Reklama

Windows notebook s výhodami MacBooku? Qualcomm (ne)má riešenie

Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Operačný systém macOS nemusí vyhovovať každému, no najmä prenosným počítačom od Apple sa nedá odoprieť, že excelujú v pomere výkonu svojho hardvéru a výdrže batérie na jedno nabitie. Napodobniť sa to pokúša Qualcomm s novou sériou ARM čipov Snapdragon X Elite.

Odpoveď na to, či konkurenčný výrobca čipov v tejto úlohe uspel, ukazujú prvé reálne testy notebookov, ktoré sa tento týždeň dostali do predaja.

V súboji hardvéru má Apple značnú výhodu v tom, že je zároveň aj strojcom jeho softvéru, pod kontrolou má tak v podstate každý drobný detail svojich počítačov. Nový Snapdragon X Elite sa naopak objavuje v rôznych počítačoch rôznych značiek. Najbližšie k ideálu by ale za kategóriu Windows počítačov mal byť Microsoft Surface Pro 11.

Obsah pokračuje pod reklamou

Výsledky testu výkonu tohto hybridného počítača vybaveného 12-jadrovým procesorom Snapdragon X Elite, sa objavili v databáze benchmark aplikácie Geekbench. V teste výkonu rozloženého naprieč viacerými jadrami má Snapdragon X Elite so skóre 14 398 bodov v porovnaní s ARM čipom Apple M3 navrch, približne o 20 %. V záťaži na jedno jadro je ale starší čip od Apple o niečo málo výkonnejší, v rovnakom teste dosahuje skóre cez 3 000 bodov.

Zdroj | Geekbench

V teste energetickej efektivity sú misky váh naklonené v prospech Apple ešte výraznejšie. V identickom teste na oboch platformách v benchmarku Cinebench 2024 spotreboval Snapdragon X Elite 14 W, čo je o 40 % viac ako potreboval Apple M3. Do prvých notebookov pritom Qualcomm výrobcom poskytol nižšie modely čipu s nižším taktom, než 4,3 GHz, ktorý prvotne propagoval.

Grafický výkon bol pre Qualcomm zrejme napokon až na poslednej koľaji. V tejto disciplíne Snapdragon X Elite spomedzi vybraných procesorov končí vo väčšine testov na poslednom alebo predposlednom mieste.

Na postupne vydávané výsledky výkonu nového čipu sa možno pozerať z dvoch rôznych perspektív. Pri tej prvej je potrebné uznať, že v prípade spoločnosti Qualcomm sa v tomto prípade jedná o jej prvý čip z novej generácie ARM čipov určených pre priamy súboj s čipmi od Apple. Niektorí už špekulujú, že tento čip mal prísť do predaja oveľa skôr a Qualcomm už čoskoro predstaví jeho výrazne vydarenejšieho nástupcu.

Na druhej strane ale Snapdragon X Elite stál vo všetkých testoch oproti čipu Apple M3, ktorý bol vydaný ešte v októbri minulého roka. Jeho nástupca, Apple M4, je už oficiálne predstavený a na jeseň by sa mal po iPade Pro 7. generácie dostať aj do prvých počítačov.

Oba tieto postoje majú spoločnú výslednicu a to fakt, že už aj priaznivci Windows počítačov majú možnosť siahnuť po modeloch s ARM čipom, ktorý v porovnaní s architektúrou x86 vyniká v energetickej efektivite a teda výdrži batérie. Výsledkom tohto konkurenčného boja budú opäť o niečo výkonnejšie, efektívnejšie a kvalitnejšie čipy na oboch stranách.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.