Reklama

Wavi Xtion: Asus má vlastný Kinect pre PC

Drahomír Piok

Ak vám táto malá krabička alebo skôr zaradenie pripomína veľmi podobný Kinect od Microsoftu, tak vás zrak vôbec neklame. V princípe ide takmer o to isté zariadenie s jednou výnimkou, je určené pre PC. Ide o technológiu 3D snímania priestoru pomocou dvoch kamier, ktoré rozoznávajú v priestore samozrejme používateľov, ich rôzne pohyby a časti tela.

Wavi Xtion

Spoločnosť Asus sa spojila s výrobcom PrimeSense a spolu vyvinuli zariadenie s podivným názvom Wavi Xtion. Na ozrejmenie údajov spoločnosť PrimeSense pracovala na tzv. projekte Natal pre Microsoft. Skúsení užívatelia určite postrehli a vedia odkiaľ vietor vanie, pretože projekt Natal je kódové označenie už dnes známeho Kinectu. Dá sa odhadovať, že použitá technológia pre zariadenie je takmer totožná s Kinectom. V dnešnej dobe, kde sa súdia veľké korporácie za každý ich patent, je Wavi Xtion ako päsť na oko a ťažko povedať, koľko patentov Microsoftu je použitých v tomto zariadení, no nechajme sa prekvapiť.

Wavi Xtion

Wavi Xtion je zariadenie poskladané z dvoch životne dôležitých častí. Wavi sú dve malé boxy slúžiace na bezdrôtový prenos digitálneho signálu z Xtionu a vášho televízora do domáceho PC. Prenos funguje bezproblémovo do 25 metrov a prenáša sa vo frekvenčnom pásme 5 GHz. Xtion je už samostatný pohybový snímač. Na svojom tele má dve kamery, z ktorých sa zachytený obraz spracováva do 3D. Wavi Xtion bude oficiálne podporovať schopnosť  interakcie a ovládania multimédií, sociálnych sietí a hier. Osobne by sa mi páčilo napríklad pri pozeraní filmu, že by som nemusel hľadať ovládač, jednoducho by som dal hore ruku a film by sa zastavil, pretočil čokoľvek iné. Na prehliadanie internetu alebo celkovú správu PC to nevidím veľmi optimisticky, mávať rukami hore-dole pár hodín nie je príjemná predstava.

Wavi Xtion

Myšlienka Asusu rozšíriť využite PC aj do obývačky takýmto zariadením môže byť v určitých pohľadoch veľmi dobrá. Pre vývojárov sľubuje Asus oproti Kinectu, ktorý je nutné hackovať, sprístupnenie nástrojov pre vytváranie celých radov aplikácií, hier alebo aj iného interaktívneho obsahu. Takto vytváraný obsah budú môcť publikovať vývojári na online Xtion store. Informácie o dostupnosti zariadenia ukazujú na druhý štvrť rok 2011, na druhú stranu o cenu tejto novej hračky nepadlo zatiaľ ani slovo. Predstavená bude tento týždeň na veľtrhu CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.