Vieme, kedy príde Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact na Slovensko + ceny

Len pár dní po predstavení noviniek Sony Xperia XZ1 a Sony Xperia XZ1 Compact na výstave IFA 2017 sme mali možnosť vyskúšať si ich už aj na Slovensku. Vieme, kedy sa začnú predávať a aj to, za akú cenu.

RECENZIASony Xperia XZ1 Compact – výkonný drobec bez konkurencie

Sony má zaujímavú stratégiu, ktorá sa nám v redakcii TECHBOX páči. Najskôr zaujme ľudí s poriadne nabúchanou vlajkovou loďou, ako v prípade Sony Xperia XZ Premium, a neskôr ponúkne menšie verzie, ktoré však nie sú takmer v ničom ochudobnené.

RECENZIASony Xperia XZ1 – zlatá stredná cesta

Porovnanie veľkostí: Sony Xperia XZ Premium, Sony Xperia XZ1, Sony Xperia XZ1 Compact

A to je aj prípad modelov Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact. Novinku Sony Xperia XZ1 sme si priniesli už z Berlína a ukázali sme vám, ako funguje nová aplikácia 3D Creator i vo videu. Ak ste ho nevideli, určite si ho pozrite.

https://www.youtube.com/watch?v=B5tOR-OBB4o&t=

Sony Xperia XZ1 je v porovnaní s modelom XZ Premium o kúsok menšia, a tak sa výrazne lepšie drží v rukách. Zadné časť tela je navyše kovová, čo tiež považujeme v porovnaní so skleneným povrchom modelu Premium skôr za výhodu.

Novinke však chýba 4K Ultra HD displej a namiesto 5,5-palcov ponúkne 5,2-palcový displej s rozlíšením Full HD a podporou HDR. Ak vám to postačí, Premium nepotrebujete.

Zvyšné parametre sú už v podstate identické. Tešiť sa tak môžete na výborný procesor Snapdgragon 835, 4 GB RAM či odolnosť voči vode a prachu (IP68), výbornú výdrž batérie či na špičkový 19 Mpx fotoaparát, presne ten istý, aký nájdeme aj v XZ Premium.

Pozrite siSony Xperia XZ Premium – 960 fps video v obrovskom smartfóne

V čom je najväčšia výhoda fotoaparátu? Tak to je jednoznačne kvalita snímok, ale i možnosť nahrávať 960 fps videá, s ktorými sa skutočne zabavíte. Vylepšenia však prišli aj v tomto smere, a to najmä nové prediktívne zaostrovanie zamerané na úsmev. Jednoducho ak stlačíte spúšť aj neskoro, budete mať fotografiu s úsmevom vášho dieťaťa, ktorý ste videli ešte pred stlačením spúšte!

Výhodou je rozhodne aj snímanie viacerých fotografií po jedinom stlačení spúšte, z ktorých si vyberiete najlepšiu – každá je pritom v plnej kvalite. Zaujímavý je pritom aj obal, ktorý sa bude k XZ1 ponúkať. Pôsobí celkom luxusne.

Cena modelu Sony Xperia XZ1 bude pre náš trh 699 €, čiže o 50 € menej ako pri XZ Premium. A očakávame ju v predaji už koncom septembra 2017.

Sony Xperia XZ1 Compact je ešte o čosi zaujímavejšia. A to najmä kvôli prídavku „Compact“. Takto nabúchaný smartfón s malým 4,6-palcovým displejom totiž budete v ponuke hľadať lupou.

Opäť mu nič nechýba, čo sa hardvéru týka v porovnaní s XZ Premium či XZ1. Naopak ponúkne kompaktné telo so 4,6-palcovým HD displejom a batériou 2700 mAh, ktorá ponúkne najdlzšiu výdrž z uvedenej trojice.

Aby sme však boli presní, XZ1 Compactu chýba ešte podpora HDR a má menšiu internú pamäť – 32 GB namiesto 64 GB.

Pozrite siSony Xperia XZ1 compact naživo z IFA 2017

Spomeňme zase, že všetky smartfóny ponúknu špičkový zážitok z počúvania hudobných skladieb, a to vďaka podpore Hi-Res Audio, DSEE HX, LDAC, Clear Audio+ a ďalším štandardom pre čo najlepší zvuk.

Sony Xperia XZ1 Compact by sa mohla na Slovensku začať predávať už od 29. septembra 2017. Jej odporúčaná cena je 599 €. Máme potvrdené, že ju bude ponúkať aj operátor Telekom, kde si dokonca budete môcť novinku kúpiť aj v predobjednávkach spolu s darčekom – novými Sony Bluetooth slúchadlami v hodnote 200 €. Určite sa však dostane aj k operátorovi Orange a veríme, že aj O2 tento smartfón do ponuky zaradí.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale XZ1 a XZ1 Compact sú naživo skutočne vydarené smartfóny s vyladeným telom do dokonalosti (aby nie, keď sa už niekoľko rokov takmer identický dizajn len „šperkuje“) a parametrami, ktoré ich radia na špičku trhu. Navyše na Slovensko prichádzajú aj s najnovším OS Android 8.0!

 

Komentáre k článku