Reklama

Xiaomi 12T Pro – v hlavnej úlohe 200 Mpx

Michal Sobek

Spoločnosť Xiaomi minulý týždeň predstavila, okrem iného, aj smartfóny série Xiaomi 12T. Hneď po ich odhalení sme vám priniesli aj prvé dojmy zo Xiaomi 12T Pro, ktorý disponuje hlavným fotoaparátom s rozlíšením 200 Mpx. Bude to na konkurenciu stačiť?

Toto je v poradí druhý smartfón na trhu, ktorý má senzor s takto vysokým rozlíšením. Prvým bola Motorola moto edge 30 ultra, ale tá je od modelu Xiaomi aj o niečo drahšia. Jej hlavnému fotoaparátu sme venovali samostatný článok.

95 %
Xiaomi má aktuálne veľmi podarený smartfón 12T Pro, ktorého hlavnou zbraňou bude jeho 200-megapixelový hlavný snímač. Okrem neho ponúkne špičkový výkon aj kvalitný AMOLED panel. Výdrž však mohla byť lepšia a ani ostatné snímače neohúria.

Výhody

  • vysoký výkon
  • hlavný 200-megapixelový fotoaparát
  • 120-wattové nabíjanie

Nevýhody

  • priemerná výdrž
  • zvyšné fotoaparáty
  • absencia bezdrôtového nabíjania
Obsah pokračuje pod reklamou

Smartfón dorazí v pomerne veľkej bielej škatuli, kde okrem názvu na seba smartfón hneď upozorňuje hlavným fotoaparátom s vysokým rozlíšením. Väčšia hrúbka škatule je tu aj preto, že Xiaomi sa nerozhodlo ísť cestou výrobcov, ktorí ledva do balenia pridajú kábel. Nájdete tam aj veľmi praktický silikónový obal a masívny adaptér s výkonom až 120 W. Nabitie je skutočne bleskové.

Smartfón na test dorazil v čiernom farebnom prevedení. Rám je hliníkový a predná aj zadná strana je z odolného skla, pričom to zadné je matné, čo pôsobí veľmi prémiovo, sklo sa v rukách nešmýka a nezanecháva odtlačky prstov. Xiaomi 12T Pro neobsahuje audio konektor, ale na oplátku ponúk infraport na ovládanie podporovaných spotrebičov. Dostalo sa aj na základnú certifikáciu IP53.

Konkrétne rozmery novinky sú 163,1 x 75,9 x 8,6 mm s hmotnosťou 205 gramov. Ja ako fanúšik menších smartfónov som zo začiatku na veľkosť frflal, ale nakoniec som sa s tým zmieril a užíval si výhody veľkého AMOLED displeja.

Už keď sme pri ňom, tak má 6,67-palca, rozlíšenie 2 712 x 1 220 pixelov a 120-hertzovú obnovovaciu. Ani na slnku s čitateľnosťou nebol problém, čo môžem potvrdiť, pretože tento víkend bolo skutočne slnečno. Výhodou je aj to, že od výroby je na displeji nainštalovaná fólia. V zobrazovacom paneli je integrovaná optická čítačka odtlačkov prstov. Fungovala absolútne bezproblémovo, rýchlo a vždy môj prst rozpoznala. V malom priestrele nájdete aj 20-megapixelovú selfie kameru, ktorá produkuje slušné výsledky.

Keďže ide momentálne takmer o to najlepšie, čo Xiaomi ponúka, tak nemohlo tu dať nič iné ako aktuálne najlepší procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. V mojom prípade som mal k dispozícii 12 GB RAM a 256-gigabajtové úložisko. Takáto kombinácia zabezpečila, že smartfón bol bleskurýchly, žiadne spomalenia ani záseky som nespozoroval a vychutnával som si maximálne plynulé animácie. Je všeobecne známe, že nadstavba MIUI 13 postavená na Androide 12 je pomerne masívna a niektoré lacnejšie kúsky s ňou majú problémy. Toto však nie je prípad Xiaomi 12T Pro. Nezaznamenal som ani žiadne tepelné výkyvy počas napríklad hrania hier.

Vás ale všetkých zrejme zaujíma ten 200-megapixelový fotoaparát. Modul je pomerne masívny, vystupuje z tela smartfónu a v oblasti hlavného fotoaparátu ešte o niečo viac. Kvalita fotiek nie je len o megapixeloch, to ste už určite niekde zachytili. Aj keď výrobca má 200-megapixelový snímač, tak do tohto rozlíšenia smartfón natívne nefotí. Fotky sa ukladajú do galérie v rozlíšení 12 Mpx, teda smartfón skladá až 16 pixelov do jedného. Nebudeme si nič nahovárať, fotografie sú skvostné, ale konkurencia je veľká.

Môžete však využiť aj plné rozlíšenie senzora. V aplikácii Kamera stačí ísť do režimu Ultra HD, vtedy sa aktivuje rozlíšenie 50 Mpx, teda skladanie 4 pixelov do jedného. V tomto režime je k dispozícii aktivácia plného 200-megapixelového rozlíšenia. Vtedy získate fotografiu s naozaj maximom detailov, ale treba sa pripraviť na to, že jedna takáto fotografia má od 55 do 60 MB.

Kde vysoké rozlíšenie naozaj využijete, je napríklad dvojnásobné priblíženie. Vtedy sa urobí výrez z hlavného senzora, ale vďaka rozlíšeniu nespozorujete žiadnu degradáciu kvality. Moje výčitky skôr smerujú ku zvyšnej dvojici snímačov. Ultraširokouhlý senzor má len 8 Mpx a druhé 2-megapixelové makro nemá veľký význam ani spomínať. V smartfóne od 799 eur by som očakával o niečo lepší „širokáč“. Výsledky nie sú zlé, ale konkurencia je v tomto prípade ďalej. Video je možné natáčať až v 8K rozlíšení pri 24 fps. Volil by som ale 4K rozlíšenie pri 60 fps.

Príjemne ma prekvapili vstavané stereo reproduktory, ktorých zvuk ladila spoločnosť Harman/Kardon. Zvuk je plný, basový, hlasný a pre bežnú reprodukciu hudby až nadpriemerný. Okrem toho je tu Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a aj platby pomocou NFC tiež fungovali bez problémov. Pochváliť tiež musím veľmi príjemný haptický motorček. Jeho intenzitu si viete nastaviť a nejde len o nejaký lacný vibračný motorček. Nie je to síce ako na iPhonoch, ale výrobcovia sa tomu čoraz viac približujú.

Dôležitým parametrom je batéria a jej reálna výdrž. Samotná batéria disponuje kapacitou 5 000 mAh, čo je dnes už pomerne štandardná kapacita. Pri mojom používaní som sa dostával niekde na konci dňa s 30-percentnou rezervou. Výdrž je v tomto ohľade priemerná, ale tú až tak nemusíte riešiť, pretože 120-wattový pribalený adaptér nabije smartfón za necelých 20 minút, čo je neskutočná hodnota. Preto v tomto prípade výdrž hrá rolu, ale vďaka rýchlemu nabíjaniu je to skutočne zanedbateľné. Vidno, že ide o odľahčenú vlajkovú loď, najmä pri absencii bezdrôtového nabíjania. To by som tu tiež vzhľadom na cenovku rád videl.

Tento model má všetky predpoklady na to, aby mohol hrdo súperiť so svojou hlavnou konkurenciou. Prémiový dizajn, skvelý AMOLED panel s presnou a spoľahlivou čítačkou prstov, vysoký výkon, odladená nadstavba a skutočne rýchle 120-wattové nabíjanie. Najväčšou zbraňou však bude hlavný 200-megapielový fotoaparát.

Obsah pokračuje pod reklamou

Až tak nadšený som nebol z ostatných snímačov, mrzela ma absencia bezdrôtového nabíjania aj priemerná výdrž. Xiaomi 12T Pro si však určite nájde svojich priaznivcov, ktorí po ňom siahnu kvôli hlavnému snímaču a fotografie ich určite nesklamú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.