Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme 1 Gbit/s Telekom internet, rýchlosť vás prekvapí

Vyskúšali sme 1 Gbit/s Telekom internet, rýchlosť vás prekvapí
Zdroj | HP
TECHBOX
Vyskúšali sme 1 Gbit/s Telekom internet, rýchlosť vás prekvapí
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Slovak Telekom ešte minulý mesiac prezradil, že sa v apríli chystá spustiť balíček k optickému internetu s rýchlosťou 1 Gbit/s. Netrvalo dlho a už v prvých aprílových dňoch sme sa dočkali. Stačil telefonát na infolinku a o pár hodín sme mali gigabitový internet aj my. Ako rýchlo vlastne beží?

Doplnková služba Giga, ako znie presný názov novej služby, je dostupná od 9. apríla 2018 pre všetkých zákazníkov so službami Magio internet a Magenta Office. Doteraz Telekom ponúkal maximálne 300 Mbit/s rýchlosť. Aj tá však bola teoretická.

Operátor pritom tvrdí, že zákazník môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť sťahovania 950 Mbit/s a odosielania 100 Mbit/s. Ak klesne rýchlosť sťahovania pod 300 Mbit/s, môže ísť o poruchu.

Nedalo nám to a novú rýchlosť sme si chceli vyskúšať v praxi. Na aktiváciu služby stačí pritom zavolať na infolinku operátora, nie je potrebné ísť ani do predajne a strácať čas. Operátor na infolinke vám oznámi, že služba bude spustená do niekoľkých hodín, maximálne však do 24 hodín od zadania požiadavky. V našom prípade bola služba Giga spustená už o niekoľko hodín. Prvú pochvalu si operátor zaslúži za rýchlosť a jednoduchosť vybavenia.

Rýchlosť pred Giga

Keďže sme vedeli, že chceme testovať reálne rýchlosti Magio internetu pred a po spustení služby Giga, urobili sme niekoľko meraní cez služby Fast.com a Nperf.com. V zásade je jedno, akú službu na testovanie rýchlosti využijete, každá vám ukáže iné rýchlosti aj na tom istom mieste. To nám potvrdilo vyskúšanie viacerých takýto služieb, vrátane známeho Speedtest.net.

Pred spustením služby Giga sme tak so službou Magio Internet XL v dome, zhruba 5 metrov od Wi-Fi routra, namerali rýchlosti okolo 35-40 Mbit/s pre download aj upload. Meranie prebiehalo v miestnosti, kde nebol router, ten bol za stenou. Zároveň sme boli pripojení na 2,4 GHz Wi-Fi.

 

V prípade, že sme prepli na 5 GHz Wi-Fi a boli sme priamo pri Wi-Fi routri na vzdialenosť zhruba 3 metre, rýchlosť dosiahla veľmi slušných 81 Mbit/s. Nperf z neznámych dôvodov opakovane nameral rýchlosť okolo 40 Mbit/s pre download, ale až okolo 60 Mbit/s pre upload. Nepomohli ani opakované testy.

Rýchlosť s gigabitovým internetom

Po spustení doplnkovej služby Giga od Telekomu sme k testu rýchlostí ale pristupovali detailnejšie. Najskôr sme zopakovali test na rovnakom mieste v dome, kde sme merali rýchlosť pred spustením služby Giga.

V tomto prípade rýchlosť narástla na viac ako dvojnásobok! Fast.com ukázal 80 Mbit/s, Nperf.com ešte lepších cca 95 Mbit/s pre sťahovanie a okolo 45 Mbit/s pre posielanie dát. Obe merania boli opäť na 2,4 GHz Wi-Fi za stenou.

Čerešničkou však bolo prepnutie do 5 GHz Wi-Fi a blízkosť Wi-Fi routra bez prekážok. V tomto prípade merania ukázali až okolo 310 Mbit/s pre download a zhruba 100 Mbit/s pre upload. Ping bol takmer vo všetkých prípadoch rovnaký, necelých 6 milisekúnd.

Nakoniec sme vyskúšali to najrýchlejšie možné pripojenie, a to káblom. Ak fungujete v domácnosti na kábloch, tak ste vyhrali. Fast.com totiž nameral rýchlosť až 460 Mbit/s, Nperf.com prekvapivo zas menej, okolo 250 Mbit/s. Opäť nepomohli ani opakované testy, vždy sa hodnota pohybovala okolo 250 Mbit/s.

Telekom Giga je násobne rýchlejší!

Po teste tak neostáva nič iné, iba konštatovať, že Telekom Giga reálne zvýši rýchlosť internetu niekoľkonásobne. Rýchlosti 1 Gbit/s sa nedočkáte, je to teoretická maximálna rýchlosť, ku ktorej by ste sa priblížili za úplne ideálnych podmienok.

Giga však prináša reálne zvýšenie rýchlosti internetu vo vybraných prípadoch viac ako trojnásobne! Bez problémov ale poskytuje dvojnásobne vyššiu rýchlosť ako pri najvyššom dostupnom Magio Internete XL. Ak ste navyše pripojení káblom, ktorý má podstatne menej interferencií ako Wi-Fi, môžete využívať ešte vyššie rýchlosti.

Zdroj | Samsung

A na čo je to dobré? Odhliadnuc od P2P sietí je vyššia rýchlosť internetu plusom nielen pre profesionálov, ktorí pracujú s obrovskými dátami napríklad cez cloud, ale aj bežnú domácnosť.

Napríklad ak ste viacčlenná rodina, v ktorej je každý pripojený na internet, hlavne večer môžete pociťovať zníženie rýchlosti internetu. Dcéra a syn totiž visia na YouTube a popri tom možno pozerajú Netflix, videochatujú s kamarátmi alebo hrajú hry cez internet, manželka pozerá pri žehlení obľúbený seriál na Netflixe a vy posielate na poslednú chvíľu gigabajty dát šéfovi na prezentáciu, s ktorým máte práve videochat.

Všetko toto sú dátovo veľmi náročné služby, ktoré pre plynulý chod potrebujú dostatočnú rýchlosť. Preto čím rýchlejší internet doma máte, tým hrozí menšie riziko znižovania kvality prenosu kvôli množstvu pripojených zariadení.

Zdroj | Samsung

Doplatok iba 5 € mesačne

Doplnková služba Giga vás pritom mesačne vyjde iba 5 € (resp. 4,17 € bez DPH) navyše. Vzhľadom na podstatný nárast rýchlosti to nie je vôbec veľa. Služba nie je viazaná. V prípade, že sa chcete zaviazať na 12 mesiacov, prvý mesačný poplatok neplatíte.

Na to, aby ste službu mohli aktivovať, je nutné mať Magio Internet XL, Magenta Office Internet 2 Standard alebo Premium. Nie je však potrebné meniť hardvér, pokiaľ ho nemáte úplne starý. Telekom však minulý rok menil všetky optické routre napojené priamo na optiku. Ten nový už podporuje 1 Gbit/s rýchlosti cez Ethernetové pripojenie.

Zdroj | Huawei

Článok vznikol v spolupráci s operátorom Slovak Telekom.


Zdroj