Reklama

Vieme kto má najrýchlejšie elektrické lietadlo na svete

Zdroj | Rolls-Royce
Richard Pliešovský
Zdroj | Rolls-Royce
Zdroj | Rolls-Royce

Spirit of Innovation je názov lietadla, ktoré sa zrejme zapíše do histórie. Ide momentálne o najrýchlejšie plne elektrické lietadlo, ktoré 16. novembra 2021 vytvorilo nie jeden, ale až tri svetové rekordy.

Lietadlo nezostrojil nik iný, ako legendárna značka, ktoré sa preslávila najmä luxusnými automobilmi, Rolls-Royce. Spoločnosť už predložila namerané dáta Medzinárodnej leteckej federácii a očakáva, že jej merania vyhlási ako oficiálne.

Spirit of Innovation dosiahol maximálnu rýchlosť 555,9 km/h na vzdialenosť 3 kilometrov, čo je takmer trojnásobok predchádzajúceho rekordu (213,04 km/h). Dosiahol tiež rýchlosť 532,1 km/h na 15 kilometrov, čo je ďalšie svetové prvenstvo, prekonal doteraz najrýchlejší čas na stúpanie na 3 000 metrov za 60 sekúnd s časom 202 sekúnd.

Lietadlo okrem toho dosiahlo rýchlosť 623 km/h, čo z neho robí najrýchlejší elektrický dopravný prostriedok na svete – vo vzduchu, na cestách, či vo vode.

Zdroj | Rolls-Royce

Spirit of Innovation poháňa 400 kW elektrická hnacia sústava spolu s „najvýkonnejším pohonným akumulátorom, aký bol kedy použitý v leteckom a kozmickom priemysle,“ aspoň tak to tvrdí Rolls-Royce.

Spirit of Innovation má „na svedomí“ projekt ACCEL (Accelerating the Elektrification of Flight). Pri stavbe lietadla sa Rolls-Royce spojil so špecialistom na skladovanie energie v letectve Electroflight, ako aj s dodávateľom pohonných jednotiek pre automobily a ovládače YASA. Tá je 100 % dcérskou spoločnosťou Mercedes-Benz.

Polovicou financií prispelo Aerospace Technology Institute v partnerstve s Ministerstvom obchodu, energetiky a priemyslu Spojeného kráľovstva a Ministerstvom pre inovácie vo Veľkej Británii.

Zdroj | Rolls-Royce

Ide o veľký úspech a dôkaz, že elektrický pohon je realizovateľný aj v letectve. Práve letecká doprava totiž spôsobuje najväčšie škody na životnom prostredí a každý jeden pasažier v lietadle vytvára najväčšiu uhlíkovú stopu, akú môže jedinec zanechať. Samozrejme, elektrické lietadlá majú pred sebou ešte roky vývoja než sa stanú konkurencieschopnými.

Sme na začiatku novej a vzrušujúcej éry v budúcnosti elektrického letectva – staviame najrýchlejšie plne elektrické lietadlo, aké kedy svet videl.

Rolls-Royce

Rolls-Royce uvádza: V júni sme oznámili našu cestu k čistým nulovým emisiám uhlíka – rok po pripojení sa ku kampani OSN Race to Zero – a zaviazali sme sa zabezpečiť, že naše nové produkty budú kompatibilné s nulovými emisiami do roku 2030 a všetky naše produkty budú kompatibilné „nulou“ do roku 2050.“

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.