Reklama

Xiaomi Mi Note: váš rozpočet nenabúra

Marek Šimunek
91 %
Xiaomi už dávno nie je neznáma čínska značka. Krajina pôvodu jej ostala, ale meno je podstatne známejšie ako tomu bolo kedysi. My sme si vďaka spoločnosti Xiaomiforsale vyskúšali lacnejšiu z dvojice tohtoročných noviniek. To ako na tom nový Mi Note je sa vám pokúsime prezradiť v našej recenzii.

Výhody

  • spracovanie
  • výkon
  • cena
  • fotoaparát
  • grafická nadstavba MIUI

Nevýhody

  • šmykľavý povrch pri položení na podložku
  • podsvietenie tlačidiel pod displejom

Podobne, ako všetky ostatné produkty spoločnosti Xiaomi, aj Mi Note k vám dorazí v jednoduchom papierovom balení, ktoré je rovnako veľké, ako v prípade známeho modelu Mi 4. V balení nájdete všetko potrebné, teda smartfón, nabíjačku, microUSB kábel a slúchadlá. Škoda, že Xiaomi podobne, ako Lenovo nepribalilo aj ochrannú fóliu, či plastový ochranný obal.

Spracovanie na jednotku s hviezdičkou

Samotný smartfón vás pri prvom kontakte určite dostane kvalitou použitých materiálov a spracovaním. Vďačí za to unibody konštrukcii a použitiu hliníkového rámu. Jednoducho, všetko je pevné a nemusíte mať ani najmenšie obavy o to, že sa časom niektorá časť uvoľní.

Kvalitou spracovania jednotlivých detailov si to Mi Note môže smelo rozdať aj s tými najdrahšími smartfónmi súčasnosti. Jedinou pohyblivou časťou je totiž slot pre umiestnenie micro SIM a nano SIM karty. Áno karty môžete mať až dve, keďže Mi Note je Dual SIM smartfón.

Pozrite si

iPhone 6 Plus boj sa! Prichádza totiž Xiaomi Mi Note a jeho Pro verzia

Samotné telo je tvorené z oboch strán tvrdeným sklom, ktoré je navyše na zadnej strane príjemne zahnuté. Vďaka tomu sa Mi Note veľmi dobre drží v ruke, pričom jedinou chybičkou sú ostrejšie hrany okolo displeja, ktoré pri držaní pomerne silno tlačia do ruky. Riešením je použitie ochranného obalu.

Aj napriek použitiu skla je úchop smartfónu pevný a nemusíte sa báť, že by sa vám aj napriek svojej veľkosti vyšmykol z rúk. Inak je to ale v prípade ak Mi Note položíte na nerovnú položku. Sklo je totiž tak šmykľavé, že v priebehu okamihu sa telefón z podložky zošmykne.

Displej dá pozor na vaše oči

Takmer celú prednú časť tvorí 5,7“ Full HD displej, ktorý je pýchou zariadenia. Jeho rozlíšenie je v tomto prípade viac ako dostatočné. Samotné zobrazenie displeja je skutočne vynikajúce, rovnako, ako jeho pozorovacie uhly. To isté platí aj v prípade jeho viditeľnosti na priamom slnku.

Xiaomi je známe tým, že používateľom dáva voľnú ruku v prípade úpravy množstva nastavení. V prípade displeja Mi Note si tak môžete nastaviť množstvo funkcií, ako je napríklad farba, kontrast, či teplota. To svoje nastavenie si teda nájde každý, aj keď mne plnohodnotne vyhovovalo štandardné nastavenie.

 

Mi Note myslí aj na používateľov, ktorí radi na svojom zariadení čítajú elektronické knihy. K dispozícii je totiž Čítací režim, ktorý potlačí modrú farbu. Tá je známa najmä preto, že sa podpisuje pod problém so zaspaním ak večer pred spánkom používate smartfón.

 

Ak si neviete predstaviť ako sa bude 5,7“ displej ovládať jednou rukou, Mi Note má na to riešenie. Postačí, ak od tlačidla domov potiahnete prstom doľava, alebo doprava, podľa toho na ktorú stranu chcete displej minimalizovať a rázom máte displej, ktorý hravo dočiahnete jednou rukou. Nastaviť si pritom môžete aj jeho veľkosť od 3,5“ až po 4,5“. Geniálna vec, ktorú som počas používania smartfónu niekoľkokrát použil.

Pod displejom je trojica kapacitných tlačidiel, pomocou ktorých smartfón ovládate. Dobu ich podsvietenia môžete nastaviť, prípadne ich podsvietenie úplne vypnúť. Chybičkou na kráse je kvalita ich podsvietenia. Nesvietia totiž len samotné tlačidlá, ale aj časť priestoru okolo nich. To najmä v tme trochu kazí dojem s tak vynikajúco spracovaného smartfónu.

Výkonu viac ako budete potrebovať

Ako sme už v prípade smartfónov od Xiaomi zvyknutí, pomer ceny a výkonu je častokrát neprekonateľný. Inak tomu nie je ani v prípade Mi Note. Štvorjadro Qualcomm Snapdragon 801 a grafika Adreno 330 sa postarajú o svižný chod celého zariadenia. O dostatku výkonu hovorí aj 45 482 bodov v AnTuTu, čo Mi Note stavia nad smartfóny ako napríklad OnePlus One, HTC One M8, alebo Xiaomi Mi 4.

 

Dostatok priestoru pre beh aplikácií má na starosti 3 GB operačnej pamäte. Integrovaná pamäť mala v prípade testovanej verzie kapacitu 16 GB, z čoho má používateľ k dispozícii niečo viac ako 12,2 GB. To nie je veľa, ale vďaka nadstavbe operačného systému, ktorá umožňuje rýchle a jednoduché čistenie zbytočných súborov sa dá v tomto prípade fungovať aj s takto „malou“ pamäťou. Osobne by som však pri kúpe Mi Note radšej siahol po 64 GB verzii, keďže smartfón nedisponuje slotom pre microSD karty. Rozdiel v cene navyše nie je nijako závratný a investíciu 80 € navyše určite počas používania oceníte.

Nedostatok pamäte je možné riešiť aj pomocou externej pamäte, keďže Mi Note podporuje USB OTG, takže k nemu pomocou redukcie môžete pripojiť napríklad Flash disk.

Potešením je plná dátová konektivita, ktorá zahŕňa aj LTE. Navyše je Mi Note Dual SIM smartfón vďaka čomu môžete mať pracovnú aj súkromnú kartu v jednom zariadení. Obe karty sú aktívne naraz a vy si môžete zvoliť, z ktorej chcete primárne telefonovať, alebo ktorá bude na internet. Samozrejme, prepínanie karty, z ktorej voláte, či píšete správu je možné aj počas týchto úkonov.

Android v ňom takmer nenájdete

Smartfóny Xiaomi prichádzajú s grafickou nadstavbou, alebo skôr kompletne upraveným prostredím, ktoré sa nazýva MIUI. My sme Mi Note testovali s najnovšou verziou MIUI 7, ktorá beží na Androide Lollipop. Tá prináša niekoľko zmien, ako sú témy, automatický mód „Nerušiť“ a iné. Za veľmi dobrý preklad celého systému do nášho rodného jazyka môžeme vďačiť česko-slovenskej komunite MIUIos.cz.

MIUI je bez otázok jedno z najlepších grafických prostredí aké v súčasnosti môžete v smartfónoch nájsť. Možnosti úprav prostredia samotného, ako aj rôzne vychytávky, ktoré používanie smartfónu uľahčujú by, vystačili na samostatný článok.

 

Spomenúť však musím niekoľko vlastností, ktoré skutočne uľahčujú používanie smartfónu s týmto systémom. Patrí sem napríklad rýchle presúvanie aplikácií do zložiek a ich usporiadanie. Poteší aj rýchle zobrazenie zmeškaných notifikácií poklepaním po ikone aplikácie, okamžité spustenie svietidla podržaním tlačidla domov, alebo detský režim, ktorý povolí iba niektoré aplikácie v prípade ak často požičiavate svoj telefón ratolestiam.

 

Okrem toho ponúka MIUI aj peknú dávku aplikácií, ktoré určite využijete. Patrí sem napríklad vydarený správca súborov, kompas, či skener QR kódov. Samostatnú pozornosť si zaslúži aplikácia Optimalizácia, ktorá umožní plnú kontrolu nad vašim smartfónom.

Umožňuje totiž priame vyhľadávanie zbytočných súborov, ich mazanie, vyhľadávanie vírusov, blokovanie kontaktov, či sledovanie spotrebovaných dát. Nechýba ani správca povolení pre jednotlivé nainštalované aplikácie, takže kontrolu nad tým, ktorá aplikácia má prístup k jednotlivým častiam systému máte plnohodnotne vo svojich rukách. Za toto si Xiaomi zaslúži skutočnú pochvalu.

 

Ak patríte k používateľom, ktorí sa radi pustia do najtajnejších zákutí systému pomocou „Rootu“ budete z Mi Note nadšení. Povolenie Root práv je totiž otázkou jedinej položky v menu.

Miernym prekvapením bola nemožnosť nainštalovať niektoré aplikácie z Google Play. Ani po niekoľkých pokusoch sa mi totiž nepodarilo nainštalovať Facebook Pages Manager, aj keď podľa hardvérových parametrov by mal byť smartfón plne kompatibilný s touto aplikáciou. Pomohlo iba manuálne nainštalovanie APK aplikácie, ktoré sa však v prípade iných aplikácií, ako je napríklad Android Auto končilo chybou. Verím, že sa v tomto prípade jedná skôr o softvérový problém, ktorý bude čoskoro odstránený.

Kamarát aj na viac ako jeden deň

Ak si zoberiem do úvahy hardvérové parametre Mi Note a batériu s kapacitou 3 000 mAh, je mi hneď jasné, že maratónec vo výdrži Mi Note nebude. Jeden deň skutočne aktívneho používania však zvládne úplne s prehľadom, navyše ak patríte k používateľom, ktorí nepotrebujú smartfón na všetko, môžu to byť smelo aj dva dni.

 

Mi Note ponúka hneď niekoľko možností ako výdrž batérie predĺžiť. Nechýba totiž možnosť nastavenia výkonu zariadenia, alebo niekoľko režimov pre správu batérie. Navyše môžete v stanovenom čase automaticky smartfón prepnúť do režimu spánku, kedy sa odpoja všetky časti, ktoré majú na svedomí práve slabšiu výdrž.

Fotoaparát je milým prekvapením

Xiaomi Mi Note používa rovnaký snímač, aký bol v Mi 4, takže som ešte pred testom kládol na fotoaparát novinky pomerne veľké nároky a musím uznať, že Mi Note nesklamalo. Fotoaparát produkuje veľmi dobré výsledky a to aj v prípade slabšieho osvetlenia. Samozrejme s klesajúcim osvetlením stúpa šum a kompresia, stále sú však fotografie na veľmi dobrej úrovni. Navyše Mi Note disponuje aj automatickým HDR módom, ktorý má niekoľko krokov nastavenia, takže s týmto smartfónom sa môžete smelo vybrať aj na dovolenku.

Počas testu ma potešila aj rýchlosť spustenia fotoaparátu a vytvorenia samotnej snímky, ktoré býva častokrát kameňom úrazu pri mnohých smartfónoch. Ak sa radi s fotografiou hráte, MI Note vám ponúkne aj manuálny režim, ktorý nechá nastavenie ISO, vyváženia bielej, zaostrenia a vyváženia bielej na vás.

Podobnými kvalitami, ako hlavný fotoaparát oplýva aj webkamera, ktorá používa 4 Mpx UltraPixel snímač známy z modelov HTC. Ak teda patríte k milovníkom selfie, prídete si z Mi Note na svoje. Navyše môže snímač hádať aj váš vek, čo sa mu síce nie vždy podarilo, ale jeho odhad pobaví.

Možno čakáte, že keď pochválim fotoaparát, budem nadávať aspoň na nahrávanie videa, opak je však pravdou. Mi Note zvládne síce nahrávanie 4K videa, ale to mi najmä vzhľadom na obmedzené úložisko príde maximálne zbytočné. Full HD video je plne postačujúce, navyše môžete využiť aj spomalené alebo časozberné video. Výhrady nemám ani voči kontinuálnemu zaostrovaniu, ktoré funguje veľmi dobre.

Nové Xiaomi Mi Note ma skutočne milo prekvapilo. Dizajn nesie jasné znaky modelu Mi 4 a spracovanie sa smelo môže rovnať podstatne drahším modelom na trhu. Problémom môže po stránke dizajnu šmykľavý povrch, čo však vyrieši ochranný obal. Ak sa budete pre Mi Note rozhodovať, zvážte namiesto 16 GB modelu radšej 64 GB verziu, ktorá poskytne podstatne viac priestoru pre vaše multimédiá. Inak je Xiaomi Mi Note smartfón, ktorý môžem smelo odporučiť každému, kto hľadá veľký displej, prvotriedne spracovanie a hlavne nechce za svoj smartfón zaplatiť priveľa.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Xiaomi Mi Note nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.