Reklama

WWDC 2011: novinky od Apple zatiaľ bez očakávaného iPhone 5

Zdroj | Apple
Marek Šimunek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Včera večer sa v San Franciscu konala očakávaná tlačová konferencia, ktorá zahájila tohtoročnú Worldwide Developers Conference. Spoločnosť Apple počas nej predstavila trojicu noviniek. Čoskoro sa tak dočkáme novej verzie operačného systému Mac OS X Lion, služby iCloud a tiež aktualizácie pre zariadenia s iOS, ktorá prinesie viac ako 200 vylepšení a konečne poriadny systém notifikácií.

Apple iOS 5 iMessage

Tak ako sme uviedli v našom článku minulý týždeň spoločnosť Apple počas úvodnej prezentácie konanej v rámci WWDC 2011 predstavila trojicu noviniek zahŕňajúcich nový operačný systém pre počítače Apple, aktualizáciu operačného systému pre iOS zariadenia a tiež novú službu iCloud. Aj napriek mnohým očakávaniam sa nepotvrdili dohady o pripravovanom nástupcovi posledného iPhonu a tak si na oficiálne správy budeme musieť pravdepodobne počkať až do jesene.

Apple Mac OS X Lion

Apple Mac OS X Lion

Jednou z prvých noviniek, ktorú CEO Apple Steve Jobs počas prvej úvodnej prezentácie tohtoročného WWDC 2011 predstavil bola nová verzia operačného systému Mac OS X Lion. Apple svoju pripravovanú verziu operačného systému pre počítače Mac predstavil už v októbri minulého roka počas svojej prezentácie nazvanej „Back to the Mac“. Počas včerajšieho oficiálneho uvedenia sme sa však dozvedeli, že na Mac OS X Lion si počkáme do júla a jeho distribúcia za výhodnú cenu 29,99 USD sa bude vykonávať pomocou obchodu Mac App Store. Ceny pre slovenský trh bohužiaľ zatiaľ známe nie sú. Už teraz sa však tešíme na nové možnosti ovládania pomocou trackpadu, celoobrazovkové aplikácie, Mission Control, Launchpad a ďalších 250 vylepšení, ktoré Mac OS Lion prinesie.

iOS 5 NOtification Centre

Apple iOS 5

Majitelia iOS zariadení budú mať leto plné očakávaní. Spoločnosť Apple totižto predstavila aj najnovšiu hlavnú aktualizáciu svojho mobilného operačného systému Apple iOS verzie 5. Táto aktualizácia bola už dlho očakávaná, nakoľko aj keď patrí tento systém k tomu najlepšiemu na trhu, stráca oproti konkurencii cenné body najmä vďaka pomerne nedopracovanému systému notifikácii. Toto sa má zmeniť s príchodom iOS 5. Aktualizácia totižto bude obsahovať tzv. „Notification Center“. Akákoľvek zmeškaná udalosť alebo notifikácia sa tak zobrazí v hornej časti obrazovky ako ikonka a jednoduchým posunutím hornej lišty obdobne ako tomu je pri Android smartfónoch sa dostanete do menu všetkých zmeškaných udalostí. Zmien sa dočkal aj mobilný prehliadač internetu Safari, ktorý bude v iOS 5 obsahovať funkciu „Reader“ pre jednoduché čítanie článkov tak ako to poznajú majitelia počítačov Apple a verzia Safari pre iPad získa nový jednoduchší spôsob prepínania medzi otvorenými oknami. Aplikácia iBooks už nebude slúžiť len na čítanie kníh ale aj časopisov, ktoré budú dostupné cez iTunes a automaticky aktualizované. Integrácia sociálnej siete Twitter do iOS 5 umožní okamžité zdielanie informácií s vašimi priateľmi priamo z podporovaných aplikácií. Okrem týchto a množstva iných doplnkových funkcií budete môcť vďaka iOS 5 získať aj novú formu komunikácie medzi majiteľmi iOS 5 zariadení pomocou aplikácie iMessage, ktorá predstavuje obdobu známej aplikácie BlackBerry Messenger zo smartfónov BlackBerry. Aktualizácia na iOS 5 by sa mala objaviť v priebehu jesene a bude zadarmo dostupná na iPhony 4 a 3GS, iPody Touch štvrtej a tretej generácie a tiež na obe generácie iPadov.

Apple iCloud Music

iCloud

iCloud môžeme považovať za akési prepracovanie známej služby MobileMe. Ponúkne teda synchronizáciu kontaktov, emailov a kalendára obdobne ako MobileMe, avšak zadarmo a s doplnením množstva nových možností. Vaše iOS zariadenie budete môcť bezdrôtovo zálohovať, prípadne automaticky synchronizovať zakúpené aplikácie a hudbu. Ak si teda kúpite nové zariadenia vďaka službe iCloud v kombinácií s novým jednoduchším spôsobom aktivácie nového iPhone, iPadu alebo iPodu Touch bez nutnosti pripojenia k počítaču, vám bude postačovať zadanie Apple ID a služba automaticky nastaví všetky potrebné údaje, nahrá aplikácie a tiež zakúpenú hudbu. Súčasťou iCloud je aj úložisko dát pre vaše dokumenty, ktoré sa synchronizujú medzi všetkými zariadeniami pripojenými do tejto služby pomocou rovnakého Apple ID a tiež umožňujú jednoduché zdielanie vašich dokumentov s kolegami. iTunes in the Cloud vám umožní bezplatné stiahnutie zakúpeného hudobného obsahu do všetkých vašich iOS zariadení a navyše ak vlastníte hudbu, ktorá nebola zakúpená cez iTunes, môžete si ju pomocou služby iTunes Match (platí iba pre US iTunes kontá) za poplatok 24,99 USD porovnať vašu knižnicu a jednotlivé skladby nahradiť rovnakými 256 kbps AAC skladbami bez DRM ochrany. Služba iCloud bude dostupná na jeseň súčasne zo spustením Apple iOS 5 a pravdepodobným predstavením nástupcu pre Apple iPhone 4.

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.