Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyberáte smart watch pod stromček? Poradíme vám!

Vyberáte smart watch pod stromček? Poradíme vám!
Richard Pliešovský
Vyberáte smart watch pod stromček? Poradíme vám!

Stanislav Štepka povedal: „Vianoce sú najväčším sviatkom Vianoc.“ Pre technologických nadšencov to platí dvojnásobne. Rozmýšľate čo kúpiť pod stromček vášmu blízkemu, alebo si chcete sami urobiť radosť? V tejto časti si posvietime na čoraz obľúbenejšie inteligentné hodinky, je ich toľko, že sa človek ľahko pri ich výbere stratí.

Zdroj | Huawei

Ak inteligentné hodinky nie sú váš najvhodnejší technologický darček, pozrite do sekcie VIANOCE 2018, kde každý tretí deň nájdete množstvo ďalších tipov až do Vianoc.

Po rozpačitých začiatkoch sa predaje inteligentných hodiniek zvyšujú. Oproti minulému roku bol nárast za porovnateľné obdobie až o 67 percent. Je teda jasné, že mnohí z vás si ich nájdu pod stromčekom a ďalší rozmýšľajú, že ich niekomu darujú. Podľa štatistík sú každé štvrté predané hodinky Apple Watch, ale dobre si vedie aj Fitbit, Samsung, Garmin či Huawei.

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Aká je ich skutočná hodnota a využitie?

Na čo treba dbať pri kúpe?

Alfou a omegou je kompatibilita hodiniek so smartfónom. Ak si totiž hodinky nerozumejú s operačným systémom telefónu, sú vám nanič. Väčšina hodiniek sa snaží, aby vedela komunikovať s oboma systémami, t. j. Android aj iOS. Apple však ide svojou zvyčajnou cestou a jeho hodinky podporujú len iPhony.

Keď si overíte tento základný údaj, môžete začať uvažovať aká technológia je pre vás zaujímavá. Okrem hodiniek s dotykovým displejom, sú v ponuke zariadenia aj bez dotykového ovládania (napríklad Garmin), tie sú vhodné pre športovcov. Ďalšou samostatnou kapitolou sú hybridné hodinky, kde sú smart funkcie len akousi nadstavbou k obyčajným hodinkám. Informácie v nich sprostredkováva miniatúrny displej, ich výdrž je tak samozrejme podstatne dlhšia.

Zdroj | Samsung

Kvalita displeja je tu rovnako dôležitá ako pri smartfónoch. Okrem bežných LCD displejov sa používajú OLED a AMOLED. Snímač intenzity jasu optimalizuje zobrazovanie na silnom svetle a pomôže predĺžiť celkovú výdrž hodiniek.

V každých inteligentných hodinkách je srdcom zariadenia procesor. V tomto segmente ide pokrok míľovými krokmi dopredu. Staršie procesory nájdeme v lacnejších modeloch, ale sú výrazne pomalšie a v kombinácii s malou RAM-kou môže byť ich používanie utrpením. Vnútorná pamäť slúži na ukladanie dát, fotiek a hlavne súborov s hudbou. Milovníka hudby určite nadchne jej veľká pamäť.

Podľa práce a voľnočasových aktivít budúceho majiteľa si pozrite v parametroch požadované funkcie. Aktívneho plavca isto poteší, ak bude mať vodotesné hodinky s vhodnou aplikáciou, milovníka hudby zas väčšia vnútorná pamäť. Športový dizajn nemusí vyhovovať niekomu, kto väčšinu času chodí v obleku a manuálne pracujúci neocení elegantný dizajn, ale skôr robustnosť a mechanickú odolnosť.

Zdroj | Garmin

Veľkosť hodiniek môže byť tiež dôležitá. Na obrázku môžu vyzerať ako tenké a primerane veľké, ale zariadenie hrubé jeden centimeter na ruke pekne nevyzerá. Netreba zabúdať ani na extra funkcie, ktoré môžeme na niektorých hodinkách nájsť a práve tie môžu rozhodnúť o výbere práve toho konkrétneho modelu. Veľmi obľúbená funkcia je napríklad možnosť volania z hodiniek.

Po zvážení týchto faktorov môžete začať obehávať obchody s elektronikou, hľadať na webových stránkach alebo si prečítať tento článok. V našom výbere sa ocitlo päť modelov od rôznych výrobcov. Dajú sa kúpiť na Slovensku, v prípade poruchy tak nie je problém so servisom, čo sa môže ľahko stať, ak si vyhliadnuté hodinky objednáte zo zahraničia. Uvádzané sumy sú oficiálne, môžete naďabiť aj na výhodnejšiu cenu. Ak je v ponuke viac verzií z jedného modelu, uvádzame najlacnejšiu sumu. Jednotlivé modely sú zoradené podľa abecedy.

Zdroj | Apple

Zhrnutie

  • Snažte sa vyberať medzi najnovšími modelmi, zvyčajne sú kompaktnejšie, majú lepší procesor a dlhšiu výdrž batérie.
  • O aký druh displeja máte záujem? Farebný, čiernobiely, dotykový?
  • Je ich budúci majiteľ športovec, alebo skôr športové drevo? Aj keď sa výrobcovia snažia pokryť široký záber ponuky merania športových aktivít, môže práve tá, ktorú potrebujete, chýbať.
  • Na veľkosti záleží. Nie všetky modely sa ponúkajú v dvoch veľkostiach. Zamyslite sa, zvlášť ak ich kupujte pre dámu, či nebude vybraný model pôsobiť na jej ruke ako požičané hodinky od staršieho brata.
  • Ak hodinky nemajú GPS, zvážte iný model, resp. výrobcu.
  • Bluetooth 5.0 má menšiu spotrebu a väčší dosah. Myslite na to, pretože môžu ľahko strácať spojenie so smartfónom.
  • Bude sa počúvať hudba z hodiniek? Podporujú ukladanie hudby priamo do pamäte telefónu? Ak áno, pozrite si, akú veľkú majú vnútornú pamäť.
  • Pamätajte si, že hodinky kupujete na viac rokov a aj podľa nich si budú ľudia vytvárať prvý dojem o majiteľovi. Možno je lepšie dať o pár eur viac a nehanbiť sa za lacno pôsobiaci kus plastu na zápästí.
  • Počítajte s cenou minimálne 200 eur.
Pozrite si

Inteligentné hodinky: Ako a podľa čoho si z nich vybrať?

Apple Watch Series 4

od 429,00 €

Zdroj | Apple

Prečo kúpiť?

Skvelý darček pre majiteľov iPhonov. Majú top parametre medzi smart watch. Najnovšia generácia Apple Watch priniesla o 30 % zväčšený displej, 64-bitový procesor či digitálnu korunku s haptickou odozvou.  Ako jediné na svete podporujú možnosť merania EKG, avšak zatiaľ táto funkcia nie je sprístupnená ani v USA. Predávajú sa v dvoch veľkostiach – 40 mm a 44 mm. Apple Watch 4 majú najväčšiu vnútornú pamäť, až 16 GB, čo zrejme najviac poteší milovníkov hudby. Ak si ju stiahnu do hodiniek, nemusia pri športovaní vláčiť so sebou iPhone.

1,78“ LTPO OLED displej s rozlíšením 368 x 448 pixelov má technológiu Force Touch s tvrdeným Ion-X sklom. 2-jadrový procesor S4 a čip W3 majú výkonu na rozdávanie a sú zárukou, že hodinky budú slúžiť nielen do ďalších Vianoc. Apple Watch 4 sú tiež schopné rozoznať pád a zavolať pomoc pre ich majiteľa.

Apple Watch umožňujú tvorbu tréningových plánov a cieľov. Automatická detekcia cvičenia zbaví používateľa nastavovania a zapínania merania. Vodeodolnosť je zaručená do hĺbky 50 metrov. Podporujú Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS a Galileo. Predávajú sa v dvoch veľkostiach – 40 a 44 mm.

Prečo nekúpiť?

Dať 429 eur za hodinky si nedovolí hocikto. Pri výbere inej značky si môže používateľ kúpiť za túto cenu dvojo hodiniek. Výdrž batérie tiež nepatrí medzi silné stránky, i keď je vyššia ako Apple oficiálne uvádza a podpora LTE je aj tento rok pre Slovensko nedostupná. Navyše Apple Watch spárujete iba s iPhonmi.

Pozrite si

Som Apple Watch Series 4 a už viem merať aj EKG!

Fitbit Versa

od 199,00 €

Prečo kúpiť?

Hodinky majú peknú cenu aj dizajn, sú vybavené 1,34“ LCD displejom. Vodeodolnosť je zaručená do hĺbky 50 metrov. Ponúkajú 15 športových režimov, monitorujú spálené kalórie, nechýba senzor merania srdcovej aktivity a kvality spánku. Fitbit Versa sú vybavené Bluetooth 4.0, NFC. Podporujú Android, iOS a dokonca aj Windows Phone. Výrobca uvádza výdrž 4 dni, ktoré sú reálne aj v praxi.

Pre nežnejšiu časť populácie je tu zaujímavá funkcia Ženské zdravie, kde si dámy môžu zaznamenávať svoj cyklus, ovuláciu a podobne. Rodičovská aplikácia zase pripomenie intervaly medzi výmenou plienok, kŕmenie dieťaťa či jeho spánok.

Prečo nekúpiť?

Hodinky nemajú GPS. Bluetooth je len vo verzii 4.0. Používatelia hlásia problémy pri sťahovaní hudby do hodiniek.

Pozrite si

Fitbit Versa – elegantná a dostupná alternatíva k Apple Watch

Garmin Forerunner 645 Music 

449,00 €

Zdroj | Garmin

Prečo kúpiť?

Tieto športové hodinky sú vybavené 1,2“ displejom s rozlíšením 240 x 240 pixelov. Ovládajú sa tlačidlami, displej nie je dotykový. Hodinky umožňujú snímanie množstva športových aktivít, napríklad beh, jazda na bicykli, plávanie, lyžovanie. Vodotesnosť je tu do 5ATM. S hodinkami si môžete vytvoriť svoj vlastný tréningový plán, vyhodnotiť aeróbny a anaeróbny efekt, sledovať stres, či odmerať VO2 max (maximálna rýchlosť spotreby kyslíka) a laktátový prah. Garmin Forerunner 645 pamätajú aj na regeneráciu, takže vedia odporučiť kedy a ako dlho odpočívať.

Pri aktívnom využívaní, vrátane GPS, vydržia 14 hodín prevádzky. Pri bežnom režime so zapnutým senzorom tepu sa výdrž predĺži do 7 dní. Hodinky majú NFC čip, vďaka ktorému môžete uskutočňovať bezkontaktné platby. S platobnou kartou si ich spárujete pomocou aplikácie Garmin Pay.

Tieto hodinky sú určené pre športovcov a ľudí, ktorí aktívne trávia svoj čas. Konštrukcia je preto odolná a hodinky sa nezľaknú nielen sprchy, ale ani šnorchlovania.

Prečo nekúpiť?

Cena. Gramin pýta za tieto hodinky toľko, čo Apple za svoj najnovší 46 mm model, ktorý tiež bez problémov prehrá hudbu, navyše má 16 GB pamäť – Garmin má len 4 GB. Displej má malé rozlíšenie a nie je dotykový, čo však nemusí byť nevýhodou pri športovaní a fyzickej činnosti.

Pozrite si

Garmin Forerunner 645 Music – vydarené športové hodinky s prehrávačom hudby

Huawei Watch GT

od 219,00 €

Zdroj | Huawei

Prečo kúpiť?

Huawei už dávno nie je lacná čínska značka, ale výrobca, ktorý ponúka veľmi slušnú kvalitu a v prípade smartfónov bohužiaľ aj adekvátne vysokú cenu. Našťastie na nové hodinky nedal premrštenú cenovku a tak sa práve tento ich model môže pokojne stať hitom Vianoc.

Hodinky majú 1,39“ AMOLED displej s rozlíšením 454 x 454 pixelov. Technológia TruSeen 3.0 využíva 6 LED diód, ktoré merajú tep. Výrobca uvádza výdrž až 14 dni vo Watch Mode. Pri nepretržitom používaní GPS, NFC a snímača tepu výdrž klesne na 22 hodín. Ani týmto hodinkám nechýbajú senzory na meranie aktivít.

Prečo nekúpiť?

Vlastný operačný systém LightOS môže mať detské chyby, RAM má 128 MB pamäť, vnútorná pamäť je len (!) 8 MB. Hudbu si do týchto hodiniek teda neuložíte. Hodinky sú pomerne hrubé, majú 10,6 mm, Bluetooth je len vo verzii 4.2.

Pozrite si

Huawei Watch GT – 14-dňová výdrž, GPS, AMOLED a skvelá cena

Samsung Galaxy Watch

od 309,00 €

Zdroj | Samsung

Prečo kúpiť?

Podľa mnohých ide o najkrajšie smart watch. Oproti Apple Watch ušetríte viac ako 100 eur. Hodinky majú 1,3″ AMOLED displej s rozlíšením 360 x 360 pixelov, ktorý chráni tvrdené sklo Gorilla DX+. Hodinky poháňa procesor Exynos 9110 s taktom 1,15 GHz, ten dopĺňa 768 MB operačná pamäť RAM.

Samsung Galaxy Watch zmerajú srdečný tep a dokážu sledovať viac ako 39 rôznych cvikov. Po prepojení s aplikáciou Samsung Health získa používateľ lepšiu kontrolu nad životným štýlom i športovými aktivitami.

Hodinky monitorujú dĺžku spánku, jeho kvalitu a spánkové fázy. Vďaka zabudovanému mikrofónu a reproduktoru sa dajú tieto hodinky využívať ako hands-free a zároveň ako osobný asistent s hlasovým ovládaním Bixby. Samsung Galaxy Watch sú vodeodolné do 50 metrov, podporujú Wi-Fi, Bluetooth, GPS a NFC. Predávajú sa v dvoch veľkostiach – 42 a 46 mm.

Prečo nekúpiť?

Aj keď to nie je s hodinkami od Samsungu také zúfalé, ako pri Apple Watch, najlepšie si rozumejú so smartfónmi, čuduj sa svete, od Samsungu. Pred kúpou si preto pozrite aj túto stránku, kde nájdete oficiálnu podporu. Vnútorná pamäť neoslní, má len 4 GB, hlasový asistent Bixby je stále veľké sklamanie.

Pozrite si

Samsung Galaxy Watch – najlepší priateľ každého Androidu

Zdroj | Nokia

Ak vás z týchto modelov neoslovil ani jeden, nič sa nedeje. Výber je podstatne väčší a nič nepokazíte, ak si vyberiete namiesto najnovších modelov staršie. Napríklad Apple Watch 3, či dvojročné Samsung Galaxy S3 Gear. Fossil Sport môžu tiež potešiť veľa používateľov, zatiaľ sa však u nás nepredávajú, objednať si ich môžete na stránke výrobcu. Inšpiráciu nájdete aj v našich článkoch, ktoré sú venované inteligentným hodinám.

Pamätajte však na to najdôležitejšie – nie je podstatné to, čo dávate, ale že na svojich blízkych myslíte. Dôležité je tešiť sa z ich spoločnosti, vône Vianoc a človečiny. Všetko ostatné sa dá kúpiť za peniaze.