Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Viete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

Viete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line
Zdroj | CSSE
Richard Pliešovský
Viete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line
Zdroj | CSSE
Zdroj | CSSE

Smrteľný vírus, ktorý je podobný známemu SARS, sa z čínskeho mesta Wu-chan rozšíril na všetky svetové strany. Áno, je potvrdený už aj v Európe. Na jednej strane nie je dobré šíriť paniku, no na druhej mať prehľad o tom, ako sa nový vírus šíri nikomu neuškodí.

Pozrite si

Čo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete

Wu-chan, siedme najväčšie mesto v Číne, je pravdepodobne zdrojom epidémie koronavírusu. Mal sa rozšíriť z miestneho trhu so zvieratami, ktoré tam držali v katastrofálnych hygienických podmienkach. Minulý týždeň tam začali stavať infekčnú nemocnicu z prefabrikovaných modulov o rozlohe 25 000 štvorcových metrov. Otvoriť sa má už o týždeň, 3. februára (!). Bude určená pre tisíc ľudí infikovaných vírusom.

Média podrobne informujú, ako sa koronavírus šíri po svete, koľko má na svedomí infikovaných ľudí a koľko z nich už zomrelo. Cez víkend zažili poplach aj bratislavskí zdravotníci. Prítomnosť koronavírusu sa našťastie nepotvrdila.

Výskumný ústav Center for Systems Science and Engineering (CSSE) z Katedry stavebného inžinierstva na Johns Hopkins University pripravil okrem podrobného článku aj interaktívnu mapu wuhanského koronavírusu.

Zdroj | CSSE

Mapa pracuje s dátami, ktoré pochádzajú od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a z centier kontroly infekcií z jednotlivých štátov (Čína, USA) a kontinentov (Európa).

Červené body označujú potvrdené prípady a jednak podozrenia nákazy novým vírusom. Po kliknutí naň sa rozbalí nové okno s podrobnými údajmi. Na obrázku dole vidíme štatistiku z Francúzska.

Zdroj | CSSE

V ľavom stĺpci vidíme veľké číslo o potvrdených nakazených osobách, pod ním je tabuľka rozdelená podľa krajín. Momentálne je 2 886 nakazených, z toho 2 825 v Číne, 8 v Kong Kongu, 8 v Thajsku a podobne.

Organizácia WHO bola o novom víruse informovaná ešte 31. decembra 2019. Vírus dostal označenie 2019-nCoV. Prvý výskyt mimo Číny bol zaznamenaný 13. januára v Thajsku. Ako to už pri podobných prenosoch býva, vírus bol prenesený nakazeným pasažierom leteckou cestou. V ten istý deň (13. 1. 2020) boli potvrdené infekcie v Japonsku a Južnej Kórei.

Koronavírus síce v Európe je, ale pevne veríme, že sa nové infekcie neobjavia a epidémia sa dostane pod kontrolu skôr, ako vypukne naplno.

Aktualizované

Pri písaní článku sme na mapke videli „len“ 2 886 nakazených. Bohužiaľ, po necelom týždni musíme konštatovať, že koronavírus namiesto spomaľovania zrýchľuje. Zaregistrovali sme prvé úmrtia mimo Číny a ak sa pozrieme na mapu dnes, nevidíme nič povzbudzujúce.

Zdroj | CSSE

Počas tohto týždňa Čína dokončila stavbu novej nemocnice vo Wu-chane, o prvých pacientov sa v nej začnú starať už zajtra.

Dnes poobede priviezol francúzsky špeciál na vojenskú základňu Istres v Bouches-du-Rhône (Francúzsko) 250 ľudí. Lietadlo letelo celú noc z Číny, na palube sa nachádzalo 30 národností a údajne 50 detí.

Dvaja Slováci, ktorí sa nachádzali priamo vo Wu-chane, budú cestovať ďalej do Prahy a odtiaľ si ich odvezú naši zdravotníci do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Celé Slovensko im drží palce, nech majú rovnaké šťastie ako mali dvaja Žilinčania, ktorí boli hospitalizovaní s podozrením na koronavírus!