Viete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

ZDROJ | CSSE

Smrteľný vírus, ktorý je podobný známemu SARS, sa z čínskeho mesta Wu-chan rozšíril na všetky svetové strany. Áno, je potvrdený už aj v Európe. Na jednej strane nie je dobré šíriť paniku, no na druhej mať prehľad o tom, ako sa nový vírus šíri nikomu neuškodí.

ODPORÚČAMEČo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete

Wu-chan, siedme najväčšie mesto v Číne, je pravdepodobne zdrojom epidémie koronavírusu. Mal sa rozšíriť z miestneho trhu so zvieratami, ktoré tam držali v katastrofálnych hygienických podmienkach. Minulý týždeň tam začali stavať infekčnú nemocnicu z prefabrikovaných modulov o rozlohe 25 000 štvorcových metrov. Otvoriť sa má už o týždeň, 3. februára (!). Bude určená pre tisíc ľudí infikovaných vírusom.

Média podrobne informujú, ako sa koronavírus šíri po svete, koľko má na svedomí infikovaných ľudí a koľko z nich už zomrelo. Cez víkend zažili poplach aj bratislavskí zdravotníci. Prítomnosť koronavírusu sa našťastie nepotvrdila.

Výskumný ústav Center for Systems Science and Engineering (CSSE) z Katedry stavebného inžinierstva na Johns Hopkins University pripravil okrem podrobného článku aj interaktívnu mapu wuhanského koronavírusu.

Kliknutím na obrázok otvoríte interaktívnu mapu sledujúcu šírenie koronavírusu.ZDROJ | CSSE

Mapa pracuje s dátami, ktoré pochádzajú od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a z centier kontroly infekcií z jednotlivých štátov (Čína, USA) a kontinentov (Európa).

Červené body označujú potvrdené prípady a jednak podozrenia nákazy novým vírusom. Po kliknutí naň sa rozbalí nové okno s podrobnými údajmi. Na obrázku dole vidíme štatistiku z Francúzska.

ZDROJ | CSSE

V ľavom stĺpci vidíme veľké číslo o potvrdených nakazených osobách, pod ním je tabuľka rozdelená podľa krajín. Momentálne je 2 886 nakazených, z toho 2 825 v Číne, 8 v Kong Kongu, 8 v Thajsku a podobne.

Organizácia WHO bola o novom víruse informovaná ešte 31. decembra 2019. Vírus dostal označenie 2019-nCoV. Prvý výskyt mimo Číny bol zaznamenaný 13. januára v Thajsku. Ako to už pri podobných prenosoch býva, vírus bol prenesený nakazeným pasažierom leteckou cestou. V ten istý deň (13. 1. 2020) boli potvrdené infekcie v Japonsku a Južnej Kórei.

Koronavírus síce v Európe je, ale pevne veríme, že sa nové infekcie neobjavia a epidémia sa dostane pod kontrolu skôr, ako vypukne naplno.

Aktualizované

Pri písaní článku sme na mapke videli „len“ 2 886 nakazených. Bohužiaľ, po necelom týždni musíme konštatovať, že koronavírus namiesto spomaľovania zrýchľuje. Zaregistrovali sme prvé úmrtia mimo Číny a ak sa pozrieme na mapu dnes, nevidíme nič povzbudzujúce.

Snímka interaktívnej mapy zo dňa 2. 2. 2020, 19:54 hod.ZDROJ | CSSE

Počas tohto týždňa Čína dokončila stavbu novej nemocnice vo Wu-chane, o prvých pacientov sa v nej začnú starať už zajtra.

Dnes poobede priviezol francúzsky špeciál na vojenskú základňu Istres v Bouches-du-Rhône (Francúzsko) 250 ľudí. Lietadlo letelo celú noc z Číny, na palube sa nachádzalo 30 národností a údajne 50 detí.

Dvaja Slováci, ktorí sa nachádzali priamo vo Wu-chane, budú cestovať ďalej do Prahy a odtiaľ si ich odvezú naši zdravotníci do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Celé Slovensko im drží palce, nech majú rovnaké šťastie ako mali dvaja Žilinčania, ktorí boli hospitalizovaní s podozrením na koronavírus!

ZdrojCSSE,Bangkok Post,Le Figaro

Komentáre k článku