Reklama

Walmart WAVE je vízia kamiónu budúcnosti

Marek Šimunek

Walmart je pre väčšinu svetobežníkov známa úspešná sieť maloobchodných predajní v USA. Vedeli ste však, že práve táto značka má jasnú predstavu o tom, ako budú vyzerať kamióny budúcnosti? WAVE je totiž koncepct kamiónu, ktorý by mal pomôcť riešiť logistické otázky.

Obchodná sieť Walmart prevádzkuje flotilu 6 500 kamiónov, ktoré sa starajú o dodanie všetkého potrebného do jednotlivých prevádzok. Práve preto nie je prekvapením, že práve Walmart sa zamyslel nad tým, ako by mohli kamióny budúcnosti skutočne vyzerať a ako by hlavne mohli pomôcť optimalizovať dodávky potrebného tovaru.

Walmart VAWE

Nová štúdia nesie názov WAVE (Walmart Advanced Vehicle Experience) a podľa CEO Walmart Dougha McMilliona je WAVE až o 20% aerodynamickejší, ako všetky súčasné kamióny, ktoré spoločnosť prevádzkuje. Aerodynamika však nie je všetko. WAVE totiž používa unikátny mikro-turbínový hybridný motor, ktorý kombinuje elektromotor s motorom schopným spaľovania nafty, zemného plynu, alebo bionafty. V ďaľšom vývoji sa však počíta aj s inými palivami.

WAVE je však ešte stále len koncept, ktorý sa reálne nemusí nikdy dostať na cesty, umožní však Walmartu vyskúšanie nových metód a prístupov k logistike. Aj napriek tomu ponúka niekoľko unikátnych riešení, ako je napríklad náves vyrobený kompletne z karbónových vlákien, v ktorom sú použité najväčšie platne karbónu, aké doposiaľ boli vyrobené. Ani kabína vodiča nezaostáva vo futuristickom poňatí. Vodič sedí v strede a je obklopený LCD displejmi. Tie podľa potreby zobrazujú dôležité informácie o motore, pohone a ostatných parametroch jazdy. Vodič si samozrejme môže ich zobrazenie podľa potreby prispôsobiť.

Walmart VAWE

Walmart zatiaľ neuviedol aké má plány a či reálne plánuje nasadenie nového VAWE. Je však možné, že kamióny budúcnosti budú vyzerať podobne, prípadne ponesú technológie, ktorými VAWE disponuje.

Foto: Walmart

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.