Reklama

Virtuálny svet môže byť nebezpečný... Rodičovská kontrola vás ochráni!

PR článok

Mať rýchle a spoľahlivé pripojenie na internet je skvelé, ale čo tak pozrieť sa na možnosť ochrániť vaše deti, prípadne súrodencov, pred nástrahami, ktoré na nich vo virtuálnom svete číhajú? Slovak Telekom má vskutku účinné riešenie – jednoduchú Rodičovskú kontrolu. Čo to vlastne je a ako funguje?

Rodičovská kontrola

Prevencia je podľa Slovak Telekomu kľúčová. Riziká internetu totiž ukázal aj najnovší prieskum neziskovej organizácie eSlovensko (zverejnený na stránke www.zodpovedne.sk), z ktorého vyplýva, že až 27,2% rodičov sa vôbec nezaujíma o to, čo ich deti robia na internete. Naviac, až 64,4% detí uviedlo, že nemajú žiadne pravidlá pre používanie internetu, a tak si môžu surfovať kde chcú a ako chcú. A tu je obrovské riziko! Slovak Telekom preto v rámci napĺňania prísľubu zodpovedného podnikania v oblasti bezpečného internetu spustil zaujímavú službu – Rodičovská kontrola. Ide o bezplatnú službu bez nutnosti inštalácie akýchkoľvek dodatočných programov, ktoré by vás mohli otravovať a spomaliť váš počítač. Ak máte aktívny akýkoľvek mesačný internetový program T-Com či T-Mobile (Magio internet, Magio internet Optik, Internet v mobile, Mobilný internet), môžete sa chrániť vďaka Rodičovskej kontrole veľmi jednoducho.

Ako sa chrániť na internete?

Ochranu v rámci Rodičovskej kontroly a jej úroveň si môžete jednoducho pre svoje internetové pripojenie nastaviť v osobnej zóne na webe www.t-mobile.sk resp. www.t-com.sk alebo pri mobilnom internete aj priamo na predajni či telefonicky na call centre. Internetové stránky sú zaradené do 54 kategórií, pričom tieto sa dajú jednoducho nastaviť v štyroch úrovniach ochrany podľa veku:
Prísna – vhodná pre deti do 6 rokov,
Stredná – vhodná pre deti od 7 do 12 rokov,
Mierna – vhodná pre deti od 13 do 18 rokov,
Nízka – vhodná pre dospelých, pretože nie je blokovaný žiaden obsah.

Foto: Slovak Telekom

Rozdelenie stránok vytvoril Slovak Telekom na základe odporúčania detských psychológov. Ak sa pri aktívnej Rodičovskej kontrole napríklad v úrovni Stredná pokúsi vaše dieťa zobraziť blokované stránky tejto úrovne ochrany, namiesto požadovanej internetovej stránky sa mu zobrazí len oznam o zablokovaní prístupu. Služba teda sleduje prístup na všetky internetové stránky a porovnáva ho s kategorizovanou databázou internetových adries. Databázu tvorí viac ako miliarda stránok, pričom dodávateľ databázy – spoločnosť Websense sleduje každú hodinu až 40 miliónov nových stránok.

Môžete sa zapojiť do systému a nahlásiť stránky

Všetky kategórie stránok a ich roztriedenie do jednotlivých úrovní ochrany nájdete na stránkach Slovak Telekomu. Napríklad taký alkohol a tabak, ilegálne drogy alebo zbrane sú blokované v úrovniach ochrany Prísna, Stredná, ale aj Mierna. To znamená, že i vaše 18-ročné dieťa môžete ochrániť pred obsahom, ktorý by ho mohol zlákať na „zlé chodníčky“. Akákoľvek zmena úrovne ochrany je aktívna v priebehu niekoľkých sekúnd. Veľkou výhodou je i možnosť nahlásiť stránku, o ktorej si myslíte, že by mala byť zaradená do systému Rodičovskej kontroly, a to vyplnením formulára na
www.t-com.sk/rodicovskakontrola. Táto stránka je následne hlásená práve spoločnosti Websense, ktorá ju preverí a analyzuje.

OVCE.sk

Zaujímavé tipy, ako ochrániť vaše dieťa na internete, ale i predstavenie projektu OVCE.sk nájdete na TECHBOX.sk už v utorok, budúci týždeň. Sledujte nás.

Foto: Slovak Telekom, OVCE.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.