Reklama

VPN priamo v prehliadači? Možností postupne pribúda

Zdroj | DuckDuckGo
Stanislav Vinc
Zdroj | DuckDuckGo
Zdroj | DuckDuckGo

Technológia VPN (Virtual Private Network) sa postupne stáva základnou výbavou k prehliadaniu internetu, alebo sa o to aspoň pokúšajú spoločnosti, ktoré takúto službu ponúkajú. Čím jednoduchší prístup k nej, tým väčšia šanca, že ju uprednostníte pred konkurenciou.

Túto službu už preto tí, ktorí majú takúto možnosť, integrujú priamo do svojich vlastných internetových prehliadačov. Najnovšie sa k nim radí už aj DuckDuckGo.

Jedným z prvých populárnych prehliadačov, ktoré svojim používateľom ponúkli priamo integrovanú službu VPN, bola Opera, ktorá sa v posledných rokoch orientuje práve na podobné experimentálne funkcie. Aj v tomto prípade sa v prvých rokoch jednalo o experiment, ktorý napokon uspel aj preto, že Opera ako jedna z mála ponúka VPN aj bezplatne.

Obsah pokračuje pod reklamou

Bezplatná verzia VPN služby v Opere je obmedzená len na aktivity v samotnom prehliadači, ponúka možnosť prístupu k internetu z troch predvolených lokalít a to prostredníctvom zhruba stovky serverov. Platená verzia VPN Pro už rozširuje svoje pôsobenie na všetky prenosy aj mimo prehliadača, ponúka viac ako 30 lokalít a cez tri tisícky serverov.

Časom sa z VPN služby stal jeden z hlavných dôvodov, prečo si ľudia popri svojom doterajšom prehliadači začali inštalovať aj Operu. Konkurencia tak nemohla na seba nechať príliš dlho čakať a tak priamo do svojich prehliadačov integrovali podobné služby aj Google a Mozilla, avšak v odlišných podobách.

Google najprv spustil prevádzku vlastnej VPN služby v októbri 2020 pre predplatiteľov služby Google One od 2 TB úrovne. Začiatkom minulého roka napokon spoločnosť službu sprístupnila všetkým predplatiteľom, avšak zatiaľ iba vo vybraných krajinách, medzi ktoré sa Slovensko neradilo. Príliš ľúto nám to ale byť nemusí, len pred pár dňami totiž Google svojim zákazníkom oznámil, že svoju VPN službu v rámci predplatného One vypína. Ľudia ju údajne príliš nepoužívali.

Zdroj | Google

Ako veľmi je vyťažená takáto služba v podaní konkurenčnej spoločnosti Mozilla, ktorá vyvíja a prevádzkuje internetový prehliadač Firefox, nevieme. Služba je však stále v ponuke a to aj na Slovensku. Na rozdiel od Google One, v tomto prípade služba nie je naviazaná na iné predplatné a funkciami i cenou je porovnateľná aj s komerčne známejšou konkurenciou.

Kde jedni končia, iní začínajú, platí v tomto prípade však najmä pre menej známy internetový vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý sa od roku 2008 stavia ako priamy konkurent k vyhľadávaču Google, zameraný je totiž na súkromie. Svoju vlastnú VPN službu s názvom DuckDuckGo Privacy Pro integroval priamo do svojho internetového prehliadača, ktorý je dostupný pre Android, iOS, Mac aj Windows.

Služba s poplatkom 9,99 dolárov mesačne alebo 99,99 dolárov ročne, vlastne pozostáva z troch samostatných služieb. Okrem spomínanej VPN služby ponúka DuckDuckGo aj službu pre nájdenie a odstránenie osobných údajov z internetu (napr. meno, adresu) či navrátenie odcudzenej identity. Služba v takomto prípade dokáže obnoviť odcudzené účty, vrátiť finančné straty či napraviť kreditné skóre.

Zdroj | DuckDuckGo

DuckDuckGo sa žiaľ novým predplatným zatiaľ orientuje iba na Spojené štáty, čo bude zrejme najmä z dôvodu druhých dvoch spomínaných doplnkových služieb. Pre samotnú VPN službu má totiž k dispozícii servery aj priamo v Európe, tie však budú môcť využiť iba tí, ktorí si predplatné aktivovali na území USA.

Z rebríčka najpopulárnejších prehliadačov nám v tomto článku chýba ešte Safari, ktorý, ako to už pri produktoch od Apple tradične býva, vyčnieva z radu. Apple totiž vlastnú VPN službu priamo neprevádzkuje, no v rámci svojho predplatného iCloud ponúka tzv. Súkromný prenos, ktorý podobne ako VPN skrýva IP adresu a aktivity na webe. Prenos je tu ale skrytý len v rámci prehliadača Safari, IP adresa nie je skrytá pred Apple a nie je si tu možné zvoliť krajinu, z ktorej chcete na internete zdanlivo vystupovať.

Služby VPN zažili v uplynulých rokoch prudký vzrast zapríčinený na jednej strane zvýšením povedomia o potrebe ochrany súkromia, na druhej strane aj efektívnou reklamou niektorých služieb prostredníctvom médií a influencerov. Či odchod Google z tohto segmentu značí opätovný pokles popularity VPN služieb alebo sa jednalo o chybný krok, sa ukáže až časom. Nateraz sa však každopádne jedná o najnovší prírastok do už tristo-dielnej ságy produktov a služieb „zabitých Googlom„.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.