Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Wow Wi-Fi od Telekomu prekvapuje na celej čiare. Je to lacné a rýchle

Wow Wi-Fi od Telekomu prekvapuje na celej čiare. Je to lacné a rýchle
Števo Porubský
Wow Wi-Fi od Telekomu prekvapuje na celej čiare. Je to lacné a rýchle

Začiatkom augusta priniesol Telekom pomerne zaujímavú novinku – mesh Wi-Fi za mesačný poplatok. Tak ako si prenajímame od operátora napríklad set-top-box, optický router či ďalšie zariadenia, budeme si prenajímať aj mesh systém do domácnosti, domu či kancelárie.

Keďže práve v týchto dňoch riešil v domácnosti zlepšenie pokrytia Wi-Fi, nebolo ma potrebné prehovárať novú službu vyskúšať. A určite si ju nechávam. Prečo? Postupne vysvetlím.

Pozrite si

Čo je to Wi-Fi mesh? Od hviezdy k mriežke

Obsah pokračuje pod reklamou

Wi-Fi mesh systémov som testoval už niekoľko, aj v redakcii máme jeden špičkový od NETGEARu s podporou Wi-Fi 6. Je to síce výrobný systém, no keby som manželke oznámil, že rodinná peňaženka bude o 850 € tenšia, asi by ma niekam poslala. Aj preto ma potešilo, že Telekom bude mesh systém ponúkať za mesačný poplatok, čo peňaženku zabolí podstatne menej a aj v konečnom dôsledku to bude podstatne lacnejšie.

Telekom Wow Wi-Fi si necháva vyrábať v juhokórejskej spoločnosti KAON BROADBAND. Operátor má s výrobcom už bohaté skúsenosti. Vyrába preňho set-top-boxy, Magio GO boxy a najnovšie aj Wi-Fi routre.

Každý router je vybavený štandardami 4 x 4 5 GHz 802.11ax a 2 x 2 2,4 GHz 802.11x, má 4-smerové priestorové šírenie signálu a využíva Wave 2 (MU-MIMO). Okrem WPA2 využíva aj WPA3 zabezpečenie. K dispozícii sú dva gigabitové Ethernet porty. Rozmery krabičky sú len 130 x 130 x 54 mm, takže nebude zavadzať prakticky nikde. Potrebná je len blízkosť elektrickej zásuvky.

O Wow Wi-Fi musíte požiadať tak, ako o akúkoľvek inú službu v ktoromkoľvek Telekom Centre, prípadne na zákazníckej linke. Telekom službu Wow Wi-Fi ponúka v 3 balíkoch (na základe podlahovej plochy nehnuteľnosti):

  • Wow Wi-Fi M (rozloha do 60 m2)
  • Wow Wi-Fi L (rozloha 61 až 100 m2)
  • Wow Wi-Fi XL (rozloha od 101 m2)

Mesačný poplatok závisí nielen od rozlohy, ale aj od mesačného poplatku za internet od operátora. Pre najnižšie mesačné programy je top služba Wow Wi-Fi XL za 9 € mesačne pomerne veľa, no aj to sa dá znížiť. Napríklad vyšším programom. Síce platiť budete rovnakú celkovú sumu (12,89 € + 9 € vs 17,89 € + 4 €), ale zvýšenie rýchlosti z 50 na 400 Mbit/s určite pocítite. Navyše je veľmi malý predpoklad, že tí, ktorí využívajú najnižšie internetové programy potrebujú mať rýchle Wi-Fi pripojenie aj v najkrajnejšom kúte domácnosti.

Ceny jednotlivých služieb Wow Wi-Fi:

Wow Wi-FiOptikNet ŠtartOptikNet IdeálOptikNet ExtraOptikNet Max
M (do 60 m2)5 €3 €2 €1 €
L (61-100 m2)7 €4 €3 €1 €
XL (101+ m2)9 €5 €4 €1 €
Mesačný poplatok za službu Wow Wi-Fi pre optické pripojenia od Telekomu. V prípade balíka XL, kde nebudú na pokrytie stačiť 3 mesh zariadenia, bude každé ďalšie zariadenie spoplatnené sumou 1 €/mes. ako Wi-Fi Extra.
Wow Wi-FiM/MŠtart/Štart+L/L+ Ideál/Ideál +XL resp. Max
M (do 60 m2)5 €3 €1 €
L (61-100 m2)7 €4 €2 €
XL (101+ m2)9 €5 €3 €
Mesačný poplatok za službu Wow Wi-Fi pre metalické (ADSL/VDSL) pripojenia od Telekomu. V prípade balíka XL, kde nebudú na pokrytie stačiť 3 mesh zariadenia, bude každé ďalšie zariadenie spoplatnené sumou 1 €/mes. ako Wi-Fi Extra.

V našom prípade sme potrebovali pokryť okolo 160 m2 domácnosti, pričom presah signálu bol potrebný aj na terasu, takže celkové pokrytie malo presiahnuť 200 m2. Službu som objednal jeden deň, na druhý deň mi už volali z call centra pre dohodnutie presného termínu.

Technici dorazili, prehliadli si dom, opýtali sa kde sú možné káblové pripojenia a začali inštaláciu. Na prvý pokus to nevyšlo, systém sa zjavne bil s pôvodnou Wi-Fi sieťou i sieťou z tzv. prémiového Wi-Fi routra, ktorý Telekom dodáva pri každej novej inštalácii Wow Wi-Fi. Po asi polhodine nulovej komunikácie master mesh krabičky sa to ale rozbehlo a celý systém bol nainštalovaný do ďalšej polhodiny. Asi aj preto Telekom službu nedodáva len tak, ale sú potrební technici.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tí mali, mimochodom, pripravené 3 mesh krabičky. Jednu umiestnili hneď k optickému routru, priamo na kábel, druhá je v obývačke a pokrýva väčšinu spodnej časti domácnosti, tretia je na prvom poschodí a pokrýva práve problematickú miestnosť, kde bol signál vždy najslabší.

Nastavenie podľa vlastnej chuti, ale obmedzene

Hoci Telekom k mesh službe neponúka tak pokročilé funkcie ako môžete získať v appkách od renomovaných výrobcov, stále v appke Telekom Wifi Extra (Kaon) pre Android aj iOS nájdete niekoľko šikovných funkcií. Sledovať môžete nielen pripojené zariadenia k jednotlivým meshom, ale aj rozdeliť 2,4 a 5 GHz siete na dve samostatné Wi-Fi siete a tak k 5 GHz pripojiť napríklad rýchlostne náročné zariadenia (televízor, herná konzola…) a na 2,4 GHz sieť s podstatne lepším pokrytím všetky ostatné zariadenia, vrátane IoT vecí v domácnosti.

Poslednou šikovnou funkciou je možnosť vypnutia LED diód na mesh routroch, aby nerušili, alebo nelákali malé deti. Osobne mi zatiaľ nechýba rodičovská kontrola, no mnohým rodičom to chýbať v appke môže. Služba je však nová a tak nie je vylúčené, že Telekom postupne do appky popridáva ďalšie funkcie. Zároveň sa chystá aj to, aby spomínaný prémiový router bol schopný komunikovať v mesh sieti a tak byť napríklad mastrom, teda hlavným routrom v mesh systéme. Zatiaľ to však nefunguje.

Aké rýchlosti vie Wow Wi-Fi ponúknuť?

Okrem toho, že máme pokrytý kompletne celý dom i záhradu Wi-Fi sieťou, potešila ma aj rýchlosť, ktorú systém ponúka. V miestnosti, kde je mesh router sa viem dostať na cca 800 Mbit/s, v izbách, kde nie je mesh a práve tam, kde bolo pôvodné Wi-Fi pripojenie veľmi slabé a nestabilné dosahujem takmer 200 Mbit/s! A to je vám už rýchlosť. Rovnako ani ani 7 ms odozva nie je vôbec zlá. Mimochodom, to je viac ako 10-násobne vyššia rýchlosť, akú som dosahoval doteraz.

V súčasnosti síce takéto rýchlosti nevyužiteľné, no čím viac zariadení sa k Wi-Fi pripája, tým klesá i rýchlosť. Po tom, čo máme v sieti asi 20 rôznych zariadení stále nemám problém dosiahnuť cca 200-250 Mbit/s rýchlosti. A to aj pri zapnutom 4K UHD streamingu v televízore a pracovnom videocalle manželky vo vedľajšej izbe.

Pre upresnenie, v domácnosti využívame najvyšší program OptikNet Max s teoretickým stropom 1 000/300 Mbit/s. Aj preto som veľmi spokojný s cenou služby, a to len 1 € mesačne. Pre nižšie programy stojí síce Wow Wi-Fi viac, no určite sa to oplatí, je to stále lacnejšie, ako si zaobstarať vlastný mesh.

Za dva roky viazanosti internetu zaplatím 24 €, čo je vzhľadom na cenu prémiového mesh systému zanedbateľná suma. Za 24 € si, mimochodom, nekúpite žiadny Wi-Fi 6 mesh systém. Najlacnejší systém s dvomi-tromi krabičkami stojí cca 150 € a viac. Túto sumu Telekomu zaplatím za 12,5 roka používania Wow Wi-Fi. Na rozdiel od pevne kúpeného systému ale Telekom zariadenia vlastní, takže čokoľvek sa s nimi stane, krabičky vám vymení s minimom vašich starostí.