Reklama

Volvo Sensus, City Safety a ďalšie novinky aj v rodinných Volvách

Števo Porubský

Nedávno automobilka Volvo predstavila modernizované modely V70, XC70 a S80, do ktorých pridala niekoľko prvkov výbavy, ktoré podľa výrobcu ešte viac zdôrazňujú orientáciu spoločnosti na automobily prispôsobené potrebám a želaniam ľudí žijúcich v modernej spoločnosti. Volvo Sensus sa aspoň tak tvári. Našťastie pribudli i bezpečnostné systémy, dokonca systém City Safety v základnej výbave.

 Volvo XC70

Medzi najnovšie prvky výbavy spomínaných modelov patrí informačno-zábavný systém Volvo Sensus, ktorý majitelia posledných modelov S60, XC60 a V60 určite už poznajú. Vďaka pridaniu k posledným novým modelom výrobcu je Volvo Sensus už v každom modelovom rade. V systéme Sensus sú všetky informácie prezentované na päťpalcovom alebo sedempalcovom LCD displeji nad stredovým panelom. Obrazovka je už zo starších modelov umiestňovaná čo najvyššie, aby uľahčovala vodičovi sledovanie vozovky. Jedným stlačením tlačidla „My Car“ na stredovej konzole sa otvára ponuka nastavení, ako sú nastavenia systému City Safety, systému varovania pred kolíziou, rozpoznávania chodcov, systému Driver Alert System, aktívneho tempomatu, osvetlenia, vonkajších spätných zrkadiel, klimatizácie, centrálneho zamykania a audio sústavy. Všetky funkcie sú ovládateľné pomocou tlačidiel zabudovaných vo volante alebo tlačidiel, ktoré sa nachádzajú priamo pod farebnou obrazovkou.

 Volvo Sensus

7 palcov len v top výbave

Väčší displej do svojho miláčika získate len vtedy, ak si doplatíte za multimediálnu audio sústavu. V tomto prípade získate aj informácie a obraz navigačného systému, telefónu, zadnej parkovacej kamery, panoramatickej kamery, DVD prehrávača, digitálnej televízie a pod. Volvo Sensus tiež vie okrem klasického telefonovania prenášať cez Bluetooth z vášho telefónu aj hudbu, čo stále neponúka mnoho výrobcov a tobôž nie v každom modeli, ktorý vyrába v najnovších modelových rokoch. Integrovaná navigácia s hlasovým ovládaním je taktiež dodávaná ako voliteľná výbava, rovnako ako multimediálny systém pre cestujúcich na zadných sedadlách. Súčasťou tohto balíka sú okrem iných vecí aj DVD prehrávač, dve osempalcové obrazovky vstavané v opierkach hlavy predných sedadiel, bezdrôtové slúchadlá a diaľkové ovládanie. Už len tá cena…

 

Premium za prémiové peniaze

Najvyspelejšia a zároveň najdrahšia audio sústava s názvom Premium Sound má digitálny zosilňovač triedy D s výkonom 5 x 130 W, subwoofer, Dolby Digital v kombinácii s technológiou Dolby Pro Logic II Surround, najnovšiu technológiu MultEQ od spoločnosti Audyssey Laboratories a 10 reproduktorov rozmiestnených po celom interiéri. Technológia MultEQ od spoločnostiby mala zároveň eliminovať skreslenie, ktoré by mohlo byť spôsobované interiérom (materiály, členitý priestor…).

 Volvo S80

V novinkách aj staré známe vychytávky

V modernizovaných troch modeloch je možné priobjednať si aj systém na rozpoznávanie chodcov s úplným automatickým zabrzdením. Ak túto funkciu nepoznáte, tak vedzte, že ide o systém na rozpoznávanie chodcov s úplným automatickým zabrzdením s pomocou radaru a kamery na sledovanie chodcov pred vozidlom. Systém najskôr upozorňuje vodiča, aby mohol zabrzdiť alebo vyhnúť sa chodcovi. Ak vodič nezareaguje, vozidlo automaticky zabrzdí maximálnou silou tesne predtým, ako sa už zrážke nedá zabrániť. Vďaka automatickému brzdeniu je možné vyhnúť sa zrážke za určitých okolností pri rýchlostiach do 35 km/h. Skúšať to však radšej naostro neodporúčame, hoci si Volvo za svojou technológiou pevne stojí. Systém na rozpoznávanie chodcov má do určitej miery zhoršené „videnie“ v určitých podmienkach, napríklad v tme a zlom počasí. Novým modelom nechýba ani prepracovaný adaptívny tempomat až do zastavenia či systém City Safety, ktorý je montovaný už v štandardnej výbave.

 Volvo V70

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.