Reklama

Vírusom čelia už aj počítače Mac a moderné smartfóny

Marek Šimunek

Množstvo užívateľov operačného systému Mac OS X siahlo po tomto konkurenčnom riešení okrem iného aj vďaka pomerne malej hrozbe vírusov a iných online hrozieb známych najmä z prostredia operačných systémov z dielne Microsoftu. Podľa správy o stave bezpečnosti internetu za druhý štvrťrok  2011, vydanej spoločnosťou AVG sa však aj tento stále populárnejší operačný systém stáva terčom hackerov spolu s rastúcim trhom inteligentných telefónov.

AVG Technologies Internet Security 2011

Popredný poskytovateľ internetovej a mobilnej bezpečnosti spoločnosť AVG Technologies zverejnila svoju druhú štvrťročnú správu o stave internetovej bezpečnosti v tomto roku, v ktorej okrem súčasného stavu nájdete aj predpokladaný vývoj trendov v oblasti online hrozieb. Správa uvádza aj informácie o narastajúcom počte útokov na počítače s operačným systémom Mac OS X. Tie boli a ešte stále sú, často mylne považované za bezpečnejšie ako ich konkurenti z dielne Microsoftu. Tento mýtus sa objavuje najmä vďaka pomerne malému rozšíreniu počítačov Mac vzhľadom ku konkurenčnému operačnému systému, čím automaticky klesá aj obľuba tohto operačného systému medzi tvorcami škodlivého softvéru. Podľa správy má Mac stále narastajúci podiel na trhu, čím začína byť aj pre počítačových zločincov stále viac zaujímavou platformou a my sa tak pravdepodobne budeme musieť do budúcnosti prichystať na to, že antivírus bude rovnako bežný aj na počítačoch Mac, tak ako tomu je v súčasnosti na počítačoch s Windows. Ostáva nám teda len veriť, že táto doba je ešte ďaleko a my si budeme môcť ešte nejakú dobu užívať bezpečný systém.

Podiel operačných systémov na trhu
Podiel jednotlivých operačných systémov na trhu

AVG rovnako uviedlo, že vďaka stále narastajúcej obľube smartfónov sa aj mobilné operačné systémy stávajú modernými cieľmi počítačových zločincov. Tak ako sme písali v našom článku „Mobilné OS a vírusy: Nafúknutá bublina alebo reálna hrozba?“  ohrozujú našich mobilných miláčikov hlavne rôzne falošné aplikácie alebo prémiové SMS, ktoré sa objavujú čoraz vo väčšom meradle a techniky speňaženia sú oveľa dostupnejšie na mobilných platformách ako na tých počítačových. Prispievajú k tomu aj stále sa rozvíjajúce obchody s aplikáciami a tiež nie vždy dokonalá kontrola aplikácií, ktoré sa v jednotlivých obchodoch objavujú o čom svedčí aj kauza o stiahnutí niekoľkých desiatok aplikácií z Android Marketu samotným Googlom. Otázka bezpečnosti jednotlivých aplikácií však aj naďalej ostáva na užívateľoch a podmienke aby ste do svojich zariadení inštalovali len overené a otestované aplikácie.

Vedeli ste?

Prvým skutočným vírusom šíreným pomocou siete internet bol Internet Worm, ktorý sa objavil 2. novembra 1988 a bol vytvorený študentom Cornellskej univerzity, Robertom Tappan Morrisom.

Správa tiež poukazuje na prudký rozmach „dôveryhodného malware“, na ktorý poukazuje najmä nárast krádeží digitálnych certifikátov oproti predchádzajúcemu roku až o 300 %. Ukradnuté certifikáty sú následne použité na podpísanie škodlivých aplikácií ešte predtým ako sú hackermi pomocou rôznych kanálov distribuované ďalej. AVG rovnako upozorňuje na dôležitosť ostražitosti pri uskutočňovaní bankových operácií pomocou internetu a to najmä vzhľadom na najrozšírenejší malware zameraný na online bankovníctvo označovaný ako SpyEye, ktorý je schopný odsledovania kódov a prihlasovacích údajov používaných pri internet bankingu. Pod článkom si môžete pozrieť interview s Yuvalom Ben-Itzhakom, Chief Technology Officer, AVG Technologies.

AVG Technologies Internet Security

Foto: AVG Technologies

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.