Reklama

Wikipedia dáva ruky preč od kryptomien, nechce prijímať špinavé peniaze

Stanislav Vinc

Komunita bezplatnej online encyklopédie si presadila, aby Wikipedia prestala akceptovať dary vo forme kryptomien. Tá istá komunita sa pritom za tento platobný systém zasadila ešte v roku 2014. Doba sa však mení, a s ňou aj pohľad na kryptomeny.

Nezisková organizácia Wikimedia Foundation, ktorá vlastní a prevádzkuje online platformu Wikipedia, oznámila zastavenie prijímania priamych darov vo forme kryptomien. Organizácia sa tak rozhodla na základe hlasu komunity.

Organizácia v najbližších dňoch zruší svoj účet v službe Bitpay, ktorú využívala na prijímanie darov, z ktorých je financovaná bezplatná online encyklopédia. Zastaví tak prijímanie bitcoinu, etheru, dogecoinu, litecoinu a ďalších kryptomien.

„S priamym prijímaním kryptomien sme začali v roku 2014 na základe požiadaviek od našich dobrovoľníkov a darcovskej komunity. Toto rozhodnutie robíme na základe najnovšej spätnej väzby od tých istých komunít.“, uviedla Wikimedia Foundation vo svojom sobotňajšom vyjadrení.

Veľká časť komunity Wikipedie sa za tento krok postavila z dôvodu negatívneho dopadu ťažby kryptomien na životné prostredie. Kryptomeny postavené na systéme proof-of-work (doklad o práci) sa totiž ťažia za pomoci veľkého výpočtového výkonu, s čím je spojená veľká spotreba elektrickej energie.

Alternatívou sú kryptomeny postavené na systéme proof-of-stake (dôkaz o stávke), ktoré sú energeticky nenáročné. Komunite sa však nepáči celkové kryptomenové prostredie, ktoré má od pôvodne zamýšľanej decentralizácie a absolútnej demokracie veľmi ďaleko.

Pozrite si

Seká a vybíja sa vám Android? Toto sú možné príčiny a riešenia

Na ukončenie prijímania kryptomien ako prvá upozornila kryptoskeptička Molly White, podľa ktorej tvorili kryptomeny iba 0,08 % z celkového objemu darov, ktoré Wikimedia Foundation v priebehu minulého fiškálneho roka obdržala. V reči reálnych čísiel malo ísť o zhruba 130-tisíc dolárov.

White taktiež upozorňuje, že voči tomuto kroku sa pomerne agresívne ohradila istá časť kryptokomunity, ktorá sa snažila v tejto diskusii pretlačiť svoje záujmy. „Je iróniou, že veľkú časť étosu kryptomien tvorí zdanlivá samospráva a individuálne rozhodovanie, no členovia kryptokomunity, ktorí inak nie sú súčasťou komunity Wikimedia, sa nám snažia nanútiť krypto. Dúfam, že to berú ako pripomienku, že samospráva znamená aj počúvanie členov komunity, aj keď výsledok nie je pre nich ziskový alebo dobré PR.“, dodala Whiteová.

Wikimedia Foundation si v oficiálnom vyjadrení necháva otvorené zadné vrátka. Uvádza, že situáciu bude ďalej monitorovať a nevylučuje, že sa v budúcnosti k prijímaniu kryptomien niekedy nevráti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.