Reklama

Vlajková loď Nokia N9 má operačný systém MeeGo

Dominik Fúsek

Nokia dnes pomerne nečakane predstavila novú vlajkovú loď – minimálne do príchodu prvých Windows Phone 7 modelov. Nokia N9 prináša operačný systém MeeGo, kvalitný hardvér a na čisté telo bez akýchkoľvek tlačidiel na prednej strane. Ba čo viac, výrobca vypočul kritiku používateľov a množstvo zatracovaných chýb napravil.

Nokia N9

Hneď na prvý pohľad upúta Nokia N9 svojím originálnym telom. Je totiž mierne prehnuté a neobsahuje žiadne fyzické tlačidlá, teda aspoň na prednej strane. Prehnutý displej sa môže pochváliť technológiou AMOLED, uhlopriečkou 3,9“ a širokouhlým rozlíšením 854 x 480 bodov. To je prvá napravená chyba. Druhou je náhrada nikoho nenadchýnajúceho 680 MHz procesora za výkonnejší TI OMAP3630. Ide teda o prvú Nokiu s 1 GHz procesorom. Vďaka grafickému jadru PowerVR SGX530 by sa mali zlepšenia dočkať aj hry, i keď konkurencia dávno používa mnohonásobne výkonnejšie čipy. Do tretice výrobca zvýšil aj kapacitu operačnej pamäte – na rovný 1 GB! Solídny hardvér dáva dobré predpoklady pre rýchly beh nového operačného systému MeeGo 1.2. Ten, ako už bolo spomenuté, nevyžaduje žiadne hardvérové ovládacie prvky. Ako jeho ovládanie vlastne funguje, sa dozviete vo videu pod článkom.

Nokia N9

Papierového zhoršenia oproti modelu N8 sa dočkal fotoaparát. Rozlíšenie kleslo na 8 Mpx, vytratil sa aktívny kryt. Širokouhlej optike Carl Zeiss však nechýba autofókus a záznam 720p videa pri 30 FPS. Z ostatnej výbavy je prítomný NFC čip, Wi-Fi, GPS, TV-výstup cez 3,5mm konektor, 16/64 GB pamäť či slot pre microSIM kartu. Medzi predinštalované aplikácie bude patriť aj prehliadač na báze Webkit2 či trojica hier Angry Birds Magic, Galaxy on Fire 2 či Real Golf 2011. Presný dátum začatia predaja ani ceny v súčasnosti nepoznáme, snáď sa novinka neomešká podobne ako model E7. Vietor však môže na trhu narobiť poriadny, čo poviete?

Nokia N9

Foto: engadget.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.