Reklama

Vyskúšali sme Samsung AirDresser, naozaj je to "zázračná skriňa" na oblečenie?

Silvia Calíková

Keď som sa dozvedela, že ma v redakcii čaká novinka – parný systém starostlivosti o odevy Samsung AirDresser, nevedela som sa dočkať, kedy ju vyskúšam. Bola som zvedavá, ako táto, podľa môjho očakávania „zázračná skriňa“, bude fungovať.

Ide totiž o prístroj, ktorý má pomocou pary osviežiť a vydezinfikovať vaše oblečenie, následne ho vysušiť a navyše, vďaka spomínanej pare, ho zároveň vyhladiť. Samsung vám síce nesľubuje, že nahradí práčku a žehličku, má slúžiť najmä na každodenné rýchle osvieženie odevov šetrným spôsobom. Poďme sa teda spolu pozrieť, či Samsung AirDresser môže tieto očakávania naplniť a máte sa vrhnúť na kúpu tejto nie malej – a ani nie lacnej – vecičky.

Začnime tým, že ak túžite po pomocníkovi typu Samsung AirDresser, potrebujete preň nájsť – okrem sumy 1 999 € – aj vhodné miesto vo svojom príbytku. Dobrou správou je, že vám váš dom či byt určite nebude špatiť. Ideálne umiestnenie je, samozrejme, v šatníku, ale povedzme si, koľko ľudí ho má? Viem si predstaviť, že by sa preň mohlo nájsť miesto napríklad v chodbe, prípadne v spálni. S hĺbkou cca 63cm, šírkou 44,5cm a výškou 185 cm vám zapadne medzi ostatné skrine, môže však stáť aj osobitne, ako u nás v redakcii.

Napriek rozmerom je prístroj elegantný, bez zbytočných prvkov a kľučiek. Je ale dosť možné, že sa vás návšteva spýta, či máte novú chladničku na víno, na prvý pohľad totiž AirDresser najviac pripomína dizajnovú chladničku. Dvere prístroja pokrýva tmavé zrkadlo, na ktorom, žiaľ, ostanú viditeľné odtlačky aj pri veľmi opatrnom používaní. Dvierka sú jednoducho „lapačom“ odtlačkov. Ak zvolíte umiestnenie na mieste, kde sa zdržiavate, a obávate sa hlučnosti, tak tá je naozaj nízka, minimálne vzhľadom na veľkosť a funkcie prístroja.

Ovládanie je naozaj jednoduché. V spodnej časti nájdete dve nádobky – jednu naplníte destilovanou vodou, v druhej sa zbiera voda, ktorú po jej naplnení vylejete. Nepotrebujete prívod vody ani odvod na odpad.

V hornej časti sú zavesené tri vešiaky – ramienka, ktoré sú len tri, pretože sú pomerne hrubé. Sú v nich umiestnené systémy, ktoré vypúšťajú paru aj do vnútra odevu, aby bol proces čistenia čo najúčinnejší, čo je výhodou najmä pri hrubších kusoch oblečenia ako kabáty a saká. Použiť však môžete aj vlastné vešiaky. Navyše môžete v prípade potreby do skrinky zasunúť aj poličku, na ktorú poukladáte veci, ktoré nemusia nevyhnutne visieť, prípadne doplnky.

Ako inak, aj AirDresser je „smart“, nič iné sme už predsa nečakali. Na nenápadnom ovládacom paneli priamo na prístroji je len pár tlačidiel, a teda, čo je zaujímavé, viete na ňom zvoliť len základné režimy – základný cyklus „starostlivosť o oblečenie“, ďalej rýchly cyklus „keep fresh“, môžete si tiež zvoliť len samotné sušenie. To môže byť vhodné napríklad, keď zmoknete a mokré veci si chcete o chvíľu znovu obliecť.

K niektorým programom môžete pridať funkciu dezinfekcia, ktorú viete tiež zvoliť priamo na ovládacom paneli, rovnako ako detskú poistku a odložený štart. Ak chcete ovládať prístroj pomocou aplikácie v telefóne, stlačíte ešte tlačidlo smart control. Pripojenie na Wifi zvládnete jednoducho podľa návodu.

Myslím, že mnohí z nás by si vystačili so základnými režimami, keď však otvoríte aplikáciu, ohúri vás množstvom rôznych režimov. Mimochodom, s jej nainštalovaním a spustením nebol žiaden problém, bol to naozaj jednoduchý proces, ak už používate Samsung SmartThings, bude to ešte rýchlejšie.

V apke viete, ako inak, spustiť alebo naplánovať ktorýkoľvek režim, ale aj sledovať, v akej fáze sa daný režim nachádza a koľko času ostáva do ukončenia cyklu. Dokonca môžete sledovať aj spotrebu energie.

Zo spomínaného množstva režimov môžete niektoré využiť napríklad program na hrubšie džínsové oblečenie, program na obleky, na vlnu, páperové bundy, športové oblečenie či dokonca na kožušiny a kožu. Priznávam, po rôznych príhodách s praním a sušením komplikovanejších tkanín som si netrúfla čistiť v parnom šatníku niektorý naozaj delikátny kúsok. Na jemné tkaniny a blúzky je určený program „jemné“, hodváb však ani do tohto šetrného prístroja podľa pokynov v návode nepatrí.

Bohužiaľ som sa z návodu nedozvedela, aká je teplota pary pri jednotlivých režimoch. Tento údaj by mi pomohol rozhodnúť sa, či to risknúť, takto musíte spoliehať na to, že výrobca vie, čo robí a že keď čistíte vlnené svetríky v režime „vlna“, tak sa vám nezbehnú. Vyskúšala som však vyčistiť kabátik, sako a koženú bundu a všetky kúsky sa zachovali v plnej kráse. A práve šetrné čistenie, alebo skôr osvieženie oblečenia z citlivejších látok je nespornou výhodou. Oblečenie, ktoré sa nesmie prať v práčke a nosíte ho do čistiarne, si takto môžete osviežiť a možno aj oddialiť návštevu čistiarne.  Fľaky AirDresser bohužiaľ neodstráni, ale zredukuje pachy, či už od fajčenia, potu a podobne.

My sme používali zväčša základný cyklus a čistili oblečenie, ktoré sme mali na sebe a chceli sme si ho ešte v ten deň obliecť. Väčšinou sme ho netriedili podľa typu vlákna, až na malé výnimky. Na jemné tkaniny, napríklad tenší polyester, úplne postačil krátky cyklus, ktorý trvá cca. 25 minút, na hrubšie odevy ako džínsy alebo saká určite odporúčam vždy, keď vám to čas dovolí, použiť aspoň základný režim, pri ktorom si budete musieť počkať 45 minút.

Aké teda boli naše tričká, košele či bundy, keď sme ich z AirDresser-u vybrali? Jednoducho svieže. Dokonca, ak si prikúpite špeciálny parfum, na ktorý je určený osobitný priečinok, budú aj pekne voňavé. My sme ich k dispozícii nemali, takže bielizeň voňala jednoducho čistotou, ale čo je najdôležitejšie, nepáchla! No ak očakávate, že vyberiete bielizeň krásne ožehlenú, na to zabudnite a žehličku ešte nevyhadzujte. Samozrejme, pôsobením pary sa nejaké tie nerovnosti odstránia, ale nie úplne, pričom veľa závisí aj od materiálu. Určite si od tejto skrinky nesľubujte, že do nej vložíte pár dní odležané pokrčené tričká a vyberiete ich vyžehlené.

Stojí Samsung AirDresser za investíciu? Zmení vám život? Určite by sme sa všetci potešili, keby prístroj typu parný šatník priniesol takú revolúciu, že by sme zahodili práčky a žehličky, namiesto toho naplnili parnú skriňu a stlačili tlačidlo štart. To ale nie je možné už len z dôvodu, že neodstráni fľaky a navyše, určite by bolo potrebné oblečenie občas aj tak poriadne oprať alebo zaniesť do čistiarne. Perfektný bude pre ľudí, ktorí sú zaneprázdnení a vedú veľmi aktívny život, tým viac, ak nosia často oblečenie, ktoré je náročné na čistenie – saká, jemné blúzky, obleky…

Úplne ideálne je umiestnenie parného šatníka v práci – môžete si osviežiť napríklad košeľu pred popoludňajším stretnutím, prípadne športové veci, ak ste si počas dňa odbehli zacvičiť alebo chodíte do práce na bicykli. Možno sa parný šatník časom stane súčasťou prevádzok, kde zamestnanci potrebujú svoje oblečenie často dezinfikovať alebo z neho odstrániť pachy kvôli charakteru svojho povolania.

Ako tvrdí aj samotný výrobca, určite nájde svoje využitie v hoteloch, na pracovnej ceste by som ho určite ocenila. Ako rozmarná žena vidím jeho uplatnenie aj doma, a to hlavne pre tých, ktorí si dajú záležať na svojom vzhľade, milujú svoje obľúbené kúsky a chcú ich udržať v dobrej kondícii čo najdlhšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.