Reklama

Volkswagen chce nabíjať autonómne elektromobily robotickými ramenami

Zdroj | Electrify America
Števo Porubský
Zdroj | Electrify America
Zdroj | Electrify America

O spoločnosti Electrify America sme už čo-to počuli. V USA plánuje táto spoločnosť, mimochodom dcérska spoločnosť Volkswagenu, vybudovať obrovskú sieť rýchlonabíjacích staníc s 150 kW nabíjačkami. Najnovšie v spolupráci s firmou Stable Auto chcú vyrobiť robotické nabíjačky.

Pozrite si

Majitelia Porsche Taycan dostanú nabíjanie zadarmo

Zdroj | VW

Tie majú byť primárne určené pre autonómne automobily, no nie je vylúčené, že sa dostanú do praxe ešte skôr a tak majitelia elektromobil iba odstavia svoje vozidlo na presne určenom mieste a o nabitie sa postará robotické rameno.

Nabíjačky totiž bývajú aj na Slovensku pomerne často mimo akýchkoľvek miest, kde by si človek mohol po zapojení špinavej koncovky kábla umyť ruky, nie to ešte posedieť a oddýchnuť. Robotické rameno s nabíjaním ale nemá plniť účel zvýšenej hygieny.

Pozrite si

Prvý oficiálny bezpečnostný rámec pre autonómne vozidlá je na svete

Cieľom spolupráce medzi spoločnosťami Electrify America a Stable Auto je vytvorenie robotických nabíjacích staníc pre autonómne elektromobily. Autonómne vozidlo príde na určené miesto, robot Stable nájde miesto nabíjacieho portu na bočnej strane a zasunie doň nabíjací kábel. Nabíjačky majú poskytovať 150 kW výkon.

Ukážku nabíjania spoločnosti predviedli v San Franciscu, reálne nasadenie robotov sa odhaduje na budúci rok, presnejšie začiatkom roka 2020.

Zdroj | Electrify America

Otázne však je, ako sa roboty do Stable Auto budú správať pri rôznych typoch elektromobilov. Nie každý má totiž nabíjanie na bočnej strane. Množstvo vozidiel má nabíjanie v prednej časti. Spoločnosti akoby počítali s tým, že všetky budú vybavené nabíjacích konektorom na bočnej strane. Navyše v prípade robotických ramien si nemôžete vybrať, či budete nabíjať AC alebo DC nabíjačkou. Electrify America plánuje mať v ramenách iba DC nabíjačky.

Plusom technológie ale bude určite automatizácia hlavne pre budúcnosť. Predstavte si autonómne auto, ktoré by človek musel tak či tak nabíjať sám. Takto sa nabije samé ono. Kým sa ale dočkáme autonómnych automobilov s 5. stupňom samoriadenia, ešte sa načakáme. Dovtedy možno už budú cesty, z ktorých bude možné nabíjať batérie v elektromobiloch.

Zdroj | VW
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.