Reklama

Vyskúšali sme kefku IONICKISS IONPA HOME s dvojicou technológií pre čisté zuby

Silvia Calíková

Každý, kto už niekedy používal niektorý typ elektrickej kefky, či už oscilačnú alebo sonickú, uzná, že návrat ku klasickej – manuálnej – zubnej kefke by bol ťažký. Pocit čistých zubov je jednoducho oveľa intenzívnejší, pričom sa naň oveľa menej „namakáte“. Počuli ste však o kefke ionizačnej? My sme vyskúšali takú, ktorá spája obidva mechanizmy. Ide o kefku IONPA HOME od japonského výrobcu IONICKISS.

V čom vlastne ionizácia spočíva? Zubný povlak sa pomocou kladne nabitých iónov drží na zuboch so záporne nabitým iónmi. Ionizačná zubná kefka generuje záporné ióny a usmerňuje ich tok medzi kefkou, telom a zubom, a tým odpudzuje povlak od povrchu zubov smerom k hlavici kefky. Umožňuje jej to kovový „výčnelok“, na ktorý sa hlavica kefky zasúva. Výrobca IONICKISS má vo svojom portfóliu najmä ionizačné manuálne zubné kefky, no teraz funkciu ionizácie spojil s kefkou sonickou s cieľom znásobiť efektívnosť čistenia zubov. A tú sme získali aj do našej redakcie na reálny test.

Ak nemáte skúsenosti s ionizačnou kefkou, možno vás prekvapí, že na využitie funkcie ionizácie si musíte čistiť zuby tak, že kefku držíte vlhkou rukou. Jednoducho si ruku namočíte do vody a dáte si pozor, aby ste sa neustále dotýkali kovovej dotykovej plochy na zadnej strane kefky. To by vám nemalo robiť problém, keďže táto plocha je dosť veľká, čiže pri uchopení – či už práve čistíte vonkajšie alebo vnútorné strany zubov – sa určite niektorými prstami tejto plochy dotýkate. Samozrejme, chce to trošku cvik a zvyknúť si na to, aby ste si nezabúdali navlhčiť ruku, ale to budete po pár použitiach robiť automaticky.

Čo sa týka sonického čistenia, IONPA HOME sa pohybuje v rozmedzí nižších parametrov, konkrétne 22 – 26 tisíc kmitov za minútu v závislosti od práve zvoleného režimu. Tie sú na výber štyri: Clean – bežné čistenie s intenzitou 22-tisíc kmitov za minútu, White+ – bielenie s 26 tisíc kmitmi za minútu, Gumcare, čiže masáž ďasien, pri ktorom popri leštení zubov zároveň jemne stimulujete a masírujete ďasná, no a najintenzívnejší je režim High clean – TOP čistenie, ktorý čistí aj povlak hlboko medzi zubami.

Vyskúšali sme všetky režimy a musíme uznať, že kefka je v režimoch Clean a Gumcare na ďasná naozaj príjemná, v režimoch White+ a High clean zase naozaj dobre zuby vyčistí, ale ak máte veľmi citlivé ďasná alebo paradontózu, buďte opatrnejší. Pridanú hodnotu v podobe ionizačného čistenia sme síce pocitovo nezaznamenali, ale je možné, že sa účinok objaví po dlhšom používaní. Zuby sú však na pocit hladké a čisté.

IONPA HOME ponúka klasické funkcie, na ktoré sme už zvyknutí aj pri klasických sonických kefkách. Samozrejmosťou je indikácia času čistenia zubov krátkou pauzou – po 30 sekundách vám dá kratší signál, aby ste prešli na ďalšiu časť chrupu, po dvoch minútach je signál dlhší, takže ho ľahko rozoznáte. Odporúčané dve minúty čistenia sú až-až, keďže ako ionizačná, tak aj sonická kefka majú oproti bežnej manuálnej kefke práve tú výhodu, že povlak odstraňujú rýchlejšie.

Kefka má tiež dva dôležité indikátory: LED kontrolka ukazuje stav batérie, ktorá má deklarovanú výdrž 100 minút, čiže ak si umývate zuby 2 krát denne po 2 minúty, pri plnom nabití vám vydrží až 25 dní, čo môžem potvrdiť, teda aspoň, kým je nová. Ďalej vám kontrolka indikuje, kedy je čas vymeniť náhradnú hlavicu. Tú by sme mali meniť každých 45 dní alebo po chorobe. Pravdou však je, že sme od Japoncov čakali, že táto kefka bude trochu viac „smart“, hlavne za odporúčanú cenu 154,90 €. Appka ku kefke neexistuje, a to je škoda.

Štetinky na výmennej hlavici sú veľmi jemné, majú rôznu dĺžku, aby sa prispôsobili tvaru zubov. Výrobca uvádza, že majú antibakteriálnu úpravu, obsahujú totiž nanočastice striebra a zinku. Keď už sme pri čistote, táto kefka sa mi udržiava čistá oveľa jednoduchšie než ostatné, ktoré sme mali doteraz, pravdepodobne vďaka jemnému, hladkému, povrchu.

Povrch je perleťový a pôsobí naozaj luxusne a kvalitne. Náhradné hlavice, rovnako ako 2 kusy hlavíc obsiahnutých v balení, sú na úrovni „stredne tvrdá“, „mäkká“ alebo „veľmi mäkká“. Sú pomerne dostupné, našli sme ich v e-shopoch všetkých známych lekární, ale aj v obchodoch s elektronikou, prípadne aj priamo na slovenskej stránke výrobcu. Cena za 2 náhradné hlavice sa pohybuje okolo jedenásť eur. Môžete si však vybrať z rôznych typov hlavíc IONICKISS, ktoré sú tiež kompatibilné s IONPA HOME, z ktorých nás zaujala najmä „veľmi mäkká s fluoridom“ a tiež jednozväzková. Ich cena u výrobcu je 9,90 Eur za dva kusy.

Kefka sa plne nabije za cca. 4 hodiny – indikátor ukazuje stav nabíjania. Stojan nie je vodotesný, ale veľmi sa nám páči jeho prevedenie s priesvitnou krytkou. Samozrejme, samotná kefka je vodotesná, mala by odolať vniknutiu vody pri ponorení do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút. Celkovo pôsobí veľmi príjemne a kvalitne, ako sa na japonskú značku patrí.

Dokonca je k dispozícii aj jej cestovná verzia. Spojenie dvoch spôsobov čistenia zubov je určite vítané, pre zubný povlak na zuboch, ktorý je živnou pôdou pre baktérie, predsa platí – čím menej, tým lepšie. Možno vhodný darček pre blízkych, ktorí ešte používajú klasické zubné kefky?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.