Vieme kto má najrýchlejšie elektrické lietadlo na svete

ZDROJ | Rolls-Royce

Spirit of Innovation je názov lietadla, ktoré sa zrejme zapíše do histórie. Ide momentálne o najrýchlejšie plne elektrické lietadlo, ktoré 16. novembra 2021 vytvorilo nie jeden, ale až tri svetové rekordy.

Lietadlo nezostrojil nik iný, ako legendárna značka, ktoré sa preslávila najmä luxusnými automobilmi, Rolls-Royce. Spoločnosť už predložila namerané dáta Medzinárodnej leteckej federácii a očakáva, že jej merania vyhlási ako oficiálne.

Spirit of Innovation dosiahol maximálnu rýchlosť 555,9 km/h na vzdialenosť 3 kilometrov, čo je takmer trojnásobok predchádzajúceho rekordu (213,04 km/h). Dosiahol tiež rýchlosť 532,1 km/h na 15 kilometrov, čo je ďalšie svetové prvenstvo, prekonal doteraz najrýchlejší čas na stúpanie na 3 000 metrov za 60 sekúnd s časom 202 sekúnd.

Lietadlo okrem toho dosiahlo rýchlosť 623 km/h, čo z neho robí najrýchlejší elektrický dopravný prostriedok na svete – vo vzduchu, na cestách, či vo vode.

ZDROJ | Rolls-Royce

Spirit of Innovation poháňa 400 kW elektrická hnacia sústava spolu s „najvýkonnejším pohonným akumulátorom, aký bol kedy použitý v leteckom a kozmickom priemysle,“ aspoň tak to tvrdí Rolls-Royce.

Spirit of Innovation má „na svedomí“ projekt ACCEL (Accelerating the Elektrification of Flight). Pri stavbe lietadla sa Rolls-Royce spojil so špecialistom na skladovanie energie v letectve Electroflight, ako aj s dodávateľom pohonných jednotiek pre automobily a ovládače YASA. Tá je 100 % dcérskou spoločnosťou Mercedes-Benz.

Polovicou financií prispelo Aerospace Technology Institute v partnerstve s Ministerstvom obchodu, energetiky a priemyslu Spojeného kráľovstva a Ministerstvom pre inovácie vo Veľkej Británii.

ZDROJ | Rolls-Royce

Ide o veľký úspech a dôkaz, že elektrický pohon je realizovateľný aj v letectve. Práve letecká doprava totiž spôsobuje najväčšie škody na životnom prostredí a každý jeden pasažier v lietadle vytvára najväčšiu uhlíkovú stopu, akú môže jedinec zanechať. Samozrejme, elektrické lietadlá majú pred sebou ešte roky vývoja než sa stanú konkurencieschopnými.

Sme na začiatku novej a vzrušujúcej éry v budúcnosti elektrického letectva – staviame najrýchlejšie plne elektrické lietadlo, aké kedy svet videl.

Rolls-Royce

Rolls-Royce uvádza: V júni sme oznámili našu cestu k čistým nulovým emisiám uhlíka – rok po pripojení sa ku kampani OSN Race to Zero – a zaviazali sme sa zabezpečiť, že naše nové produkty budú kompatibilné s nulovými emisiami do roku 2030 a všetky naše produkty budú kompatibilné „nulou“ do roku 2050.“

ZdrojRolls-Royce

Komentáre k článku