Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 2 min.
  • 11.10.2021

Vodík vracia úder, Toyota Mirai prešla na jedno tankovanie až 1 360 kilometrov!

Vodík vracia úder, Toyota Mirai prešla na jedno tankovanie až 1 360 kilometrov!
Stanislav Vinc
Vodík vracia úder, Toyota Mirai prešla na jedno tankovanie až 1 360 kilometrov!

Väčšina automobiliek stavila pri plánoch na najbližšie roky na plne elektrické vozidlá. Nová Toyota Mirai však ukazuje, že budúcnosť bezemisnej prepravy môže byť aj vodíková. Svojou najnovšou vytrvalostnou jazdou na jedno natankovanie sa totiž zapísala do Guinnessovej knihy rekordov.

Novú generáciu vodíkového auta Toyota Mirai sme mali možnosť začiatkom tohto roka spoznať naživo aj my a nadšení sme z nej zostali aj napriek tomu, že sme v tom čase ešte netušili, koľko dokáže prejsť reálne na jedno natankovanie.

Oficiálne údaje tohto modelu hovoria o dojazde 650 kilometrov, no ako to už poznáme zo sveta elektromobilov, reálny dojazd zvykne byť od toho oficiálneho často nižší aj o 10-20 %. Nová Toyota Mirai však ukazuje, že svet vodíkových áut bude v tomto smere úplne iný.

V najnovšom teste reálnej spotreby totiž dokázala Toyota Mirai absolvovať na jedno natankovanie neuveriteľných 1 360 kilometrov. Počas svojej púte naprieč južnou časťou Kalifornie spotrebovala iba 5,65 kilogramu vodíka.

Zdroj | Toyota

Tento úctyhodný výsledok sa Toyote nedá uprieť, no opomenúť nesmieme fakt, že sa oň postarali skúsení vodiči špecializujúci sa na úspornú jazdu. Wayne Gerdes a Bon Winger tak okrem svojho štýlu šoférovania dbali aj na to, aby test prebehol čo v najlepších poveternostných podmienkach. Vďaka teplotám od 18 do 28 stupňov Celzia sa tak zrejme zaobišli aj bez klimatizácie.

Zdroj | Toyota

Na druhej strane, zápcham sa aj napriek tomu nevyhli a počas svojej úspornej jazdy ich na diaľnici medzi Los Angeles a Orange County zasiahla ranná i poobedná dopravná špička.

Za zmienku stojí aj fakt, že počas svojej jazdy prešli okolo dvanástich vodíkových čerpacích staníc, no zastaviť sa na nich vďaka skvelej spotrebe nemuseli. Ak by ste chceli rovnakú trasu absolvovať s bežne dostupným elektromobilom, na nabíjačke by ste sa museli zastaviť dvakrát.

Zdroj