Reklama

Voľným okom môžete teraz naraz pozorovať až päť planét

Zdroj | Altinay Dinc/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Altinay Dinc/Unsplash
Zdroj | Altinay Dinc/Unsplash

Vesmír nám aj na konci roka pripravil milý darček. Voľným okom môžete uvidieť naraz až päť planét aj s Mesiacom. Ak to nestihnete, na podobný úkaz si počkáte pekne dlho, až do polovice októbra 2028.

Mnohí z vás však budú mať zrejme menší problém – kde presne sa pozrieť, aby ste našli jednotlivé planéty? Vtedy, podobne ako v mnohých iných prípadoch, výborne poslúžia aplikácie, alebo on-line platformy.

Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn je päť najjasnejších planét na nočnej oblohe, vďaka čomu ich môže väčšina ľudí pozorovať. Najťažšie rozpoznateľný je Merkúr, pretože je najbližšie k Slnku, čo sťažuje pozorovanie, ak Slnko vychádza, alebo zapadá. Venušu a Merkúr budete môcť teraz pozorovať už za súmraku, Jupiter, Saturn a Mars dlho do noci.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalším problémom viditeľnosti planét je, že len málokedy ich môžete vidieť všetky pohromade. Ako istotne viete, planéty sa pohybujú okolo Slnka rôznymi rýchlosťami. Okolo Slnka sa pohybuje aj Zem, takže kombinácia týchto pohybov znamená, že planéty na nočnej oblohe vidíme každý rok v rôznych časoch. Teraz nám príroda dáva možnosť uvidieť päť planét.

Presné informácie o viditeľnosti planét rýchlo zistíte on-line na viacerých webstránkach. Za pozornosť určite stojí Time and Date, EarthSky či Astronomy.com.

Pozrite si

Takto môžete zajtra sledovať krvavé zatmenie Mesiaca

V mnohých prípadoch je pohodlnejšie namieriť fotoaparát smartfónu na oblohu a pomocou šikovnej aplikácie zistíte, kde a na čo sa pozeráte, či už ide o planéty, hviezdy, súhvezdia, ale aj ľudské objekty v podobe satelitov či Medzinárodnej vesmírnej stanice. Väčšina z nich ponúka funkciu rozšírenej reality, ktorá dokáže zistiť kde sa nachádzate a ukáže, ako by mala vyzerať hviezdna mapa.

Star Walk 2

Aplikácia využíva GPS, podľa ktorej zistí vašu polohu a ukáže tomu zodpovedajúcu mapu. K dispozícii je pre Android, aj iOS. Mimochodom, v roku 2014 získala appka cenu Apple Design Award.

Zdroj | Vito Technology

SkyView Lite

SkyView Lite využíva rozhranie rozšírenej reality, takže ste okamžite v obraze a presne viete, čo sa tam hore odohráva. Používatelia na nej oceňujú, že zobrazuje len dôležité hviezdy, nezahltí vás všetkými nebeskými telesami.

Sky Map

Tento začal ako projekt v spoločnosti Google a potom sa stal open source. Stačí nasmerovať objektív a určite objavíte niečo krásne. K dispozícii je však len pre Android.

Star Chart

Aj v prípade tejto aplikácie stačí, aby ste nasmerovali svoj mobil na oblohu a zistíte, na čo sa pozeráte. Star Chart je zdarma pre Android aj pre iOS.

SkySafari

SkySafari je výkonné planetárium, ktoré sa vám zmestí do vrecka. Rozšírená realita umožňuje dokonca hlasové ovládanie. Pre Android je zdarma, pre iOS za 2,99 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou

Solar Walk

Appka je veľmi dobrá pre deti, pretože rozširuje 3D priestorový model o videoklipy, ktoré vysvetľujú mnohé nebeské úkazy. Patrí však medzi platené aplikácie, pre Android je to 3,49, majitelia iPhonov si zaplatia až 7,99 eur.

Stellarium Mobile

Stellarium Plus je najrealistickejšie vyzerajúca a najkomplexnejšia hviezdna databáza široko ďaleko. Kombinuje realistickú a presnú simuláciu nočnej oblohy s obrovským množstvom on-line obrázkov a katalógov nebeských objektov. Základná verzia pre Android a iOS je zdarma, cena za verziu Plus je 18,99 eur.

NASA App

Povinná aplikácia pre každého milovníka vesmíru. Ponúka množstvo materiálu, či už textov, videí, alebo fotografií, prináša live streamy z významných udalosti. K dispozícii je pre Android a iOS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.