- #TECHBOX
- 2 min.
- 25.2.2024
Vrátime sa k optickým médiám? Čínsky "Super Disk" obsiahne až 1 petabajt dát
Výskumné tímy Šanghajského inštitútu optiky a jemnej mechaniky a Šanghajskej univerzity pre vedu a techniku vyvinuli nový optický disk s kapacitou až do 1 petabajtu.
Vedcom sa podarilo prelomiť doterajšie limity optických diskov, čím môžu výrazne znížiť náklady na prevádzku a energetickú spotrebu bežných dátových centier.
Nároky na úschovu našich dát, najmä v dnešnej dobe už skôr mimo našich domácností a firiem, z roka na rok narastajú. Odhaduje sa, že celosvetovo digitálne uschovávané dáta dosiahnu do roku 2025 objem 175 zettabajtov, teda 175 000 000 000 terabajtov alebo 1,75 × 1014 gigabajtov.
Dátové centrá založené na pevných diskoch a flash diskoch však majú krátku životnosť, vysokú energetickú záťaž a vysoké náklady na prevádzku. Technologický svet tak neustále hľadá lepšie spôsoby úschovy dát. Z pohľadu životnosti má možno dokonalé riešenie v rukách Microsoft, na bežnejšiu úschovu dát budú však praktickejšie optické disky.
Nový „Super Disk“ od čínskych vedcov je dokonale priehľadný a vzhľadom pripomína CD/DVD nosiče. Na tejto ploche ale na rozdiel od nich dokáže uschovať až 1 petabajt dát a to po dobu 50 až 100 rokov, čo je podobne prekvapivá hodnota.
Doterajšie komerčné optické disky ponúkali maximálnu kapacitu do 500 GB a to z dôvodu limitu daného optickou difrakciou, v rámci ktorej, zjednodušene povedané, od istého bodu nie je dostatočne dobre možné rozlišovať dva blízko seba ležiace objekty ako samostatné.
Výskumným tímom sa podarilo toto obmedzenie obísť pomocou dvoj-lúčovej techniky, čo im umožnilo dáta uložiť do bodov o veľkosti 54nm, ktoré sú od seba vzdialené iba 70nm. Hustotu disku ďalej vedci navýšili využitím 3D architektúry, ktorú tvorí až 100 zápisných vrstiev.
Tím má v pláne technológiu ešte ďalej vylepšovať a to najmä po stránke rýchlostí čítania a zápisu dát, ako aj spotreby energie. Ich cieľom je urobiť z tohto „Super Disku“ komerčný produkt, ktorý bude dostupný nielen firmám, ale aj bežným spotrebiteľom. Je však otázne, či sa ešte budú bežní spotrebitelia ochotní vzdať sa cloudových úložísk, ktoré nie sú najlacnejšie, no v pohodlnosti a spoľahlivosti majú oproti optickým médiám rozhodne navrch.