Keď počúvame správy o nevydarených skúškach balistických rakiet KĽDR, vidíme, že technológie pre vesmírne lety sú náročné a nepomôže ani Damoklov meč diktátora, visiaci nad hlavami inžinierov. (Nosiče balistických striel dlhého doletu sú fakticky totožné s nosnými raketami na vynášanie družíc.)
Napriek tomu už niekoľko rokov na scéne fungujú súkromné spoločnosti, ktoré to dokázali a úspešne lietajú na orbitu. Lídrom medzi nimi je americká SpaceX. Okrem toho, že dopravuje do vesmíru komerčné družice, lieta s nákladnými loďami Dragon aj k ISS a vo vrecku má aj kontrakt s NASA na dopravu kozmonautov.
1. mája sa SpaceX zaradila medzi vyvolené preverené spoločnosti oprávnené spolupracovať s bezpečnostnými zložkami USA. Pre firmu sa jedná o prvú zákazku pre National Reconnaissance Office, ktorú sprostredkovala spoločnosť Ball Aerospace. Tá je zrejme aj výrobcom utajovanej družice.
Vypustenie nosnej rakety Falcon 9 s nákladom špionážneho satelitu označeným ako NROL-76 bolo v nedeľu 30. apríla zrušené. Dôvodom bola závada na prvom stupni nosnej rakety vyvolaná problémami s čidlom TENTO (Temperature Ox Tank Outlet). Ďalší, tentoraz úspešný pokus sa zo štartového komplexu 39A na Cape Canaveral uskutočnil o 1. mája o 11:15 UT.
Predštartová príprava prebiehala normálne a v plánovanom čase nosná raketa úspešne vzlietla. Prvý stupeň sa potom opäť vrátil na Cape Canaveral a deväť minút po štarte pristál na ploche LZ-1 (Landing Zone One).
Ide už o štvrtý úspešný návrat prvého stupňa rakety Falcon 9. SpaceX chce po renovácii tieto prvé stupne použiť pre opakované štarty – hovorí sa až o 10-násobnom využití. Prvý takýto štart sa nedávno uskutočnil , keď 31. marca Falcon 9 s recyklovaným prvým stupňom úspešne vyniesol do vesmíru telekomunikačnú družicu SES-10. Po odpojení prvý stupeň opäť bezpečne pristál.
Informácie o navedení družice na obežnú dráhu a jej oddelení od horného stupňa rakety neboli vzhľadom k utajovanému priebehu letu zverejnené.
Po navedení na samostatnú dráhu dostala družice kódové označenie USA 276 (medzinárodné označenie 2017-022A). Nie je jasné, kedy SpaceX poletí s ďalšími použitými Falconmi 9, ale firma s ich využívaním ráta. Vzhľadom na zníženie dopravných nákladov je takýto spôsob dopravy lukratívny nielen pre komerčné firmy, ale aj pre armádu.
https://www.youtube.com/watch?v=u26-CIDaazQ
SpaceX dúfa, že bude využívať svoje obnovené rakety Falcon 9 častejšie a drasticky sa podarí znížiť dobu trvania cyklu od pristátia nosiča po nový štart. Šéf spoločnosti Elon Musk minulý mesiac povedal, že vyzval tím SpaceX, aby dokázal prvý stupeň po pristátí pripraviť na opätovný let za 24 hodín.
Elon Musk však má smelé plány. Ešte tento rok chystá SpaceX aj prvý testovací let svojej rakety Falcon Heavy, ktorá bude momentálne najsilnejšou nosnou raketou na svete. Už v roku 2018 by chcel s kozmonautmi na svojej pilotovanej lodi Dragon obletieť Mesiac. A nakoniec sú tu jeho „marsovské ambície“. K nim firma vytrvalo smeruje a na našich stránkach sa im pravidelne venujeme.