Reklama

Vyhľadávací nástroj TikToku ponúka mladým používateľom toxické dezinformácie

Zdroj | BKSFE
Michal Sobek
Zdroj | BKSFE
Zdroj | BKSFE

Obľúbená sociálna sieť TikTok má zjavne problémy s dezinformáciami. Ich vyhľadávací nástroj ponúka mladým používateľom toxické nepravdy. Ako to bude platforma riešiť?

Používatelia, ktorí vo vyhľadávaní smerujú na témy ako politika, klimatické zmeny, COVID-19 alebo vojna na Ukrajine, tak čelia toxicite a nepravdivým informáciám. Plynie to z výsledkov webu NewsGuard, ktorý hodnotí dôveryhodnosť webových stránok.

Organizácia v tomto mesiaci analyzovala 20 hlavných výsledkov na TikToku, ktoré používatelia najčastejšie vyhľadávali. Vyplynulo, že až 19,4 % (105 videí ) z navrhovaných výsledkov obsahovalo zavádzajúce a nepravdivé informácie. Tieto hľadané výrazy zahŕňali neutrálne frázy, ako napríklad „voľby 2022“ a „vakcína mRNA“ s išli na to metódou, kedy porovnali vyhľadávanie z TikToku a z Googlu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Napríklad, keď používateľ zadá výraz „zmena klímy“, TikTok navrhne vyhľadávanie výrazov „zmena klímy odhalená“ a „zmena klímy neexistuje“. Pri hľadaní výrazov „vakcína proti vírusu covid“, TikTok navrhne vyhľadávanie výrazov „poškodenie vakcínou proti vírusu covid“ a „pravdy o vakcíne proti vírusu covid“.

Na rozdiel od toho Google navrhol hľadané výrazy, ktoré boli priamočiarejšie. Napríklad pri vyhľadávaní výrazu „vakcína proti covidu“ na Googli sa zobrazila výzva „vakcína proti covidu“, „ktorá vakcína proti covidu je najlepšia“ a „typy vakcín proti covidu“.

Na žiadosť organizácie o vyjadrenie k týmto zisteniam hovorca TikToku povedal, že pokyny pre komunitu TikToku jasne uvádzajú, že nepovoľujú škodlivé dezinformácie vrátane lekárskych dezinformácií a videá budú odstránené z ich platformy.

Pozrite si

Mladík hekol kompletne celý Uber. Sú tam aj vaše dáta?

Podľa verejne dostupnej správy o presadzovaní pokynov pre komunitu TikToku v prvom štvrťroku 2022 spoločnosť odstránila viac ako 102 miliónov videí za porušenie pokynov pre komunitu.

Na svojej webovej stránke TikTok uvádza, že novo nahrané videá automaticky prechádzajú kolom kontroly riadenej umelou inteligenciou. Ak AI zistí problém, video buď odstráni alebo sa odošle ľudskému pracovníkovi na ďalšiu kontrolu.

Platforma TikTok sa však bráni tým, že metodika výskumu je chybná. Prioritou podľa vlastných slov je boj proti dezinformáciám, ktorý zjavne nie je úspešný.

Toxicita TikToku sa stala významnou hrozbou, pretože nový výskum od spoločnosti Google naznačuje, že TikTok je čoraz viac využívaný mladými ľuďmi ako vyhľadávač informácií. TikTok vlastní a prevádzkuje ByteDance, čínsky internetový konglomerát čiastočne vlastnený čínskou vládou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.