Reklama

Windows 8.1: Microsoft vypočul kritické hlasy, tlačidlo Štart sa vracia

Dominik Fúsek

Microsoft to s novým Windowsom 8 nemal ľahké. Využiť príležitosti nástupu moderných dotykových zariadení a súčasne nesklamať tradičných zákazníkov bola ťažká úloha. Microsoft sa rozhodol, že „konzervatívcov“ silou presvedčí, aby dotykové rozhranie a možno aj nový dotykový prístroj začali používať. Niektorí si pochvaľovali, no kritických hlasov nebolo málo…

Microsoft Windows 8.1

Podstatné však je, že si Microsoft dal povedať a aspoň niektoré z kritizovaných chýb opravil. Aktualizácia Windows 8.1, ktorá by mala byť dostupná po 26. júni bezplatne vo Windows Store, prinesie viacero zmien. Tradičných používateľov potešia najmä dve: prvou je možnosť bootovať priamo do ľubovoľnej aplikácie a teda aj do rozhrania Desktop. Ušetríte si tak zbytočný klik po každom zapnutí, prípadne prebratí počítača. Druhou novinkou je „veľký“ návrat tlačidla Štart. Avšak netešte sa predčasne. Po jeho kliknutí sa totiž dostanete stále len na obrazovku Modern UI, stará ponuka Štart sa už asi nevráti.

Microsoft Windows 8.1

Prakticky všetky ostatné zmeny sa týkajú rozhrania Modern UI a nie sú nijako zanedbateľné. Na obrazovku Štart môžete vložiť vlastné obrázkové pozadie, veľkosť dlaždíc môžete voľnejšie prispôsobiť, rovnako ako veľkosť okien vedľa seba – už vám nie je prikázaný režim 80:20 a maximálne dva programy, podľa rozlíšenia monitora môžete otvoriť viacero aplikácií naraz a aj v pomere 50:50 alebo 60:40. Vyhľadávanie pracuje samozrejme so službou Bing a okrem lokálnych súborov a aplikácií vyhľadáva aj na webe či vo vašom Skydrive cloud konte. S tým bude pevnejšie prepojený celý systém a vaše dva Windows 8.1 počítače (prípadne aj Windows Phone) sa budú rozsiahlejšie synchronizovať. Väčších či menších zmien sa však dočkali aj jednotlivé Modern UI aplikácie – menovite nastavenia, fotografie, hudba, systémová klávesnica, Internet Explorer – a niekoľko nových pribudlo (kalkulačka, budík, zdravie a fitness či jedlá a nápoje). Ale aj na používateľov klávesníc a myší sa myslelo, nové rozhranie vraj bude aj pre nich pohodlnejšie. Bude zaujímavé sledovať, ako Windows 8.1 príjmu bežní zákazníci. Už teraz sa nevieme dočkať praktického testu.

Microsoft Windows 8.1

Zdroj a foto: Engadget, Microsoft

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.