Reklama

Vzniká automobilka snov?

Zdroj | Koenigsegg
Richard Pliešovský
Zdroj | Koenigsegg
Zdroj | Koenigsegg

Milovníci rýchlych automobilov istotne poznajú švédskeho výrobcu športiakov, firmu Koenigsegg. Najnovšie informácie ukazujú, že sa ide spojiť so spoločnosťou NEVS. Spolu majú vyvinúť novú luxusnú líniu elektromobilov.

Koenigsegg vytvára strategické partnerstvo so spoločnosťou NEVS (National Electric Vehicle Sweden). Toto partnerstvo prehĺbi už existujúcu spoluprácu medzi oboma spoločnosťami.

Zdroj | Koenigsegg

NEVS investovala 150 miliónov eur a vďaka tejto kapitálovej injekcii získala 20-percentný podiel v materskej spoločnosti Koenigsegg. Okrem toho obe spoločnosti vytvárajú spoločný podnik, ktorý bude orientovaný na nové trhové segmenty. Koenigsegg v ňom bude mať 35 %, do spoločnej firmy prispeje svojimi licenciami na technológie a dizajny produktov. NEVS vloží do novej firmy ďalších 150 miliónov eur vďaka čomu získa 65-percentný podiel.

Koenigsegg je lákavá spoločnosť, ktorá vyvíja moderné vozidlá s jedinečnou technológiou a zákazníckou základňou.

Kai Johan Jiang, NEVS

NEVS vznikol z legendárnej švédskej automobilky Saab, v ktorom je čínsky Evergrande Health majoritným investorom. Saab skrachoval v roku 2011, neúspešne sa ho pokúšal odkúpiť práve Koenigsegg.

Evergrande Health patrí pod developerskú spoločnosť Evergrande Group, ktorá je investorom napríklad aj v americkej firme Faraday Future.

Pozrite si

Faraday Future – namiesto prevratu v elektromobilite bankrot?

Koenigsegg bol založený v roku 1994 Christianom von Koenigseggom s ambicióznym cieľom vytvoriť superauto svetovej triedy. Po mnohých rokoch vývoja a testovania prišiel na svet v roku 2002 prvý športiak CC8S. V marci 2009 bol model Koenigsegg CCXR označený spoločnosťou Forbes ako jeden z najkrajších automobilov na svete, v roku 2010 získal model Koenigsegg Agera cenu BBC Top Gear Hypercar of the Year.

https://youtu.be/qeiKKgsvHyY

Koenigsegg má na trhu s hyper automobilmi jedinečnú pozíciu, NEVS zase umožní prístup Koenigseggu k jeho výrobnej prevádzke v Trollhättane (Švédsko). NEVS má ďalšie výrobné kapacity v Číne a prostredníctvom svojho majoritného vlastníka Evergrande Health má k dispozícii veľkú distribučnú platformu prostredníctvom vlastníctva jedného z najväčších autopredajcov v Číne.

Zdroj | Koenigsegg

Dnes sa samozrejme nedá predpovedať vplyv konzorcia na automobilový priemysel. Isté je, že prvý elektromobil pod značkou Koenigsegg bude vyvíjaný v spolupráci s pozostatkami spoločnosti Saab. Spolupráca tiež umožní vývoj paralelných modelov (čisto elektrické a hybridné) vo vyšších množstvách a posilnenie možnosti na rast v zatiaľ málo konkurenčnom segmente hyper automobilov.

Predajný úspech Tesly ukázal, že už existuje trh pre luxusné športové elektromobily. Toto si všimli aj tradiční výrobcovia ako napríklad Audi, Porsche či Jaguar Tata Motors, ktorí vyvíjajú vlastné modely. Konkurenčný boj sa teda začína rozbiehať aj v tejto triede, čo pre zákazníka nikdy nie je na škodu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.