Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vodíkom nadupané drony dokážu lietať hodiny

Vodíkom nadupané drony dokážu lietať hodiny
Juraj Procházka
Vodíkom nadupané drony dokážu lietať hodiny

V tej záplave čoraz dostupnejších quadrokoptér a iných dronov pomaly zabúdame, že ich „matkami“ boli vojenské bezpilotné lietadlá. Tie slúžia na špionáž, prípadne aj na útočné akcie. Lenže známe americké drony Predator a ich ďalšie ekvivalenty, na rozdiel od malých „hobby“ dronov, netrpia akútnym nedostatkom energie.

hycopter1

Energia je u malých dronov naopak limitujúcim faktorom, takže sa nedokážu udržať vo vzduchu dlhšie ako rádovo jednotky, maximálne desiatky minút, ani voziť objemnejšie náklady. Uvidíme, ako sa s týmto problémom popasuje Amazon, ktorý hodlá pomocou dronov spustiť expresné doručovanie zásielok.

POZRITE SI: Bude Amazon Prime Air prelomom v spôsobe doručovania zásielok?

S riešením však prichádza spoločnosť Horizon Unmanned Systems (HUS), ktorá vyvíja drony s vodíkovým pohonom, informoval portál Engadget. Presnejšie povedané rotory budú poháňať bežné elektromotory, ale energia pre ne potečie z palivového článku spaľujúceho vodík.

hycopter2

Tento typ palivových článkov má výbornú energetickú bilanciu a rátajú s nimi aj niektorí výrobcovia vodíkových automobilov. Stlačený vodík má totiž vyššiu energetickú hustotu ako súčasné akumulátory. Prvým komerčným vodíkovým automobilom je Toyota Mirai, ale chystá sa mnoho ďalších.

POZRITE SI: Vodíková Toyota FCV mieri aj na európsky trh. Porazí Teslu?

HUS nedávno predstavila Hycopter Drone s pohonom na báze ľahkého vodíkového palivového článku, ktorý sa dokáže udržať vo vzduchu naprázdno až 4 hodiny. To je skutočne slušný výkon, údajne dokonca svetový rekord. S nákladom o hmotnosti 1 kg dokáže dron lietať stále 2,5 hodiny. To všetko zabezpečí náplň 4 litrov stlačeného vodíka. Možno to na prvý pohľad nevyzerá revolučne, ale otvárajú sa tým možnosti na dopravu malých nákladov na väčšie vzdialenosti, nielen „poletovanie po meste“.

POZRITE SI: Nový dron Lily vás bude sledovať úplne všade, 20 minút

HUS zatiaľ neuvádza, kedy by sa mohol prototyp dronu Hycopter dostať na trh. Špekuluje sa o konci tohto roku. V každom prípade existuje nádej, že malé drony sa postupne premenia z hračiek na užitočné nástroje. Bude však okrem iného potrebné zabezpečiť výrobu a distribúciu vodíkových náplní.

Palivové články na vodík sa však môžu stať zaujímavou odnožou výroby elektrickej energie nielen v automobiloch, ale aj v domácnostiach. A zrejme budú poháňať aj náročnejšie drony.

 

Foto: HUS