Reklama

Volvo Concept You: ovládajte svoje Volvo dotykom

Marek Šimunek

Automobilka Volvo je známa rýchlou integráciou moderných technológií do svojich automobilov. Počas výstavy v Šanghaji predstavila prvý koncept Volvo Concept Universe, pričom sa snažila vyhovieť požiadavkám budúcich zákazníkov na dôležitých trhoch. Pre výstavu, ktorá sa práve koná v nemeckom Frankfurte si táto spoločnosť pripravila nový futuristický koncept z názvom Volvo Concept You, v ktorom je na ovládanie palubných systémov a nastavení vozidla integrovaných niekoľko dotykových obrazoviek.

Volvo Concept You

Nový koncept luxusného sedanu od Volva s názvom Volvo Concept You mohla verejnosť prvý krát vidieť počas práve prebiehajúcej svetovej výstavy vo Frankfurte. Okrem futuristického dizajnu a známej úrovne bezpečnosti, ktorú vozidlá Volvo ponúkajú je nový koncept predsa len v niečom výnimočný. Zbytočne by ste v ňom totižto hľadali prepínače, otočné voliče a iné známe ovládacie prvky, ktoré nájdete v súčasných alebo pripravovaných modeloch. Volvo totižto v prípade konceptu Concept You stavilo výhradne na dotykové plochy. Kompletné ovládanie systémov nového Volva sa tak vykonáva pomocou gest a dotykov. Priamo pred volantom môžete nájsť monitor digitálne zobrazujúci všetky potrebné informácie o vozidle a vašej jazde vrátane rýchlosti, otáčok, stavu paliva a prevádzkových údajov motora ale napríklad aj informácie z navigačného systému spolu s mapou. Samozrejme nesmie chýbať ani head-up displej, ktorý na prednom okne zobrazuje najdôležitejšie informácie.

Volvo Concept You

Dotykové plochy pritom nájdete aj na volante samotnom. Rýchlo tak môžete zmeniť hlasitosť audio sústavy, prípadne jednoducho ovládať funkcie tempomatu. Otázne je ako ergonomické by takéto ovládanie bolo v reálnej prevádzke, nakoľko už aj v dnešnej dobe môžu mať vodiči niekedy problém nahmatať správny ovládať na volante počas jazdy, nie to ešte ak namiesto hardvérového ovládača bude na podobný úkon využitá dotyková plocha. Ostáva nám však veriť, že Volvo nás nesklame a pred prípadným oficiálnym uvedením do predaja tento spôsob ovládania dokonale otestuje, tak ako sme v prípade tejto švédskej automobilky zvyknutý. Dotykový panel v stredovej konzole ostáva v režime spánku až do momentu kým sa na neho vodič nepozrie. Integrovaná infračervená kamera totižto zaznamená pohyb očí a následne tento displej zapne. Rovnaká kamera môže slúžiť aj na zapnutie zábavného multimediálneho systému, ktorý v sebe zahŕňa aj výkonný subwoofer od spoločnosti Alpine, ktorý síce disponuje výkonom len 2 W ale vďaka vzduchovej technológii FreshAir ponúka rovnaký výkon ako štandardný subwoofer s výkonom 200 W a to pri váhe menšej o 90 %. V stredovej konzole samozrejme nechýba možnosť sledovania internetových stránok, počasia, rýchleho listovania medzi rádiami alebo kontroly dopravných informácií. Vodič si pritom môže jednoducho presunúť informácie zo stredového panelu na svoj head-up displej podľa požiadaviek. Niektoré funkcie ako napríklad prezeranie internetových stránok sú počas jazdy dostupné výhradne z miesta spolujazdca. Systém totižto sám detekuje či je vozidlo v pohybe a kto práve systém ovláda. Dotykové plochy samozrejme nesmú chýbať ani na zadných sedadlách, pričom vodič môže sám zdielať informácie zo svojich panelov s cestujúcimi na zadných sedadlách. Už sa tak nebudete musieť obávať, že sa počas dlhej cesty budú vaše ratolesti na zadných sedadlách nudiť. Spoločnosť Volvo však neuviedla, kedy a či vôbec sa tento koncept objaví v sériovej výrobe, prípadne či plánuje výrobu luxusného sedanu založeného na technológiách predstavených v novom koncepte Volvo Concept You. Možno však už čoskoro budeme svoje autá ovládať skutočne iba dotykom.

Volvo Concept You

Foto: wedesignvolvo.tumblr.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.