Reklama

Windows Phone 8: Microsoft prináša takmer dokonalý systém

Drahomír Piok

Microsoft dieru do sveta so svojím Windows Phone 7 síce v počte predaných kusov neurobil, ale minimálne zaujal originálnosťou a mimoriadne rýchlym a stabilným systémom. Pokračovateľ sa zbavil mnoho nedostatkov, ktoré mu boli vyčítané vo verzii WP7 a postúpil do vyššieho levelu.

Windows Phone 8

Zbohom…

Aby som už hneď na začiatku nenechal tŕpnuť všetkých doterajších majiteľov smartfónov s Windows Phone 7, musím vám niečo prezradiť. S aktualizáciou súčasných zariadení s WP7 na WP8 sa neráta a nebude vraj ani oficiálne podporovaná. Dôsledok treba hľadať v jadre operačného systému. To je oproti staršej generácií úplne odlišné a vychádza z klasickej verzie Windows 8. Teda avízované aplikácie pre rozhranie Metro bude možné pohodlne spustiť aj v telefóne. A nemajte strach, aplikácie z WP7 bude možné spustiť v telefónoch s WP8, naopak to však fungovať nebude. Microsoft teda znova zabil celú platformu telefónov a ráta len s novými kúskami. Ako adekvátnu náhradu pre súčasné smartfóny chce uvoľniť update Windows Phone 7.8, ktorý bude ponúkať viacero noviniek z WP8, napríklad vynovenú základnú plochu.

Microsoft ide valcovať, nová plocha, IE 10, micro SD a NFC

Zdá sa, že využitie zlatého rezu na základnej obrazovke je len mrhanie cenným miestom. Po novom budú dlaždice lemovať plochu od okraja po okraj. Vcelku logické. Počet dlaždíc sa zvýši, máte k dispozícií viac rôznych veľkostí a omnoho viac farieb. Ďalšou dôležitou novinkou je aktualizácia webového prehliadača. Internet Explorer 10 by mal byť presnou kópiu desktopovej verzie, samozrejme s jeho možnosťami a rýchlosťou. Technológia NFC bude v telefónoch povinná a môže slúžiť na rýchlu výmenu údajov alebo ako virtuálna peňaženka. Všetko záleží od konkrétnej krajiny a podpory. Veľký poprask si na začiatku vyslúžil WP7 pre absenciu slotu pre micro SD, avšak to je už minulosťou.

Windows Phone 8

Podpora 64 jadier, skutočný multitasking a HD displej. Konečne

Windows Phone 8 bude podporovať až 64 jadrové procesory! Teda nie že by prvé kúsky mobilov podobné procesory obsahovali alebo ich potrebovali, ale človek nikdy nevie, kedy sa mu nejaké to jadro naviac práve hodí. Aplikácie konečne budú môcť plnohodnotne fungovať aj na pozadí, skutočný multitasking sa po prestávke vrátil. Displeje už nebudú obmedzené len na zastarané rozlíšenie WVGA (480 x 800 bodov). Dočkáme sa zariadení s HD rozlíšením 720 x 1 280 bodov a 768 x 1 280 pixelov.

Windows Phone 8

Integrovaný Skype a bezplatná navigácia pre všetkých

Zakúpenie spoločnosti Skype za rozprávkových 6 mld. USD sa dočkalo prvej integrácie. WP8 bude túto službu využívať naplno, tak aby vám ušetrila prevolané minúty od operátora. Exkluzívne mapy od Nokie už nebudú len pre Nokie. Celá platforma sa môže tešiť na kvalitné mapové podklady, ktoré sú dostupné aj offline a  aj ako Turn-By-Turn navigácia. Vylepšenia sa dočkali aj bezpečnostné prvky, prítomné bude aj možné šifrovanie obsahu telefónu, či pre firemných zákazníkov aj vzdialená správa takýchto smartfónov. Vývojári sa taktiež môžu radovať. Aplikácie pre WP8 bude možné vypracovať aj v C/C++. Hráči sa dočkajú atraktívnych herných titulov vďaka podpore Direct3D. A to nie je všetko. Ďalšie prekvapenia a podrobnosti prídu až s novým systémom oficiálne. Jeho štart sa očakáva na jeseň tohto roku, približne október.

Windows Phone 8 Windows Phone 8

Foto: Microsoft

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.