Reklama

Xiaomi Mi Air 13,3 - ultrabook ako sa patrí

Viktor Šmidák
92 %
Prvý notebook od Xiaomi potešil všetkých, ktorí hľadali dostupné zariadenie s nadpriemernou výbavou. Aký je ale Xiaomi Mi Air 13,3 v skutočnosti?

Výhody

  • kvalitné spracovanie a rozmery
  • výkonné vnútro
  • pekný displej

Nevýhody

  • výdrž nemôže konkurovať MacBookom
  • hlasné, no plechové reproduktory

Nepovažujem sa za milovníka značky Xiaomi. Nikdy som od nich žiadne zariadenie nemal, ak do úvahy neberiem powerbanku. Nie je to tým, že by som voči čínskej značke mal nejaký odpor. Skôr som vždy vyžadoval funkcie, ktoré daný produkt od výrobcu nemal. Plus nie som veľkým fanúšikom farbičiek, ktorým disponuje MIUI.

Pozrite si

Xiaomi má laserový projektor, nebude však pre každého

Keď však pred rokom čínsky Apple predstavil svoj prvý ultrabook, bol som nadšený. Ponúkal jednoduchý dizajn, neobyčajnú výbavu a v neposlednom rade, ako to už pri Xiaomi býva, aj dostupnú cenu. Preto som mu dal šancu a musím hneď na začiatok povedať, že chybu som nespravil.

Tak, ako to býva aj pri smartfónoch, jednou z hlavných vecí je procesor. Od toho a odladenosti systému sa odvíja aj následná rýchlosť notebooku, a to nielen v blízkej dobe. Tu sa o výpočtovú silu stará Intel Core i5-6200U. Nejde o úplne najnovšiu generáciu Intel procesorov, no Kaby Lake aj tak neponúka výrazný krok vpred oproti šiestej rade. V tomto prípade nemám notebooku čo vytknúť.

Svižný prechod medzi programami zaistí 8 GB operačnej pamäte RAM. Túto hodnotu nie je možné rozšíriť, no povedzme si na rovinu, ultrabooky neslúžia na náročné operácie. Rozšíriť je však možné existujúcu hodnotu 256 GB SSD, nakoľko tu nájdeme aj druhý M.2-SSD slot.

Medzi najväčšie prekvapenia ale určite patrila grafická karta NVIDIA GeForce 940MX s hodnotu 1 GB. To pri notebookoch iných výrobcov s tak tenkým profilom budete hľadať len ťažko. V kombinácii so spomínaným procesorom Intel Core i5 sa jedná o skutočne rýchlu mašinu.

Len pre zaujímavosť, grafický čip NVIDIA GeForce 940MX je výkonnejší ako Intel Iris Plus Graphics 650, ktorý nájdeme v najnovších MacBookoch Pro. A to sa bavíme o cene približne 1 800 €.

Menej náročné Xiaomi Mi Air 13,3 nenarobia veľké problémy. Counter Strike Global Offensive si zahráte na stredných detailov bez väčších zaváhaní, Far Cry 3 notebook tiež zvládal hravo.

Pozrite si

ASUS ROG Zephyrus GX501 – najtenší herný notebook s grafikou GTX 1080

Tu sa ale dostávame ku jednému zásadnému problému. Zatiaľ čo notebook hry zvláda, vám pri tejto aktivite odporúčam nosiť rukavice. Klávesnica sa totiž zahreje na takú teplotu, že niekedy bolo naozaj ťažké udržať na nej prsty. Chladenie preto mohlo byť vymyslené lepšie.

Pri výbere displeja výrobca stavil na lesklý IPS Full HD panel. Niektorí recenzenti sa sťažujú na absenciu dotykovej vrstvy, mne nechýbala a výrobná cena mohla byť preto nižšia.

Namiesto dotykového displeja výrobca radšej použil kvalitný trackpad. Ten je pokrytý sklom, a teda pohyb po ňom je malinou. Práca s ním je takmer bezchybná, nebyť neduhu, kedy stláčanie vo vyšších miestach podstatne ťažšie ako nižšie.

Klávesnica má potom príjemný zdvih, odozvu a príjemným bonusom je podsvietenie. To sa ale z nepochopiteľných príčin po približne 10 sekundách vždy vypne, rozsvieti sa až následným stlačením niektorej klávesy. Ak ste v úplnej tme, nemusí sa vám toto riešenie páčiť a stláčať budete napríklad Shift, aby ste nespravili zbytočnú chybu.

Pozrite si

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 s novou grafikou a čítačkou odtlačkov prstov

Batéria je kapitola sama o sebe. Na jeden deň v škole pri písaní poznámok bohate postačí. Výdrž na 10 či 12 hodín, ktorú sľubuje práve konkurenčný MacBook ale nedostanete, skôr sa pohybujeme v polovici.

Xiaomi to ale nahrádza veľmi ľahko návykovým rýchlym nabíjaním, 45 minút sa odzrkadlí v plnej batérii. Tá sa mimochodom nabíja cez USB-C konektor a doplnenie šťavy by malo byť možné aj s powerbankou od výrobcu.

Xiaomi Mi Air 13,3 je taký, ako sa od neho očakávalo. Je rýchly, ľahký, prenosný, dá sa povedať že aj všestranný. Dobiť ho môžete aj za pochodu, občasné prehrievanie prekúsnete, absenciu čítačky SD kariet vyriešite adaptérom a potom sa z neho budete už len tešiť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.