Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme maličký projektor a 4K Ultra HD TV od Xiaomi a ostali sme nadšení

Vyskúšali sme maličký projektor a 4K Ultra HD TV od Xiaomi a ostali sme nadšení
Michal Spiegel
Vyskúšali sme maličký projektor a 4K Ultra HD TV od Xiaomi a ostali sme nadšení

Po rokoch testovania technologických noviniek nás dokáže prekvapiť len máločo. To sa však nedá povedať o novinkách od Xiaomi, ktoré za rozumnú cenu ponúkajú veľa muziky.

Xiaomi Mi Smart Projektor Mini

Xiaomi Mi Smart Projektor ponúka v malých rozmeroch štýlový interiérový projektor, ktorý dokážete v priebehu pár sekúnd zbaliť na cesty. Stačí ho len zapojiť do elektrickej energie a položiť na vyvýšené miesto oproti stene, kde chcete premietať. Projektor má zo spodnej časti aj možnosť pripojenia na trojnožku, no tú si už musíte kúpiť zvlášť. Vďaka nej si však viete oveľa jednoduchšie nastaviť správnu polohu a výšku.

Pozrite si

Xiaomi má 8K Ultra HD telku s 5G a mini LED podsvietením

Maximálne rozmery pre viditeľný obraz sú 120″ a minimálne 40″. Výhodou je, že podľa polohy, kde ho umiestnite, sa dokáže projektor sám nakonfigurovať. Nemusíte tak ručne nastavovať veľkosť uhlopriečky a zaostrenie ako pri iných projektoroch.

Okrem portu na napájanie, v zadnej časti nájdete audio jack, HDMI port a USB port. Pomocou HDMI portu viete tak jednoducho pripojiť hernú konzolu ako napríklad PlayStation 4 a užívať si obľúbené herné tituly na stene. To sme museli rovno aj vyskúšať a poviem vám, že hrať The Last of Us: Part II na stene v noci je úplne iná káva než na obyčajnom televízore.

Spomínaný USB port dokáže čítať USB, ktoré sme k nemu pripojili, no filmy, ktoré boli na USB úložisku už načítať nedokázal. Možno však išlo o chybu spôsobenú nesprávnym formátom. Na druhej strane, pokiaľ sledujete filmy primárne cez streamovacie služby, potom vám tento drobný nedostatok prekážať nebude.

Projektor má v sebe integrované reproduktory s technológiou Dolby Atmos a DTS kodekmi, čoho výsledkom je veľmi slušný zvuk. Pre zvýšenie basového efektu sme však k projektoru pripojili cez 3,5 mm náš reproduktor. Napriek tomu však zabudovaný reproduktor hraje až prekvapivo dobre.

Výhodou je, že pokiaľ chcete na projektore pozerať najmä YouTube, Netflix či iné streamovacie služby, nemusíte k nemu nič pripojiť, keďže disponuje zabudovaným systémom Android TV s nadstavbou TV MIUI, v ktorom už máte tieto populárne aplikácie stiahnuté. Stačí tak projektor iba pripojiť na Wi-Fi a môžete si užívať niektoré zo zabudovaných aplikácií alebo si stiahnuť nové cez Google Play Store. Okrem Apple TV+ tu nájdete všetky populárne streamovacie služby dostupné na Slovensku.

Čo sa týka svietivosti projektora, tá je na úrovni 500 ANSI lúmenov. Takúto svietivosť si užijete najmä v noci, prípadne pokiaľ si zatemníte izbu. Pokiaľ pozeráte počas svetlého dňa, svietivosť nestačí na dostatočne kvalitný vizuálny zážitok.

Na druhej strane rozlíšenie je slušných 1 080p (Full HD) a nechýba podpora pre HDR 10 pre bohatšiu čieru farbu. Šikovný diaľkový ovládač umožňuje okrem základných funkcií, spustiť hlasové ovládanie Google Assistant.

Miniatúrny projektor sa dá kúpiť cez oficiálny mi-store.sk za prijateľnú cenu 499 €. Nejde síce o short-throw projektor, ktorý ponúka 4K Ultra HD rozšírenie, no ako cenovo dostupný projektor je model od Xiaomi ideálnou voľbou či už na doma, ale aj na cesty.

Pozrite si

Xiaomi Mi TV Stick vám umožní prerobiť akúkoľvek TV na smart televízor

Xiaomi Mi TV 4S 43″

Keď miesto projektoru uprednostňujete klasický televízor, potom je tu cenovo-dostupný 4K Ultra HD TV, ktorý podobne ako projektor, disponuje smart home rozhraním s populárnymi aplikáciami ako Netflix či YouTube a to vďaka zabudovanému systému Android TV.

Má síce len 43″, ale do menšej spálne je televízor ideálny. Miesto klasického stojanu disponuje dvomi kovovými nožičkami, ktoré sa len primontujú na spodnú časť televízora. Prekvapí vás aj hmotnosť TV, ktorá je iba 7,2 kilogramu a veľmi jednoducho sa s ním manipuluje.

Na ovládači nájdeme okrem tlačidla na spustenie Netflixu aj tlačidlo Google Assistanta, ktorý počúva vaše príkazy. Dokonca rozumie aj po slovensky v prípade, že máte menu nastavené v slovenčine.

Kvalita obrazu je perfektná a stará so o ňu spomínané 4K Ultra HD rozlíšenie. Celkovo ide o šikovný smart televízor, ktorý stačí len zapojiť na internet a môžete si užívať jeho bohaté funkcie. Výhodou je, že integruje všetky nainštalované aplikácie a ponúka vám priamo z hlavného menu tipy na Netflix seriály či najnovšie YouTube videá kanálov, ktoré sledujete. Pokiaľ vás televízor zaujal, kúpiť sa dá za priaznivú cenu 369 € cez oficiálny Xiaomi obchod na Slovensku mi-store.sk.

Pozrite si

Xiaomi prináša na slovenský trh TV aj nový smartfón Redmi 9A

Jediným nedostatkom oboch zariadení môže byť slabší výkon systému, ktorý nie vždy zvláda zabudovaný operačný systém. Či už pri projektore alebo pri televízore sa vám môže kedykoľvek stať, že vám náročnejšia aplikácia jednoducho padne. Nám sa to stávalo najčastejšie pri YouTube, ktorý keď sme si púšťali pri vyšších rozlíšeniach, aplikácia sa z ničoho nič vypla a museli sme video znovu pustiť. Nešlo o častý problém, no najmä pri prvotnom použití sa to dialo.

Pokiaľ hľadáte ideálne zariadenia, ktoré vám sprostredkujú za normálnu cenu zážitok ako v kine, potom vám môžem 4K Ultra HD TV aj projektor od Xiaomi určite odporúčiť. Zapojenie zvládne aj dieťa a ponuka smart funkcií je dostatočne bohatá, takže si k zariadeniam už nemusíte dokupovať žiadne set-top boxy či iné doplnkové krabičky a služby. Všetko nájdete pohodlne na jednom mieste zabudované priamo v TV aj projektore.