- #PC Príslušenstvo
- 6 min.
- 25.6.2020
Viete prečo je monitor Philips Brilliance 439P9H kráľom monitorov?
Výhody
- Uhlopriečka
- Vysoký kontrast
- Cena
Nevýhody
- Zlý prístup ku konektorom
- Zaberá veľa priestoru
- Príliš návykové
Monitor je fakt obrovský. Zvyčajne pracujem na iMacu s 21,5-palcovou obrazovkou s tým, že si niekedy vypomôžem ďalšou plochou na iPade. Vďaka Philipsu som mohol dať nabok všetky obrazovky a užívať si komfort naozaj veľkej plochy.
Minulý rok sme mali v redakcii podobný model, Philips Brilliance 499P9H/00, ktorý bol ešte o niečo väčší. Parametrovo a dizajnovo sú veľmi podobné, hlavným rozdielom je uhlopriečka. Aktuálne testovaná má 110 cm, pokým model 499P9H mal až 124 cm.
Opäť ide teda opäť o model, ktorý sa nezameriava na hráčov, primárne je určený pre biznis sféru. Displej zodpovedá dvom 21,5-palcovým monitorom položeným vedľa seba. Maximálna obnova je 100 Hz pri natívnom rozlíšení, nájdete tu aj adaptívnu synchronizáciu FreeSync, pre hráčov by bola oveľa lepšia 144 Hz frekvencia.
Obrazovka ponúka parametre typické pre zakrivené monitory. Čas odozvy je 4 ms, jas je 450 cd/m2 a kontrast 3 000:1. Výrobca udáva 123 % farebnej škály sRGB, 91 % AdobeRGB a 95 % DCI-P3. Vďaka týmto parametrom tu máme certifikát DisplayHDR 400.
U takéhoto mohutného monitoru očakávame aj slušnú ponuku portov a aj sa nám ich dostáva. Nájdeme tu dva video vstupy DisplayPort 1.4, jeden HDMI 2.0b, dva USB-C 3.2 a štyri USB-A 3.2.
K dispozícii je aj výstup pre slúchadlá/externý zosilňovač a dvojica 5-wattových reproduktorov. Už tradične na nás čaká vyklápacia webkamera s 2 Mpx rozlíšením. Rozumie si však len s OS Windows. Vyklápací modul je patrične robustný, aby zapadol do dizajnu zariadenia.
Silnou zbraňou Philips Brilliance 439P9H je jeho stojan. S hmotnosťou 4 kg si poradí aj s 10,34 kilogramovým monitorom. Dá sa natáčať do strán (+/– 20 stupňov), nakláňať (5 stupňov vpred, 10 stupňov dozadu), no aj výškovo nastaviť (v rozsahu 130 mm). Monitor sa dá uchytiť aj pomocou systému VESA.
Philips Brilliance 439P9H má zabudovaný KVM prepínač, čo umožňuje k nemu pripojiť dva počítače (či iné zdroje video signálu). Prednastavené režimy farebnosti nájdete na ľavej strane v spodnej časti.
Mimochodom, všetky ovládania, porty a on/off tlačidlo sú zospodu. Je mi jasné, že k portom sa s takýmto typom zariadenia človek nepripája niekoľkokrát denne, ale rozhodne to nie je ideálne, ak ho máte položený na stole, ako to bolo v mojom prípade.
Práca na takomto monitore je oveľa efektívnejšia. Treba si však zvyknúť na takú obrovskú plochu, ktorá je vám zrazu k dispozícii. Zrejme každý spočiatku vyskúša pootvárať čo najviac okien, rýchlo však zistí, že k práci (ale aj zábave), stačí mať otvorených maximálne 4 okná. Viac je už väčšinou kontraproduktívne.
Niekedy je veľkosť paradoxne nevýhodou. Keď som napríklad otváral fotografiu umiestnenú na pravej strane na ploche (kde ju systém automaticky uloží), okno Photoshopu som mal v strede, ale okno s nastaveniami sa mi otváralo úplne na ľavej strane.
Aký má tento monitor vlastne obraz? Ak neočakávate 4K rozlíšenie, nemali by ste byť z neho sklamaní. Mierne skreslenie môžete zaznamenať, ale to treba pripísať na vrub matnej a zakrivenej obrazovky.
Monitor ponúka osem prednastavených režimov farebnosti, ku ktorým sa dostanete cez tlačidlo na pravej spodnej strane monitora (prvé zľava). Režimy ponúkajú nastavenia na čítanie (monitor sa prepne do odtieňov sivej), ďalej tu nájdete režim office, photo, movie, game, economy, režim s potlačením modrej farby, smart režim a napokon čistý, neupravený obraz (off).
Komu takéto nastavenia nepostačujú, má možnosť sa s nimi vyhrať. Tu opäť musím spomenúť nešťastné umiestnenie tlačidiel. Okrem toho, že ich nevidíte, po ich stlačení sa pomerne rýchlo zvolený režim vypne. Ak si teda napríklad vyvoláte nastavenia obrazu a chcete sa nimi pohrať, určite sa vám skôr ako stihnete zareagovať vypne ponuka a vy ju opäť musíte vyvolať a konať rýchlejšie. Vedľajším tlačidlom svoje voľby potvrdzujete, v časovom strese sa mi nezriedka stalo, že som namiesto potvrdenia prepol vstup monitora, alebo ho úplne vypol (tlačidlo úplne vpravo). Viem, nie som práve najšikovnejší a s takýmito nastaveniami sa používateľ nehrá každý deň, ale aj tak bolo dosť frustrujúce.
Verdikt
Philips Brilliance 439P9H je pre mnohých používateľov nesplneným snom. Jeho najväčšia nevýhoda, ktorá zrejme odradí bežných spotrebiteľov, je jeho veľkosť. Áno, človek si ho nekupuje kvôli perfektnému rozlíšeniu, ale kvôli jeho obrovskej uhlopriečke. Na umiestenie takéhoto zariadenia však treba mať priestor. Takže, aj keď mnohí híkajú nad takýmto „delom“, z praktických dôvodov si ho nikdy nekúpia. Mimochodom, 823 € nie je vôbec premrštená suma.
Philips Brilliance 439P9H/00 dáva v plnej miere to, čo sľubuje. Fantastickú pracovnú plochu a širokú paletu konektivity, vďaka ktorej sa budete môcť venovať práci. Sklamal ma zvuk, ktorý z monitoru vychádza, vzhľadom na jeho veľkosť som očakával úplne inú kvalitu, než akej sa mi dostalo. Pred kúpou si treba tiež uvedomiť, že nedostanete 4K rozlíšenie a matná antireflexná vrstva tiež nemusí vyhovovať každému.
Netreba zdôrazňovať, že na takýto druh monitoru potrebujete mať vyčlenený patrične veľký priestor. Odmenou za to bude pre vás lepšie sústredenie na prácu bez neustáleho preklikávania s pootváranými oknami. Netradičným bonusom, o ktorom sa nahlas nikde nehovorí je, že si pri práci parádne rozcvičíte krčnú chrbticu.