Staré frázy o tom, že by sme mali byť na internete plne anonymní, nezdieľať s nikým svoje osobné údaje a nikomu nedôverovať, vyleteli s nástupom éry sociálnych sietí von oknom.
Z roka na rok si zrazu každý s radosťou vypĺňal verejne dostupné profily, kde býva, kde študoval, kde pracuje, či je vo vzťahu, komu fandí, čo sleduje a čo práve robí. Nehovoriac o prípadoch, keď o vás tieto údaje zverejnil niekto iný, bez vášho vedomia či súhlasu.
Sociálne siete urobili zo zdieľania nášho súkromia zábavu, najmä dnes už neexistujúci MySpace alebo pomaly dožívajúci Facebook. Novšie sociálne siete, ktoré sú dnes (najmä medzi mladšími) populárnejšie, už na podobnom princípe úplne postavené nie sú, no zabúdať netreba ani na to, čo všetko už o vás online možno nájsť aj z minulosti.
Aj keď sú novšie siete menej o osobných informáciách, nezabúdajme, že digitálna stopa z minulosti stále existuje, vyhľadateľná, dohľadateľná a často trvalo prístupná.
Ak ste si niekedy zadali svoje meno do vyhľadávača a prekvapilo vás, čo všetko ste o sebe našli, možno nastal čas využiť tzv. právo na zabudnutie. Ide o právo garantované Európskou úniou od mája 2014 na základe rozhodnutia Európskeho súdneho dvora. Ten rozhodol, že podľa zákona o ochrane osobných údajov majú jednotlivci právo žiadať vyhľadávače, ako napríklad Google, o odstránenie určitých výsledkov, ktoré sa objavia pri vyhľadávaní ich mena.
O vymazanie výsledkov týkajúcich sa vašej osoby môžete požiadať prostredníctvom tohto formulára. Treba však počítať s tým, že Google vašu žiadosť individuálne posúdi. Môže sa rozhodnúť niektoré odkazy nezmazať, ak usúdi, že sú vo verejnom záujme.
Aj keď Google určité výsledky odstráni, ide výhradne o odstránenie z jeho vyhľadávania, samotný obsah zostáva na pôvodnej stránke a iné vyhľadávače (napríklad Bing alebo DuckDuckGo) ho môžu naďalej zobrazovať. Preto je potrebné obrátiť sa s podobnou žiadosťou aj na ďalšie platformy.
Ak po zadaní svojho mena do vyhľadávača zistíte, že väčšina výsledkov pochádza zo starých účtov na sociálnych sieťach, je vhodné nepátrať len po svojom občianskom mene. Zvážte aj prezývky, používateľské mená či nicky, ktoré ste používali v minulosti – na fórach, v hrách, pri recenziách či diskusiách.
Stačí jeden únik databázy a vaša anonymná prezývka môže byť navždy spojená s vaším menom, emailovou adresou alebo inými osobnými údajmi. Skontrolovať, či sa vaše osobné údaje neobjavili v niektorej z uniknutých databáz, môžete napríklad aj prostredníctvom stránky haveibeenpwned.com.
Zlým nápadom nie je ani prejsť si vami stále využívané profily (napr. na Facebooku) a prečistiť si staré príspevky a fotografie, ktoré si môžete najprv stiahnuť a potom zo siete zmazať, prípadne zmeniť ich viditeľnosť tak, aby zostali online iba súkromne. Požiadať o hromadné stiahnutie kópií vašich dát možno každú sieť, vrátane Facebooku, Instagramu či TikToku. Alternatívnou možnosťou, hoci uznávame, že trochu extrémnou, je úplné zmazanie takýchto profilov a založenie úplne nového, čistého profilu bez starého obsahu.
Prečo sa teda vymazať z internetu?
1. Ochrana pred zneužitím cez sociálne inžinierstvo a umelú inteligenciu
Útočníci dnes čoraz častejšie využívajú metódy sociálneho inžinierstva, pri ktorých cielene zbierajú a zneužívajú verejne dostupné informácie. Umelá inteligencia im umožňuje napodobniť váš hlas alebo identitu. Predstavte si, že vám zavolá „vaša dcéra“. Hlas na druhej strane znie autenticky, pozná detaily z vášho života, vie, kde žijete, s kým ste boli na dovolenke. Tvrdí, že sa ocitla v núdzi a potrebuje okamžite previesť peniaze.
V skutočnosti však ide o deepfake hovor, na druhej strane je iba hlas vygenerovaný na základe verejných videí, napr. z TikToku, a „scenár“ útoku bol prispôsobený podľa informácií z vašich príspevkov na Facebooku či Instagrame. Znie to ako sci-fi? Omyl, takéto útoky sú čoraz bežnejšie aj na Slovensku. Aj keď sa vám môže zdať, že nie ste „zaujímavý cieľ“, opak je pravdou. Bežní ľudia sú z pohľadu útočníkov ideálnymi cieľmi, nemajú špecializovanú ochranu, často používajú slabé heslá a zverejňujú o sebe priveľa. Znižovaním množstva informácií o sebe online znižujete pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou.
2. Vaše dáta sú využívané na trénovanie AI modelov bez vášho vedomia
Veľké technologické spoločnosti trénujú svoje jazykové modely (napr. ChatGPT, Google Gemini, Claude) na miliardách textových a obrazových dát. Časť týchto dát pochádza z verejných profilov, fór, recenzií, blogov, komentárov a dokonca aj súkromných účtov, ktoré nie sú správne nastavené.
Ak ste niekedy niečo zverejnili pod svojím menom, napríklad príspevok na diskusnom fóre, recenziu obchodu či status na sociálnej sieti – je možné, že sa tieto údaje použili (alebo môžu byť použité) na „krmenie“ umelej inteligencie. Prečo je problém? Ako bežný používateľ nemáte kontrolu nad tým, kde a ako budú vaše dáta použité a nechtiac nejaké dáta a informácie o vás môžu presiaknuť aj do odpovedí AI. Zmazaním alebo skrytím starých účtov znižujete množstvo dát, ktoré môže AI bez vášho súhlasu absorbovať.
3. Vaša minulosť môže ovplyvniť vašu budúcnosť
Váš online obsah je dostupný nielen vám, ale aj vašim budúcim zamestnávateľom, obchodným partnerom, reportérom a v niektorých prípadoch aj algoritmom HR softvéru, ktoré vyhodnocujú vhodnosť kandidátov úplne automaticky. Môžete sa tak čudovať, prečo vám veľká nadnárodná spoločnosť ani neodpovedá na zaslaný životopis. V skutočnosti sa možno ani nedostal k živému človeku, pretože ho algoritmus na základe údajov, ktoré o vás online dohľadal, rovno zamietol.
Kedysi zdanlivo nevinný vtip, ktorý ste zverejnili na nejakom diskusnom fóre, blogový článok, ktorý ste napísali alebo iba komentovali s ostrejším názorom či slovníkom alebo fotka z večierka, ktorú niekto zverejnil bez vášho súhlasu, môžu nečakane ovplyvniť váš súčasný a budúci život. Digitálna pamäť je žiaľ trvalá, ale nevyvážená – chýba jej kontext a nepozná vývoj. To, čo ste napísali alebo robili ako tínedžer, dnes môže pôsobiť nedôstojne alebo kontraproduktívne.
Vďaka možnosti stiahnuť si archív svojich dát z Facebooku, Instagramu, Googlu či TikToku môžete spätne prehodnotiť, čo chcete, aby o vás verejnosť (či algoritmy) vedeli. Môžete si tak sami upratať v digitálnej minulosti, alebo si založiť nový účet s čistým štítom.