O spektre milimetrových vĺn (mmWave) sa v posledných rokoch hovorí najmä v súvislosti s technológiami sietí 5G, ale ich potenciál je omnoho širší. Kalifornský startup Airvine vyvinul bezdrôtový backhaul systém pre vnútorné prostredie s cieľom vylepšiť konektivitu v lokálnych počítačových sieťach (LAN). Nepôjde o alternatívu Wi-Fi, čo je bezdrôtová verzia lokálnej siete, teda WLAN, ale skôr o náhradu kábla (Ethernet, alebo optiky), ktorá bude dátovo napájať nielen Wi-Fi router vo vašej domácnosti, alebo vo firme.
Nelicencované spektrum mmWave 60 GHz sa doteraz používalo iba pre priame signály. Ale Airvine vytvoril produktový rad zariadení s názvom WaveTunnel, ktoré môžu vytvoriť bezdrôtový backhaul a tiež zvýšiť existujúcu kapacitu sietí LAN. Moduly WaveTunnel využívajú technológiu riadenia lúčov, takže signály môžu odbočovať.
Modul WaveTunnel veľkosti krabice od topánok sa montuje na stropy a iné vysoké pozície v interiéri. Zaujímavé je, že aj keď milimetrové vlny obvykle vyžadujú priamu viditeľnosť medzi vysielačom a prijímačom kvôli vysokému útlmu pri šírení prostredím, v tomto prípade je to inak. Spojenie medzi bunkami WaveTunnel dokáže prechádzať cez väčšinu stien, uvádza Airvine. Pravdepodobne je reč len o jednej stene, ale aj tak sa jedná o pokrok.
Výrobca uvádza, že Airvine je prvou spoločnosťou, ktorá využíva obrovské kapacity 60 GHz spektra pre vnútorné bezdrôtové chrbticové siete so skutočnou prevádzkou bez priamej viditeľnosti (Non-Line of Site, NLOS).
V interiéroch sa široko používajú WLAN na báze rodiny technológií 802.11 (Wi-Fi), ale len v podobe prístupových sietí. Na chrbticovú sieť gigabitového Ethernetu sa Wi-Fi nehodí, lebo nemá potrebnú kapacitu. Doteraz platilo, že ak potrebujete rozšíriť LAN, potiahnete kábel – metalický UTP/FTP, alebo optiku. Pásmo mmWave 60 GHz a modul WaveTunnel však potrebnú kapacitu poskytuje.
Vývoj však napreduje a to čo platí dnes, možno o rok, o dva platiť nebude. Technológia Wi-Fi 7/ 802.11be, ktorá by mala byť komerčne dostupná koncom roku 2023, používa tri pásma (2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz) a prinesie dátovú priepustnosť až 11,5 Gbit/s pri 80 MHz kanáli, alebo až 46,1 Gbit/s pri 320 MHz kanáli. Na gigabitový a možno aj 10 Gbit Ethernet by sa možno dala použiť, aj keď počet voľných kanálov aj tu môže byť úzkym hrdlom v exponovaných prostrediach. To pri mmWave nehrozí.
Nelicencované spektrum 60 GHz milimetrových vĺn sa doteraz používalo iba na priame signály, ale moduly WaveTunnel môžu využívať technológiu lúča, takže signály môžu aj odbočovať. Majú dva rádiové moduly – vstupný a výstupný – a moduly je možné umiestniť tak, že jeden modul vysiela signál do rohu, kde sa nachádza ďalší WaveTunnel, ktorý prenáša signál ďalej pod uhlom až 90 stupňov.
Podľa generálneho riaditeľa Airvine Viveka Ragavana je WaveTunnel ideálny prvok pri budovaní nových počítačových sietí, ale dá sa s výhodou využiť aj pri doplňovaní a rozširovaní existujúcich sietí. Airvine vyrába moduly WaveTunnel v závode v Dallase a zameriava sa na štyri kľúčové sektory – veľké bytové domy, hotely, kongresové centrá a štadióny.