Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vrcholia prípravy komerčného vodíkového lietadla

Vrcholia prípravy komerčného vodíkového lietadla
Zdroj | ZeroAvia
Igor Neštrák
Vrcholia prípravy komerčného vodíkového lietadla
Zdroj | ZeroAvia
Zdroj | ZeroAvia

Letecká spoločnosť ZeroAvia, ktorá vyvíja lietadlá využívajúce vodíkovo-elektrický pohon pripravuje prvý skúšobný let svojho dopravného lietadla s výkonom 600 kW. Od britského úradu pre civilné letectvo získala povolenie na skorý vzlet.

Cieľom ZeroAvia je komerčná prevádzka lietadiel s nulovými emisiami do roku 2024 so zameraním na deväť až devätnásť miest na sedenie. Tento stroj bude dosahovať dolet viac ako 480 kilometrov. Po úspešnom uvedení menšieho lietadla plánuje ZeroAvia príchod 2 – 5 MW verzie s doletom viac ako 1100 km.

Zdroj | ZeroAvia
Obsah pokračuje pod reklamou

Veľké nádeje do ZeroAvia vkladajú letecké spoločnosti Alaska Air Group a United Airlines, ktoré firmu podporili štedrými investíciami. Počnúc rokom 2023 začínajú testovacie lety dvojmotorového lietadla, ktoré je na ľavom krídle vybavené elektromotorom. Okrem ZeroAvia vidia vo vodíku potenciál z hľadiska komerčnej dopravy aj výrobcovia ako Airbus a Boeing.

V prípade úspešného skúšobného letu sa model Dornier 228 od ZeroAvia stane najväčím funkčným lietadlom vybaveným vodíkovo-elektrickým pohonom. Výrobca očakáva, že do roku 2025 začne svoje pohonné ústrojenstvo dodávať pre lietadlá s kapacitou 9 – 19 sedadiel. Spoločnosť potvrdila, že už teraz disponuje 1500 pred objednávkami od niekoľkých výrobcov lietadiel.

Zdroj