Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Windows 10 pre PC zadarmo a bez Internet Explorera, Office zadarmo pre mobily

Windows 10 pre PC zadarmo a bez Internet Explorera, Office zadarmo pre mobily
Števo Porubský
Windows 10 pre PC zadarmo a bez Internet Explorera, Office zadarmo pre mobily

Windows 10

Microsoft na práve ukončenej tlačovej konferencii predstavil finálnu verziu nového operačného systému Windows 10. Ten nebude len pre PC a notebooky, ale aj pre smartfóny, phablety a tablety. Prvým prekvapením je, že Windows 10 bude zadarmo pre používateľov (oficiálnych) Windows 7, Windows 8.1 a Windows Phone 8.1. Zatiaľ však len v prvom roku existencie Windows 10. Čo bude potom je zatiaľ otázne. Napriek tomu veľmi slušný krok, čo poviete?

Windows 10

Okrem už známych noviniek z októbrového predstavenia je druhou zásadnou novinkou zmiznutie Internet Explorera! IE po mnohých rokoch skončí. Nie ale okamžie, postupne. Nahradí ho vylepšený web prehliadač s kódovým označením Project Spartan. Čo všetko ponúkne je zatiaľ otázne, Microsoft na ňom pravdepodobne ešte pilne pracuje. Má mať úplne nový engine, má byť robustný a pritom jednoduchý na používanie vrátane podpory sociálnych sietí. V každom jeho okne bude Cortana, inteligentný asistent, ktorý je ovládaný hlasom.

Windows 10

Cortana ale nebude len v prehliadači, ale všade. Pomocou Cortany bude možné písať aj texty, e-maily apod. Cortana bude po novom vedieť vyhľadávať aj na disku. Ak budete hľadať nejaký dokument, fotky či zložku, stačí dať hlasový príkaz Cortane a ona vám to nájde. Cortana bude vedieť spúšťať aj hudbu a to nielen z vášho disku. Slovenčinu samozrejme čakať nemôžeme. Zatiaľ. Cortana bude aj na mobilných platformách, kde bude asi o čosi využiteľnejšia, hlavne ak sa vám nebude chcieť vyhľadávať na malom displeji. Mobilných používateľov poteší bezplatný Office 365 pre mobilné zariadenia, ktorý by mal byť vylepšený oproti súčasnej verzii.

https://www.youtube.com/watch?v=teoZk3QEc40

Keďže Windows 10 bude multiplatformový operačný systém, bude obsahovať univerzálne aplikácie nielen v podobe Office, ale aj appiek ako Outlook, Fotky, Ľudia, Hudba, Kalendár či ďalšie. Ak budete napríklad pracovať s fotkami na počítači, nájdete ich neskôr vďaka cloudu OneDrive aj v mobile či tablete a zas naopak. Automaticky. Aplikácia na fotografie zároveň automaticky vylepší fotografie. Ako, to zatiaľ nevieme a pevne veríme, že sa bude dať táto funkcia vypnúť. Nie každá fotografia totiž chce byť „vylepšená“. Lepšie ale znie funkcia na automatickú detekciu duplikátov a podobných fotografií. Foto appka zároveň bude automaticky vytvárať fotoalabumy podľa rôznych kritérií, takže odpadne aj pomerne zdĺhavé triedenie fotografií.

Windows 10

https://www.youtube.com/watch?v=F_O-LrGL-YQ

Hráčov určite osloví zabudovaná podpora pre Xbox. V Xbox appke sa stačí prihlásiť a môžete zdieľať svoje herné zážitky on-line, alebo si zahrať akúkoľvek z vašich Xbox hier na akomkoľvek Windows 10 zariadení, ktoré je v lokálnej WLAN sieti s Xboxom One. Windows 10 bude zároveň podporovať DirectX 12 pre najnovšie herné tituly.

Windows 10

A kedy bude Windows 10 dostupný na stiahnutie? Nevieme. Vieme len toľko, že to bude v prvej polovici tohto roka. Ďalšie novinky z tlačovky Microsoftu vám prinesieme v najbližších dňoch.

Windows 10

Foto: Microsoft