Reklama

Vyskúšali sme Drone n Base, prvý dron na hranie zo Slovenska

Števo Porubský

Spoločnosť Anima Technika fungujúca už od roku 2011 počas výstavy CES 2017 v Las Vegas predstavila čosi unikátne, čosi, čo tu ešte nebolo – Drone n Base. Ak ste nezachytili článok z januára, tak vedzte, že ide o miniatúrny interiérový dron ovládaný pomocou smartfónu, s ktorým sa vyhrajú do zbláznenia malí i veľkí. A pochádza zo Slovenska!

Nedalo mi to a po pár týždňoch od predstavenia som sa bol pozrieť priamo vo vývojárskom štúdiu výrobcu na unikátnosť s názvom Drone n Base. Zamieril som tak do samotného centra nášho hlavného mesta, kde v podkroví historického domu sa všetko zrodilo (a naďalej i rodí). Už po chvíli mi bolo jasné, že nejde len o nejakú firmičku, ktorá nakupuje malých dronov kdesi v Číne a tu ich balí do pekných obalov.

Naopak. Tvorcovia Drone n Base všetko vymysleli úplne sami od absolútneho začiatku. Pomohla im pri tom 3D tlačiareň, ktorá vraj makala dni a noci, kým vytlačila desiatky, ak nie aj stovky prvých kostier a krytov pre to, čo si vysnívali – prvý dron, s ktorým by sa dalo reálne hrať.

To, čo vidíte na obrázku vyššie je len krátky prierez všetkých modelov, ktoré vyšli z 3D tlačiarne Anima Technika. Po finálnom dokončení nielen plastovej kostry, ale aj základňovej stanice – Base chalani našli čínsku spoločnosť na tvorbu plastov, ktorá im plastové časti vstrekuje do foriem.

Vďaka špeciálnemu plastu podobnému tomu na nárazníkoch automobilov zároveň tvorcovia dosiahli vysokú odolnosť voči nárazom a pádom. Je prakticky nemožné Drone n Base pri používaní zničiť. Áno, môžete ho udupať do zeme, no to už bežné použivanie nie je.

Mal som si možnosť vyskúšať ovládanie tohto pomerne malého a ľahkého drona a keďže nikto učený z neba nespadol, niekoľkokrát skončil v stene či na tvrdej podlahe. Ani raz sa mu nič nestalo. Stačí ho položiť na zem a môže opäť lietať.

V Anima Technika dokonca plastovým častiam venovali až toľko úsilia, že je takmer nemožné zlomiť aj vrtuľku. Pre istotu má ale ochranu z plastového rámu, no ten slúži aj na iné veci. Napríklad pri AR hraní určuje polohu drona pomocou oranžových lepiek vpredu či ako bezpečnostný prvok, aby niekomu nevypichli oko.

Samotný dron s rozmermi 172 x 170 x 42,3 mm a hmotnosťou len 70 gramov sa skladá z niekoľkých častí. Plastová kostra je základ, ku ktorej je pripevnená základná doska so snímačmi, štvorica výkonných miniatúrnych motorov a batéria. Všetko je pritom možné jednoducho rozobrať a príp. opraviť.

Aj základná doska s množstvom plošných spojov vznikla v dieľni Anima Technika. Navrhli si ju úplne sami. Jej najväčšou súčiastkou je ultrazvukový senzor (lesklá strieborná časť vpredu). Ten slúži hlavne na určovanie výšky dronu od povrchu, takže pri hraní sa nie je potrebné udržiavať aj jeho výšku. Nechýba ani 3-osový akcelerometer či tiež 3-osový gyroskop pre stabilizáciu.

Developeri sa však vyhrali, a tak Drone n Base dokáže čo žiadny iný dron na trhu – byť vám vždy chrbtom. V praxi to znamená, že ak sa aj pohybujete po miestnosti a dostanete sa na stranu drona, ten vždy pôjde smerom vpred, keď mu dáte toto znamenie. Dron sa pritom ovláda nakláňaním smartfónu alebo tabletu do strán.

Na matičnej doske je i Bluetooth 4.0 modul, cez ktorý dron komunikuje s ovládačom. Jeho dosah má byť do 15 metrov, no podľa zistení výrobcu má občas problém s lacnejšími smartfónmi, ktoré šetrili na Bluetooth anténe a tak nemajú taký dosah.

Okrem toho je tu aj štvorica IrDA senzorov, ktoré počs lietania vedia komunikovať so základňovou stanicou. Predné IrDA senzory zas slúžia na „strieľanie“ nielen počas multiplayer hrania, ale aj pri tréningu. Bočné zas komunikujú so základňovou stanicou pri prelietavaní alebo pri tréningu.

V spodnej časti je miesto pre batériu, ktorú je možné vymeniť za pár sekúnd za čerstvo nabitú. Batérie sa vedia dobíjať v základňovej stanici, no vedia ju aj dopovať energiou. Batériu v drone stačí vytiahnuť a zasunúť čerstvú a môžete pokračovať v lietaní. O ostávajúcej kapacite/výdrži pritom informuje appka v smartfóne.

Vôbec nevadí ani to, že sa pri výmene batérie na chvíľku dron od smartfónu či tabletu odpojí. O pár sekúnd (cca 2-3) sa sám spáruje späť. Výborné. Rýchla výmena 550 mAh batérie je však potrebná aj kvôli tomu, že vydrží živiť energeticky náročné hardvér len 8 minút.

A ako vyzerá spomínané hranie sa? Výborne. Developeri si dali záležať a tak cez mobilnú appku (zatiaľ len iOS, čoskoro pribudne Android) je možné sa nielen učiť s Drone n Base lietať cez akúsi akadémiu, ale dron používať ako ovládač v jednoduchej vesmírnej strieľačke či hrať multiplayer hry.

Keďže toto ešte nie je test horúcej novinky zo Slovenska, komplexnejšie sa možnostiam budem venovať až počas testovania. Už teraz však viem povedať, že appka je jednoduchá a intuitívna. Je cez ňu napríklad možné zmeniť aj podsvietenie svojho drona pre lepšie rozpoznanie medzi viacerými dronmi.

Absolútni začiatočníci ako ja sa najskôr naučia ovládať dron a triky cez akadémiu, neskôr sa môžu hrať sami pomocou súbojov so základňovou stanicou, skúšať svoje schopnosti cez manuálny môd či sa hrať cez rozšírenú realitu.

Práve rozšírená realita je chuťovka Drone n Base. Cez smartfón/tablet bojujete s vlastným dronom, ktorý ostreľujete cez displej. Ten môže byť sám, ale môžu mu pomáhať aj ďalšie virtuálne drony. Na nich Anima Technika ešte pracuje a vyvíja virtuálnych dronov najrôznejších veľkostí a s rôznymi zbraňami.

Aj keď je Drone n Base tvorená aj pre multiplayer hranie, dostatok zábavy sa s ním bude dať užiť aj bez ďalších dronov. Multiplayer pritom funguje na princípe lasergame, kedy drony v tímoch bojujú proti sebe, strieľajú neviditeľné strely, po zásahu ktorých sa s dronmi môžu diať rôzne veci.

Nielen počas multiplayer hrania sa hodí aj základňová stanica. Tá má v spodnej časti miesto pre nabíjanie dvoch batérií, v hornej časti sú dva IrDA snímače a 14 RGB LED svetielok.

Zmenou farby má Base rôzne funkcie. Môže napríklad dodávať „život“, ponúkať extra zbrane či iné vymoženosti alebo byť klasickým checkpointom, ponad ktorý musíte preletieť.

Ako som písal vyššie, ovládanie nie je jednoduché, no po chvíli to už ale taký problém nie je. Už sa teším na plnohodnotný test. Snáď sa so mnou manželka po týždni bzučania po dome nerozvedie. Aby som nezabudol, Drone n Base je určený len pre interiérové hranie.

Drone n Base sa bude predávať za 199 €, no tvorcovia sa chcú s cenou dostať pod 150 €. Časom. Zatiaľ je len na predobjednávku.

 

 

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.