Reklama

Všetky pamiatky UNESCO na jednom mieste? Vyskúšajte túto appku!

Zdroj | unsplash/Pat Whelen
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Pat Whelen
Zdroj | unsplash/Pat Whelen

18. apríl je v kalendári každoročne zapísaný ako Svetový deň kultúrneho dedičstva. Viete, kde nájdete všetky UNESCO pamiatky? Je na to špeciálna aplikácia, ktorú sa rozhodne oplatí mať vo svojom smartfóne.

Tento deň je symbolom bohatstva ľudstva, ktoré by malo byť prístupné všetkým ľudom bez rozdielu. Vyhlásilo ho UNESCO v roku 1983 a je určený na zvýšenie povedomia o význame ochrany pamiatok a historických sídiel.

Zdroj | unsplash/Reiseuhu
Obsah pokračuje pod reklamou

Aj na Slovensku sa nájdu pamiatky zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Patria tam Banská Štiavnica, Spišský hrad, Vlkolínec, Bardejov, Drevené kostoly a Levoča.

Pokiaľ by vás zaujímali všetky pamiatky zaradené v UNESCO, tak na to slúži veľmi podarená aplikácia  s názvom World Heritage – UNESCO List, ktorá je dostupná na operačné systémy Android a iOS.

aplikácia World Heritage – UNESCO List

Tam ich nájdete totiž až 1 199, čo je skutočne ohromné číslo. Navyše sú všetky prehľadne zoradené podľa krajín v skutočne obsiahlom zozname. Danú pamiatku si môžete pridať do obľúbených alebo zaškrtnúť, že už ste pamiatku navštívili.

Ak by vám nevyhovoval zoznam, k dispozícii je aj zobrazenie mapy s presne vyznačenými bodmi. Po priblížení sa vám zobrazia ikonky a po klepnutí už máte k dispozícii kompletné informácie s obrázkom, textom a ďalšími užitočnými informáciami, pričom nechýba ani mapa. Milým doplnkom je priamo odkaz na Booking, aby ste si v danej lokalite mohli rovno rezervovať ubytovanie.

Ďalšou položkou v dolnom riadku je Around me (okolo mňa). Pokiaľ povolíte, že aplikácia môže pristupovať k polohe zariadenia, tak vám ukáže najbližšie pamiatky aj so vzdialenosťou v kilometroch, čo sa môže hodiť aj niekde na dovolenke v zahraničí.

Zdroj | World Heritage – UNESCO List

Na základe aplikácie tak môžeme vidieť, že najviac UNESCO pamiatok sa nachádza v Európe a Severnej Amerike, a to až 567, nasleduje Ázia s 289 pamiatkami, Latinská Amerika so 150 pamiatkami, Afrika so 104 pamiatkami a arabské krajiny s 93 pamiatkami. Pre niekoho môže byť nevýhoda, že aplikácia je iba v anglickom jazyku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.