Vláda Spojených štátov oznámila zahájenie vyšetrovania potenciálneho rizika ohrozenia národnej bezpečnosti, ktoré majú predstavovať čoraz populárnejšie osobné autá vyrobené v Číne, resp. čínskymi automobilkami. Priamy podiel v nich často má samotná čínska vláda.
Vedenie USA sa obáva, že moderné autá plné rôznymi typmi senzorov a možnosťou bezdrôtovej komunikácie, môžu byť zneužívané na získavanie citlivých dát o amerických obyvateľoch a infraštruktúre Spojených štátov.
Najnovšie vyšetrovanie pripomína dávnejší spor medzi americkou vládou a čínskymi spoločnosťami, ktoré kvôli podozreniu z možného zneužívania ich mobilných a telekomunikačných zariadení na špionáž dostali zákaz obchodovať s americkými technologickými spoločnosťami. Podobne sa vyšetrovaniu nevyhla ani spoločnosť TikTok, ktorú majú zákaz využívať vládni zamestnanci a ktorá je dokonca v niektorých krajinách sveta aj plošne zakázaná.
Veľkú vlnu popularity vďaka nízkym cenám a moderným technológiám zažívajú aktuálne aj čínske autá, resp. najmä elektromobily, ktorým majú tradičné americké a európske automobilky problém cenovo konkurovať. Americká ministerka pre obchod Gina Raimondo však uvádza, že toto vyšetrovanie začalo ešte skôr, než sa stihli čínske autá tak masovo rozšíriť.
Joe BidenPolitika Číny by mohla spôsobiť záplavu nášho trhu čínskymi vozidlami, čo predstavuje riziko pre našu národnú bezpečnosť. Nedovolím, aby k tomu došlo pod mojim dohľadom.
Moderné autá sú bežne vybavené technológiami, ktoré im umožňujú snímať okolie vozidla prostredníctvom radarov i kamier, dáta ukladať a vyhodnocovať v reálnom čase a v prípade potreby ich bezdrôtovo prenášať na vzdialené servery. Podobné úkony vykonávajú autá všetkých značiek, zvyčajne za účelom získavania dát pre potreby zlepšovania ich autonómnych systémov.
Americká vláda sa však obáva, že by takéto dáta mohli byť potenciálne zneužité vládami iných krajín a v niektorých vyhláseniach smeruje s možnými rizikami ešte ďalej. „Predstavte si, že by na amerických cestách jazdili tisícky čínskych vozidiel, ktoré by niekto v Pekingu mohol okamžite znefunkčniť,“ uviedla podľa portálu The Verge v rozhovore s médiami Gina Raimondo.
Na tieto vyhlásenia zareagovalo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého sú čínske autá celosvetovo populárne nie kvôli „takzvaným nekalým praktikám“, ale vďaka ich trhovej konkurencieschopnosti a technologickým inováciám. „Čína nalieha na USA, aby rešpektovali zákony trhového hospodárstva a princípy spravodlivej hospodárskej súťaže, prestali preháňať koncepciu národnej bezpečnosti, zastavili diskriminačné potláčanie čínskych spoločností a podporovali otvorené, spravodlivé a nediskriminačné podnikateľské prostredie,“ povedal hovorca ministerstva Mao.
Oznámenie prebiehajúceho vyšetrovania zatiaľ neprináša žiadne konkrétne pravidlá pre čínskych výrobcov pôsobiacich na americkom trhu. Prezident Joe Biden však naznačil, že istá forma regulácie by z tohto vyšetrovania vyplynúť mohla. „Čína ukladá obmedzenia na americké autá a iné zahraničné autá pôsobiace v Číne. Prečo by mali mať pripojené autá z Číny možnosť fungovať v našej krajine bez bezpečnostných zábran?“