Reklama

Windows notebookom svitá na lepšie časy, dobehnú MacBooky v pomere výkon/výdrž?

Zdroj | Qualcomm
Stanislav Vinc
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Podobný prevrat, aký sa pred pár rokmi v oblasti prenosných počítačov podarilo urobiť Apple vďaka jeho vlastnému ARM čipu M1, sa čoskoro pokúsi zopakovať aj spoločnosť Qualcomm.

Spoločnosť na pozadí reštartovala vývoj svojich ARM čipov pre počítače prostredníctvom novej akvizície a výsledok pod oficiálnym názvom Snapdragon X, je pripravená konečne predstaviť svetu. Tešiť sa máme na procesor, ktorý vyniká vo výkone, konektivite, výdrži batérie a podpore AI.

Spoločnosť Qualcomm je vďaka svojim čipsetom Snapdragon známa najmä v oblasti smartfónov, kde poháňa prakticky všetky vlajkové lode s výnimkou tých od Apple. Žiadnym nováčikom však nie je ani v oblasti prenosných počítačov, práve naopak. Svoj mobilný procesor Snapdragon 800 prispôsobila tabletom a konvertibilným počítačom s operačným systémom Windows RT 8.1 ešte v roku 2013, avšak významnejšie verný jeho nástupcom zostal iba Microsoft, ktorý čipsety pod skrytým názvom Microsoft SQ- využíva vo svojich prenosných počítačoch Surface.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dôvod, prečo chce Qualcomm začať v tejto sfére s čistým štítom, je prostý. Skupina kľúčových zamestnancov, ktorí sa postarali o vývoj mimoriadne vydarených ARM čipov série M pre Apple, z tejto spoločnosti pred istým časom odišli a si založili svoju vlastnú spoločnosť Nuvia. Samostatne však Nuvia existovala iba dva roky a na trh nikdy nestihla priniesť žiaden vlastný produkt. Už v roku 2021 ju totiž za 1,4 miliardy dolárov odkúpila práve spoločnosť Qualcomm.

Pozrite si

Elektromobily, ktoré radšej nekupujte, sú to vyhodené peniaze

Známy výrobca mobilných čipov tak má už dva roky pod svojou strechou expertov, ktorým môže Apple vďačiť za svoju súčasnú generáciu počítačov MacBook (Pro) s excelentným pomerom výkon/výdrž na jedno nabitie. Referenčné jadrá Cortex, ktoré Qualcomm od roku 2016 iba mierne upravoval pre počítače, tak Qualcomm môže konečne zahodiť a priniesť na trh čipsety postavené na novej architektúre Oryon, ktorej súčasťou budú aj nové grafické jadrá, akceleračná jednotka pre výpočty umelej inteligencie a s veľkou pravdepodobnosťou aj 5G modem.

Apple pôvodne žaloval Qualcomm za prebratie kľúčových zamestnancov, avšak v apríli tohto roka súdny spor bez komentára stiahol. V hre ale zostáva ešte žaloba podaná spoločnosťou Arm na Qualcomm, ktorá sa týka licenčných podmienok. Arm totiž spoločnosti Nuvia poskytla niektoré hardvérové licencie s tým, že v tom čase sa ešte jednalo o start-up venujúci sa vývoji čipov pre servery. Qualcomm však akvizíciou Nuvie získal aj tieto licencie, čím podľa Arm došlo k porušeniu podmienok, na základe ktorých im tieto licencie pôvodne boli poskytnuté.

Víťazné karty tak má v rukách zdanlivo Qualcomm, avšak hoci má potenciál uviesť na trh adekvátnu konkurenciu pre M-kové čipsety od Apple, ešte stále môže stroskotať na softvéri. ARM architektúra je totiž výrazne odlišná od architektúry x86, na ktorej je stále postavená väčšina počítačov a spolu s nimi aj programov. Apple preto staršie programy napísané ešte pre túto architektúru prekladá pomocou rozhrania Rosetta 2, pomerne úspešne.

Ako to zvládne skĺbiť Qualcomm, Microsoft v rámci operačného systému Windows a samotní výrobcovia počítačov, možno uvidíme už začiatkom budúceho roka. Qualcomm by mal v plnej miere Snapdragon X predstaviť už koncom tohto mesiaca na konferencii Snapdragon Summit a tak nie je vylúčené, že prvé notebooky vybavené týmto čipsetom neuvidíme na výstave CES 2024, ktorá sa bude konať už tradične začiatkom januára.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.