Reklama

Výrobca iPhonov predstavil nie jeden, ale rovno 3 elektromobily!

Zdroj | Foxtron
Števo Porubský
Zdroj | Foxtron
Zdroj | Foxtron

Výrobca prakticky všetkých Apple zariadení, spoločnosť Foxconn, na svojom Hon Hai Tech Day 2021 predstavila nie jeden, ale rovno tri elektromobily! To, že Foxconn predstaví elektromobil sme vedeli už niekoľko týždňov, no až dnes sme sa dozvedeli o novinke viac. Navyše k elektrombilu pre masy predstavil aj druhý elektromobil a jeden autobus. Všetko je na elektrický batériový pohon!

Hľadáte doplnky pre svoje auto? Skúste Heureku:

 

Pozrite si

Foxconn a Fisker budú vyrábať elektromobil, žeby to bol Apple car?

Taiwanský Hon Hai Technology Group vo svete známy ako Foxconn, na svojom Hon Hai Tech Day 2021 (HHTD21) predstavil rovno tri elektrické vozidlá. Žiaľ, taiwanský výrobca sa veľmi netrápil s názvoslovím a viac ako nápadne pripomína dnes už konkurenčnú spoločnosť Tesla.

Foxconn totiž predstavil elektromobily Model C, Model E a Model T. Všetky tri ponesú názov Foxtron. Táto značka vznikla spojením Foxconnu a taiwanskej automobilky Yulon Motor Group, ktorá vyrába napríklad Nissany pre čínsky trh.

Všetky tri novinky predstavil Young Liu, predseda predstavenstva of Hon Hai Technology Group spolu s ďalšími predstaviteľmi spoločností. Prekvapením večera bol aj Terry Gou, zakladateľ spoločnosti, ktorý v týchto dňoch oslavuje narodeniny. Aj samotný HHTD21 bol zorganizovaný práve na jeho narodeniny. Dnes oslávil svoje 71. narodeniny.

Práve Terry Gou verí, že Foxconn sa vďaka svojim výrobným schopnostiam môže stať lídrom vo svete elektromobility. Zaujímavé je, že Foxconn predstavil elektromobily pod vlastnou značkou, pričom väčšina jeho ziskov plynie z výroby produktov pre iné spoločnosti.

Zdroj | Foxtron

Foxtron Model C má byť pomerne veľký elektromobil v štýle crossoveru, hlavne čo sa týka priestoru. Vonkajšími rozmermi ale neprekoná vyššiu strednú triedu súčasnosti. Má mať 4,64 m na dĺžku, pričom rázvor kolies dosiahne 2,86 metra. Model C má byť unikátny vďaka možnosti odviezť 5 + 2 ľudí. Pôjde o podobný systém ako má Tesla Model S, kedy v kufri sú ukryté ešte dve provizórne sedačky, na ktoré sa ale zmestia iba deti.

Model C má byť unikátny aj aerodynamikou. Jeho súčiniteľ odporu vzduchu má byť len 0,27 Cx. Potešiť má aj výkonom, ktorý síce nie je známy, no na stovku sa má dostať za 3,8 sekundy. Ešte lepšie ale znie dojazd na úrovni 700 km na jedno nabitie!

Zdroj | Foxtron

Foxtron Model E bude vyššia stredná trieda, niečo ako Mercedes-Benz Triedy E. Vozidlo vzniklo v dizajnérskych štúdiách Pininfarina v Taliansku. Luxusný sedan má mať až 560 kW výkon, na stovke sa ocitne za 2,8 sekundy. Zadné sedadlá majú byť pre náročných, zmeniť sa majú dokonca aj pojazdnú kanceláriu. Predpokladať ale môžme, že za príplatok. Z technologickej výbavy má zaujať napríklad rozpoznávanie tváre namiesto bežného kľúča či smartfónu vo vrecku, ale aj akési smart okná. Na jedno nabitie má novinka prejsť 750 km.

Zdroj | Foxtron

Foxtron Model T má byť vraj štýlový mestský autobus. Na jedno nabitie prejde 400 km, maximálna rýchlosť má dosiahnuť 120 km/h. Zaujímavo znie i to, že aj plne naložený autobus bude schopný ísť do kopca s 25% stúpaním. Autobus mal podľa výrobcu absolvovať už 200 000 testovacích kilometrov a viac ako 1 000 hodín testov v rôznych podmienkach. Má tak byť maximálne bezpečný.

O novinkách zatiaľ viac nevieme. Všetky tri elektromobily sú zatiaľ iba konceptom bez bližšieho dátumu príchodu na trh. Foxconn to ale s elektromobilitou myslí vážne, takže už v najbližších rokoch môžeme očakávať, že sa elektromobily Foxtron objavia na cestách, minimálne tých čínskych. Čína je totiž najväčším a najrýchlejšie rastúcim trhom s elektrickými vozidlami.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.