Reklama

Windows Phone 7 Series: kráľ zomrel, nech žije kráľ?

Marek Šimunek

Spoločnosť Microsoft na svojej očakávanej prezentácii počas Mobile World Congress 2010 v Barcelone predstavila takmer zbrusu nový operačný systém pre mobilné telefóny. Windows Mobile zaniká, ale prichádza nový Windows Phone 7 Series, ktorý prinesie úplné nové prostredie a nové možnosti do mobilných okien.

 Windows 7 Series

Dnešným dňom sa ukončili všetky polemiky o tom, ako sa budú nové zariadenia s operačným systémom od Microsoftu volať. Počas konferencie konanej na MWC v Barcelone Microsoft uviedol nové Windows Phone 7 Series. Nový operačný systém je takmer revolučným krokom z dielne Microsoftu, ktorý sme si pred pár rokmi ani nevedeli predstaviť. V prípade Windows Phone 7 Series sa našťastie nejedná len o facelift predchádzajúcej verzie operačného systému, ale o kompletne nový operačný systém. Nové je užívateľské prostredie, ktoré podľa Microsoftu bolo už od začiatku vyvíjané tak aby bolo zamerané len a len na užívateľa mobilného telefónu.

 Windows 7 Series

Čistota a sterilita

Pri pohľade na užívateľské prostredie nových Windows Phone 7 Series vyzerá len pred rokom predstavený Windows Mobile 6.5 ako systém dávnej doby. Nové prostredie Windows Phone 7 Series je naozaj jednoduché, nenájdete v ňom žiadne tiene ikoniek, alebo snahu o 3D animácie ale kompletne celý priestor je využitý a orientovaný na užívateľa. Základnou obrazovkou je „Start Screen“, čo je v podstate domáca obrazovka tvorená z dlaždíc, ktoré sú plne konfigurovateľné a predstavujú rýchly prístup k kontaktom, záložkám alebo priateľom podľa vášho nastavenia. V spodnej časti obrazovky je „App Bar“, ktorý predstavuje rýchly prístup k niektorým funkciám a pre širšie nastavenie je možné vysunúť, ako v prípade Androidu, jeho „Notification Bar“. Samotný systém priamo detekuje čísla a adresy v SMS, emailoch alebo v prehliadači a umožňuje ich pridanie do telefónneho zoznamu, alebo priame zavolanie. Prepracovaný je aj webový prehliadač, ktorý podľa Microsoftu vychádza zo stolovej verzie Internet Exploreru a podľa vyjadrení je to najvyvinutejší prehliadač aký Microsoft kedy do svojich mobilných telefónov dával. Operačným systémom sú podporované aj technológie multitouch pre dotykové ovládanie až štyrmi prstami naraz alebo Pinch to Zoom pre jednoduché priblíženie poklepaním.

 Windows 7 Series

Menu štart už neexistuje

Hlavným prvkom nových Windows Phone 7 Series je integrácia. Základné menu, ak ho tak môžeme ešte nazvať, je tvorené piatimi rozbočovačmi nazvanými „Hub“. Tieto v jednotlivých sekciách združujú aplikácie a údaje do tematických celkov. Nájdeme tu Hub People (ľudia), Pictures (obrázky), Office (kancelária), Music and Video (hudba a videá) a Games (hry). Všetky Huby sú plne integrované so sociálnymi sieťami. V Hube People tak máte napríklad vaše kontakty, ktoré môžete mať zoradené podľa obľúbenosti a priamo s kontaktu pristupovať aj k aktuálnym informáciam danej osoby publikovaným pomocou sociálnych sietí. V sekcii obrázky máte okrem vašich fotiek aj prehľad o fotkách vašich priateľov napríklad na Facebooku. Sekcia hudba a videá je veľmi podobná tej akú poznajú používatelia hudobného prehrávača Zune HD. Ak telefón s Windows Phone 7 Series pripojíte k počítaču je automaticky rozoznaný a spustí sa Zune software pre synchronizáciu hudobného obsahu. Zaújmavým riešením je aj integrácia služby Xbox Live do sekcie hry. Svoje obľúbené tituly si tak budete môcť pravdepodobne zahrať aj vo vašom telefóne 7 Series. Počas tlačovej konferencie však neboli prezentované žiadne ukážky hier určených pre túto platformu. O dostatočnú podporu zo strany výrobcov hardvéru sa starajú firmy zvučných mien ako napríklad Qualcomm, Samsung, Garmin – Asus, LG, HTC, HP, Dell, Sony Ericsson, Toshiba. Medzi partnerských operátorov spustenia Windows Phone 7 Series patria AT&T, Orange, T-Mobile, Sprint, Vodafone, Telefónica, Telstra, SFR alebo Verizon.

 Windows 7 Series

Štastná sedmička?

Nové Windows Phone 7 Series je naozaj krok správnym smerom. Je to originálny systém, ktorý sa nepodobá na nič z toho čo nám za svoju históriu Microsoft na poli mobilných telefónov a smartfónov ponúkol. Už sa neviem dočkať prvých reálnych telefónov s týmto operačným systémom, ktoré by mali byť celosvetovo dostupné v priebehu leta tohto roku.

Windows 7 Series

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.