Reklama

VU+ ULTIMO 4K - Najvýkonnejší satelitný prijímač na trhu

Zdroj | AB-COM
Marek Šimunek
Zdroj | AB-COM
Zdroj | AB-COM
98 %
Niektorí z nás si vystačia s úplne jednoduchým satelitným prijímačom, ktorý sa raz nastaví a funguje počas celej doby životnosti. Ak však do tejto skupiny nepatríte a radi sa v satelitnom prijímači vŕtate a objavujete jeho zákutia, máme pre vás tip. Je ním aktuálne najvýkonnejší satelitný prijímač na trhu VU+ ULTIMO 4K.

Výhody

  • bohatá tunerová výbava
  • výkonný hardvér
  • široké možnosti prispôsobenia

Nevýhody

  • vyššia cena

Prijímač dizajnom zapadá medzi ostatné modely tohto výrobcu, ale už svojou veľkosťou dáva najavo, že si s ním užijete nemálo zábavy. Jeho prednej strane dominuje displej s uhlopriečkou 4“. Ten je schopný okrem informácií o prehrávanom programe zobraziť aj priamo vysielanie. Je to síce drobnosť, ktorú využijete možno iba párkrát, ale pred známymi budete kráľom práve vy. Srdcom tohto prijímača, ktorý je postavený na linuxovom systéme Enigma 2, je štvorjadrový čipset ARM s taktovacou frekvenciou 1,5 GHz. Flash pamäť má pritom kapacitu až 4 GB a operačná pamäť 3 GB.

Pozrite si

VU+ UNO 4K – s jeho personalizáciou sa vybláznite

Ako už istotne tušíte, prijímač je schopný okrem SD a HD vysielania prijímať aj UHD vysielanie. Práve z tohto dôvodu sa vyšší výkon bude hodiť. Vďaka hardvérovej výbave sa nemusíte obávať žiadneho zaváhania, alebo meškania. Samozrejme pre používanie prijímača nie je podmienkou pripojenie UHD TV. Hravo funguje aj s TV s menším rozlíšením, stačí zvoliť správne nastavenie rozlíšenia v prijímači.

Zdroj | AB-COM

Výkon sa však bude hodiť aj v prípade, ak sa rozhodnete využiť všetky tri voľné sloty pre výmenné tunery. Dva zo slotov sú pripravené pre duálne FBC tunery a jeden je určený pre dvojitý satelitný, alebo hybridný terestriálny a káblový tuner bez technológie FBC. Ak zoberiete do úvahy, že jeden duálny FBC tuner nahradí 8 bežných tunerov, ľahko sa presvedčíte, že VU+ ULTIMO 4K vystačí svojou kapacitou aj tým najnáročnejším používateľom. Pri plnom využití všetkých tunerov tak získate doslova neobmedzené možnosti nahrávania. Pre príjem satelitného signálu je samozrejme potrebná aj satelitná dekódovacia karta. ULTIMO 4K je preto vybavený hneď dvojicou čítačiek kariet a rovnakým počtom CI slotov pre CAM moduly. Samozrejme v prípade, že použijete CAM modul, budete musieť počítať s obmedzeniami, ktoré toto riešenie prináša.

Svoj prijímač môžete vybaviť aj diskom pre nahrávanie a po prvýkrát tak v podobnom prijímači môžete využiť 2,5“, ako aj 3,5“ disk. Pre pripojenie disku s multimédiami môžete využiť aj jeden z trojice dostupných USB portov. Dva z nich ponúkajú rýchle pripojenie prostredníctvom USB 3.0. ULTIMO 4K však prináša ešte niekoľko ďalších noviniek. Tie sa týkajú najmä možnosti pripojenia. Kým doposiaľ ste sa v prijímačoch VU+ museli spoliehať na 2,4 GHz pripojenie k Wi-Fi, novinka konečne ponúka aj stabilnejšiu technológiu 5 GHz, a to s podporou Wi-Fi 802.11ac. Prenosové rýchlosti sú tak rádovo vyššie. Ak by ste chceli k svojmu satelitnému prijímaču bezdrôtovo pripojiť audio sústavu, ULTIMO 4K si s tým hravo poradí vďaka integrácii technológie Bluetooth 4.1.

Skutočný potenciál VU+ ULTIMO 4K však odhaľujú až softvérové možnosti, ktoré táto novinka ponúka. V prípade, že budete používať oficiálnu verziu softvéru, budú chýbať niektoré funkcie, medzi ktoré napríklad patrí priama podpora čítačky. V prípade využitia alternatívnych softvérov má používateľ k dispozícii niekoľko možností. Nami testovaný kúsok bol vybavený softvérom od tímu VTi.

Táto verzia prináša samozrejme podporu auto Fast scan pre rýchle vyhľadanie zmien v programovej štruktúre. Nechýbajú však ani funkcie ako je napríklad PiP, ktorá podporuje kombinácie HD a SD programov, dokonca aj pri sledovaní UHD programov. Výhodou však je, že pre PiP môžete ako zdroj využiť aj externé zariadenie pripojené prostredníctvom HDMI-in portu.

Novým dizajnovým prvkom sú pikony, ktoré predstavujú malé grafické prvky symbolizujúce logo práve prehrávaného kanála. Tie sa zobrazujú tak v EPG, ako aj na 4“ plne farebnom prednom displeji. Ten môžete navyše pomocou funkcie MiniTV využiť aj na priame sledovanie vysielania. Keďže samotný prijímač je postavený na operačnom systéme  Enigma 2, môžete si plnohodnotne meniť témy celého prostredia a to vrátane tém predného displeja.

Zdroj | AB-COM

Samozrejme nechýba ani možnosť inštalácie doplnkov, ktoré ešte rozšíria celkové možnosti daného prijímača. Patrí sem napríklad doplnok pre prehrávanie slovenských a českých archívov. Nechýba ani modul pre prehrávanie YouTube videí. V sekcii moduly však nájdete možnosť jednoduchého pridania a inštalácie aj iných modulov, ako napríklad internetový prehliadač Chromium OS, ČSFD, alebo Cool TV Guide. Ten obsahuje program vysielania pre nasledujúce dni a predstavuje tak rozšírené EPG pre naladené kanály.

Vynikajúci je aj doplnok Transcoding, ktorý umožňuje streamovanie vysielania až do dvojice mobilných zariadení. Maximálne podporované rozlíšenie je v tomto prípade 720p. Doplnok Remote Channel Stream zas umožní zdieľanie tunera v domácej sieti. Vďaka množstvu tunerov, tak nemusíte zbytočne ťahať káble do druhej izby, ale môžete pozerať vysielanie v inej miestnosti vďaka zdieľaniu.

Rozšírenie FCC umožní vďaka veľkému množstvu tunerov takmer okamžité prepínanie kanálov. V prípade využitia všetkých tunerov tak prepnutie trvá menej ako jednu sekundu. Samozrejme pre jednoduchšie ovládanie je prostredie prijímača prispôsobené a tak si na nastavenie väčšiny funkcií vystačíte s niekoľkými tlačidlami. Poteší aj možnosť zmeny nastavení ovládača prostredníctvom doplnku MultiQuickButton, kedy si pre jednotlivé smery môžete nastaviť vlastné funkcie.

Samozrejme nechýba ani multimediálny prehrávač Kodi, ktorý umožňuje prehrávanie rôznych audio a video súborov z vašej knižnice. Priamo do Kodi môžete tiež inštalovať doplnky. Možnosti prispôsobení a najmä softvérových rozšírení sú skutočne v prípade tohto prijímača doslova doslova neobmedzené.

VU+ ULTIMO 4K je priam stvorený pre skutočne náročných používateľov, ktorí naplno využijú jeho potenciál tak po hardvérovej, ako aj softvérovej stránke. Možnosti prispôsobenia sú vďaka bohatej výbave doslova neobmedzené. Práve vďaka týmto možnostiam získal od nás ocenenie TIP REDAKCIE.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.