Reklama

Táto krabička uživí televízor na 6 hodín a iPhone na celý mesiac!

Števo Porubský

Jeden z najznámejších výrobcov elektrických zariadení, Schneider Electric, nedávno predstavil produkt pre bežných spotrebiteľov, prenosné stanice OffGrid. Nám sa podarilo vyskúšať model PPS500.

Prenosná napájacia stanica Schneider OffGrid PPS500 ponúka vcelku slušný záložný zdroj pre nabíjanie elektroniky či dodávanie energie pre nenáročné elektrické spotrebiče. Čo ešte dokáže?

Obsah pokračuje pod reklamou

Osobne ma prekvapvili rozmery. Napriek svojej pomerne vysokej kapacite je stanica vcelku kompaktná a ľahká. Jej rozmery sú 20,4 x 20 x 25 cm a hmotnosť iba 5,5 kg. Pevná rukoväť v korporátnej zelenej je sklopná a hoci nie je ergonomická, je pohodlná. Žiadne ostré hrany či nedokonalosti výroby.

Chcete sa dozvedieť viac tech noviniek? Vypočujte si náš podcast, ktorý kompletne vytvorila umelá inteligencia:

Schneider Electric tiež tvrdí, že plastový kryt je vyrobený zo 60 % z recyklovaného plastu. Zároveň, čo netvrdí len výrobca, ale vidíme to naživo, že PPS500 je dodávaná v udržateľnom a plne recyklovateľnom papierovom balení. Škoda len plastového obalu vo vnútri, ktorí chráni stanicu v papierovom obale pred akýmkoľvek iným poškodením. K ekológii sa Schneider hlási aj tým, že odporúča batériu nabíjať ideálne zo slnka.

Ústredným prvkom modelu PPS500 je práve jeho batéria. Tento kúsok, ako napovedá názov, je vybavený lítium-iónovou batériou od LG s kapacitou 517 Wh, pričom okolo 450 Wh je aj využiteľných. Jej menovité napätie je 14,76 V a má 35 Ah. 

Životnosť batérie je podľa výrobcu minimálne 500 nabíjacích cyklov pri zachovaní minimálne 80 % svojej pôvodnej kapacity. Zdá sa to byť málo, no tento záložný zdroj nebudete využívať denne, ale napríklad na dovolenkách, stanovačkách, v karavane či aute… Prakticky kdekoľkvek a kedykoľvek počas ciest.

A práve na to je na tele obrovské množstvo portov a konektorov. Poďme na to postupne, najskôr ako ju nabiť. Nabíjanie samotnej stanice je mimoriadne flexibilné. Je možné ju nabíjať súčasne z viacerých zdrojov, ako je klasická sieťová AC zásuvka, solárne panely alebo 12V port v aute. 

Pri nabíjaní zo siete slúži AC vstupný port na zadnej strane. Pre ekologické nabíjanie je možné využiť voliteľné solárne panely, napríklad vlastné modely PSP100 alebo PSP200, ktoré sa pripájajú cez DC vstupný port. Tento DC vstup podporuje napätie 12-30 VDC s maximálnym príkonom 200 W. Nabíjanie z aute je možné taktiež, pomocou pribaleného nabíjacieho kábla. Sklamal ma ale sieťový kábel, ktorý má dĺžku zhruba 1 meter, čo znamená, že PPS500 potrebujete mať pri nabíjaní pomerne blízko sieťovej zásuvky.

Po nabití máte možnosť využívať opäť veľmi slušnú plejádu portov a konektorov. Dnes najvyužívanejšie sú USB-C porty. Jeden USB-C port má podporu Power Delivery (PD60W) a jeden USB-C port je s technológiou Quick Charge (QC18W). S týmito si vystačíte na nabíjanie notebooku, tabletu, smartfónu či čohokoľvek moderného, čo má USB-C port.

Ak máte niečo staršie, prípadne starší USB-C kábel, na ktorom je z opačnej strany USB-A koncovka, k dispozícii máte rovno 3 USB-A porty s maximálnym výstupným výkonom 12 W.  

Obsah pokračuje pod reklamou

K dispozícii je tiež jeden 12V automobilový port s krytom proti prachu a dva DC 5521 výstupy. Samozrejmosťou sú aj dve elektrické zásuvky, problémom je len ich maximálny výkon – 500 W, hoci v špičke je to až 1 000 W. S nimi si ale žehliť na cestách nebudete. Plusom však je, že poskytujú čistú sínusovú vlnu, čo je veľmi dôležité pre citlivú elektroniku. Iba takéto totiž zaručujú stabilné a bezpečné napájanie bez rizika poškodenia elektrického zariadenia.

Na hornej strane zariadenia sa nachádza podložka pre bezdrôtové nabíjanie s maximálnym výkonom 15 W, čo umožňuje pohodlné nabíjanie smartfónov a iných kompatibilných zariadení bez potreby káblov.

Maximálny kombinovaný výstupný výkon zo všetkých portov súčasne je 749 W. Nabíjať tak viete viacero a vcelku mnoho zariadení súčasne. PPS500 disponuje aj inteligentným režimom ECO, ktorý automaticky vypína výstupné porty po 10 hodinách, ak je pripojená záťaž veľmi nízka – menej ako 5 W pre AC zásuvky a menej ako 1 W pre USB a automobilové porty, čím sa šetrí energia.

A čo všetko sa so stanicou dá nabíjať a na čo ju využívať? Napríklad 5 W LED lampu dokáže zdroj živiť 35 hodín neustáleho svietenia. 50 W projektor má živiť 9 hodín. 80 W televízor uživí na 6 hodín, mini chladničku (60 W) zas 7 hodín. To sú údaje od výrobcu, celkom teoretické, pretože každé zariadenie je iné.

Zoberme si ale taký iPhone 16 Pro. Ten má batériu s kapacitou necelých 14 Wh. Batéria vo vnútri má využiteľných zhruba 450 Wh, takže iPhone si zo stanice nabijeme 32x. Ak by sme riešili notebook, taký MacBook Pro 16 má 100 Wh batériu. Ten si cez USB-C alebo cez elektrickú zásuvku nabijeme minimálne 4,5x. Batéria Xiaomi Portable Electric Air Compressor 2 má zhruba 14,5 Wh, takže ju nabijeme 31x.

Všetky informácie o stave zariadenia, úrovni nabitia batérie, vstupnom a výstupnom výkone a zostávajúcom čase prevádzky sú prehľadne zobrazené na LCD displeji s čiastočne animovaným rozhraním. 

Z oboch bočných strán nájdete aj aktívne chladenie, ktoré sa rozbieha nielen pri nabíjaní batérie vo vnútri, ale aj pri poháňaní elektrických zariadení.

Milým a pre mnohých veľmi podstatným bonusom je LED svietidlo na zadnej strane, ktoré keď zapnete uvidíte jemný nápis Schneider OffGrid. Svetlo má 3 funkcie – plný výkon, zhruba polovičný výkon a SOS svietenie. Prepínajú sa pomocou tlačidla na svietidle.

Azda jediným nedostatkom Schneider OffGrid PPS500 je cena. Tá akoby tiež odkazovala na cenu – 500 €. Je to pomerne dosť, no vzhľadom na výbavu a schopnosti je to adekvátna cena. Na trhu sú aj lacnejšie, ale aj drahšie riešenia, ktoré ponúkajú podobnú kapacitu. Niektoré drahšie ale majú aj lepší typ batérií (LiFePo4), iné (zväčša tie lacnejšie) majú zas horší typ (NMC).

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.