Wi-Fi 7 prinesie bezdrôtové AR/VR a plynulý stream 8K UHD videa

ZDROJ | Oculus

V domácnostiach sa ešte ani neudomácnili aktuálne štandardy Wi-Fi 6 či 6E, no v laboratóriách technologických spoločností sa už naplno testuje ich nástupca. Wi-Fi 7 má dosahovať maximálnu rýchlosť prenosu až do 46 Gb/s.

Technologická výstava CES 2022 patrila z pohľadu sieťových produktov primárne zaujímavým Wi-Fi 6E routrom, dokonca aj mechanickým. Na budúcom ročníku by sme už ale mohli vidieť aj prvé produkty vybavené novou generáciou bezdrôtových sietí. Práce na nich ako prvý priznal MediaTek.

Po menšej odbočke od rozumnej názvotvorby nových generácií Wi-Fi sietí majú podľa slov čipsetového giganta MediaTek už budúci rok doraziť na trh prvé produkty vybavené štandardom Wi-Fi 7, tiež známym pod názvom 802.11be.

Pozrite siMeta pravdepodobne plánuje integrovať do sociálnych sietí NFT

Prívlastkom tohto štandardu je aj skratka EHT, ktorá označuje slovné spojenie Extremely High-Throughput. S príchodom novej generácie Wi-Fi sietí sa tak môžeme tešiť na výrazný pokrok v dátovej priepustnosti, resp. rýchlostiach. Podľa združenia Wi-Fi Alliance by malo Wi-Fi 7 dosahovať rýchlosti minimálne na úrovni 30 Gb/s, organizácia IEEE hovorí dokonca o 46 Gb/s.

Nová generácia sietí bude podporovať maximálne 16 antén pre prijímanie a odosielanie dát. Keďže väčšina moderných zariadení vrátane smartfónov a počítačov už dnes podporuje technológiu 2×2 MIMO (viacnásobný vstup-viacnásobný výstup), Wi-Fi 7 routre budú môcť obslúžiť súbežne ešte viac zariadení plnou rýchlosťou s minimálnymi odozvami.

ZDROJ | Apple

Takéto parametre by okamžite dokázali zúžitkovať okuliare pre virtuálnu a rozšírenú realitu, ktoré by sa tak nemuseli spoliehať na káblové pripojenie alebo lokálne dostupný výpočtový hardvér. Wi-Fi 7 bude taktiež lepšie pripravený na rastúce nároky na domáce siete spojené so zvyšovaním kvality streamingu videa, hier a videohovorov.

Príchod novej generácie si nebude vyžadovať okamžitú výmenu zariadení. Wi-Fi 7 bude spätne kompatibilné s doterajšími produktami, ktoré bude obsluhovať v súčasne využívaných 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz pásmach.

Nový štandard je ešte stále vo fáze vývoja, čo znamená, že jeho špecifikácie ešte stále nie sú definitívne uzatvorené. Aké teoretické a napokon aj reálne rýchlosti a výhody Wi-Fi 7 skutočne prinesie, sa snáď dozvieme už budúci rok.

ZdrojWi-Fi Alliance,IEEE,Ars Technica

Komentáre k článku