Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vynašiel neviditeľný plášť, zatiaľ si ho bude môcť obliecť iba myš

Vynašiel neviditeľný plášť, zatiaľ si ho bude môcť obliecť iba myš
Zdroj | CVTI SR
PR článok
Vynašiel neviditeľný plášť, zatiaľ si ho bude môcť obliecť iba myš
Zdroj | CVTI SR
Zdroj | CVTI SR

Vedec Fedor Gömöry skúma možnosti využitia progresívnych materiálov a so svojím tímom sa mu podarilo vynájsť neviditeľný plášť, ktorý nedokážu odhaliť detektory magnetického poľa.

Zdroj | archív F. Gömöryho

Doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., z Elektrotechnického ústavu SAV, pôsobí na Oddelení fyziky supravodičov. V roku 2012 so svojím vedeckým tímom urobil prielom vo výskume magnetickej neviditeľnosti. Vedeckú štúdiu, na ktorej spolupracovali s vedcami z Autonómnej univerzity v Barcelone, zverejnil prestížny vedecký časopis Science. Správa o vynáleze neviditeľného plášťa preletela takmer všetkými médiami, doc. Gömöry však upozorňuje, že nejde o plášť ako z rozprávky, pretože magnetický plášť je očami viditeľný, „nevidí“ ho len merač magnetického poľa. „Snažím sa vždy pripomínať, že náš výskum sa týka magnetickej neviditeľnosti. Presnejšie by bolo magnetická ,nedetekovateľnosť‘ alebo ‚magnetická nemerateľnosť‘,“ hovorí. Neviditeľný plášť je v tomto prípade malý objekt, ktorý detektory magnetického poľa nevidia. Do neho sa potom dá vložiť predmet, ktorý zostane takisto magneticky neviditeľný. Výskum vedeckého tímu z Elektrotechnického ústavu SAV zaujal vedcov z NASA – Ames Research Center, ktorí skúmajú vplyv magnetického poľa na živé organizmy, napríklad pri dlhých letoch do vesmíru. Keďže v plášti je magnetické pole nulové, vedecké skupiny sa rozhodli spolupracovať na výrobe plášťa, ktorý bude dodatočne veľký, aby sa do neho zmestila myš.

https://youtu.be/F2cm1fLmeOs


Článok vyšiel s podporou národného projektu PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku, ktorého cieľom je dosiahnuť zlepšenie vnímania a postavenia vedy v spoločnosti prostredníctvom popularizácie vedy a techniky.