Reklama

Vzostup a pád 12-palcového MacBooku

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

MacBook patril k najrevolučnejším notebookom od Apple a napriek tomu sa nedožil ani piatich rokov. Prečo nedostal druhú šancu a „škaredé“ vtáčatko MacBook Air áno?

Začiatkom júla Apple oznámilo, že končí s aktuálne najmenším MacBookom. Pre niektorých to bol logický krok, pre iných vôbec nie. Podobný osud sa totiž schyľoval aj nad MacBookom Air, ktorý však na jeseň minulý prešiel výraznou aktualizáciou.

Zdroj | Apple

Prečo MacBook nedostal šancu?

Tento model je veľmi dobrou ukážkou práce Apple, ktorá nie je premyslená do najmenších detailov. Prípadne je, ale len v rámci dizajnu výrobku. V celkovom používateľskom prostredí je často potláčaná práve úžitková hodnota zariadenia v prospech dizajnu.

Zjednodušene povedané, za koniec MacBooku môže USB-C port. Lepšie povedané jeden (áno, jediný)! port, ktorý mal postačiť na nabíjanie, synchronizovanie, kopírovanie z externých pamäťových médií, výstup na monitor či pripájanie rôznych periférií.

Mnohí z nás sa zhodneme, že by stačilo pridať ešte jeden takýto port a MacBook by bol oveľa príjemnejší partner na prácu i zábavu. Apple to zjavne videlo inak a radšej zrušilo svoj najtenší a najkompaktnejší Mac.

Ďalšie záporné body získaval tento notebook za klávesnicu. Motýliková technológia prvej generácie preniesla okrem nízkeho zdvihu aj veľké problémy, ktoré Apple nedokázalo odstrániť ani v ďalších generáciách a v súčasnosti sa vracia k nožnicovej technológii.

Pozrite si

Apple už nemá žiadny MacBook Pro bez Touch Baru, zrušil aj 12″ model

Elegantný MacBook nebol obzvlášť výkonný. Keďže nemal ventilátory, použil nízko energetický Intel Core M. Neskôr ho nahradil Y sériou, ale zariadenie stále bojovalo s renomé pomalého počítača.

Aby toho nebolo málo, MacBook bol príliš drahý. Cenou sa približoval k oveľa praktickejším modelom MacBook Pro. Kto nevyžadoval v prvom rade kompaktný stroj, nemal dôvod kúpiť si tento model.

Keď to zhrnieme, 12“ MacBook ponúkol zo všetkých troch dostupných modelov najslabší hardvér s obmedzenou konektivitou a bol príliš drahý. V základnej konfigurácii ponúkal dvojjadrový Intel Core m3 procesor s frekvenciou 1,1 GHz, grafický čip Intel HD 615, 8 GB LPDDR3 RAM a 256 GB internú pamäť. K dispozícii bol aj s procesorom i5, 8 GB RAM a 512 GB SSD diskom, samozrejme ze podstatne vyššiu sumu.

Zdroj | Apple

V čom bol MacBook revolučný?

Tento model však položil základy pre novú generáciu MacBookov Pro: prišiel s väčším trackpadom, dostal novú klávesnicu, ako prvý MacBook dostal USB-C port a inovovanú batériu.

MacBook milovali ľudia, ktorí potrebovali byť mobilní a pritom mať poruke spoľahlivé zariadenie. Je známe, že Apple predstavuje iPady Pro ako náhradu za notebook, ale dobre vieme, že to tak nie je a zrejme ani nikdy nebude.

MacBook 12“ ponúkal výdrž približne rovnako dlhú ako je to pri iPadoch a v prípade dokúpenia klávesnice sa cenovo vyrovnával MacBooku.

Preto bol obľúbený napríklad u manažérov alebo novinárov, ktorí nepotrebovali veľký výkon zbytočne znižujúci výdrž na jedno nabitie. Táto cieľová skupina sa bude musieť poohliadnuť po iných modeloch, napríklad po MacBooku Air, ktorý bol predstavený zároveň s informáciou o ukončení predaja 12-palcového MacBooku, alebo po výkonnom MacBooku Pro.

Zdroj | Apple
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.